یونسکو

یونسکو: حدود هزار خبرنگار در ۱۰ سال گذشته کشته شده‌اند

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد با اعلام اینکه خشونت علیه خبرنگاران افزایش داشته است افزود که حدود هزار خبرنگار در ۱۰ سال گذشته در سراسر جهان کشته شده‌اند.

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد با اعلام اینکه خشونت علیه خبرنگاران افزایش داشته است افزود که حدود هزار خبرنگار در ۱۰ سال گذشته در سراسر جهان کشته شده‌اند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس، سازمان یونسکو اعلام کرد که حدود هزار خبرنگار در طول ۱۰ سال گذشته کشته شده‌اند.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان در آخرین گزارش خود در این رابطه شمار خبرنگارانی که در فاصله زمانی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ جان باخته‌اند را ۹۳۰ نفر اعلام کرده است.

بر طبق این آمار فقط در سال ۲۰۱۶، ۱۰۲ خبرنگار در سراسر جهان جان باخته‌اند. افغانستان و مکزیک با آمار ۱۳ قربانی در سال در صدر فهرست ناامن‌ترین مناطق جهان قرار دارند. پس از آنها، یمن با ۱۱ مورد، عراق ۹ مورد و سوریه با ۸ مورد کشته در رده‌های بعدی قرار دارند.

یونسکو همچنین از جهان عرب از سال ۲۰۱۲ تاکنون به عنوان خطرناک‌ترین منطقه برای خبرنگاران یاد کرده و بحران در سوریه، عراق و یمن را دلیل چنین وضعیتی عنوان کرده است. این در حالی است که وضعیت در اروپا هم چندان مساعد نیست.

یونسکو همچنین اعلام کرده که در سراسر جهان موارد خشونت علیه خبرنگاران افزایش داشته است. تعداد افرادی که ربوده یا دستگیر می‌شوند و یا مورد خشونت قرار می‌گیرند به نسبت گذشته بیشتر شده است.

«ولفگانگ شولتس» از کمیسیون آلمانی یونسکو اعلام کرد که فقط به وسیله رسانه‌ای که مورد تهدید قرار نگرفته است می‌توان عقاید عمومی را منتشر کرد.

به تمامی این موارد باید  مسایلی مانند زیرنظر گرفته شدن و حملات سایبری را هم اضافه کرد. نیمی از قربانیان در کشورهایی به ثبت رسیده‌اند که درگیر جنگ بوده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *