کینوا

“کینوا” جای برنج ایرانی را می‎گیرد

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از معرفی و جایگزینی کشت دو محصول و دو رقیب جدید برنج و ذرت در کشور خبرداد.

مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از معرفی و جایگزینی کشت دو محصول و دو رقیب جدید برنج و ذرت در کشور خبرداد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، کاوه خاکسار با اشاره به اینکه از کشت محصولات با نیاز آبی زیاد در استانهای کم آب حمایت نمی‌کنیم افزود: در بررسی‌های انجام شده از آذر سال گذشته تاکنون کشت محصول کینوا بجای برنج در استانهای کشور بجز دو استان گیلان و مازندران معرفی شده است.
وی گفت: محصول کینوا ویژه کشورهای آسیای جنوب شرقی است با نیاز آبی کم و عملکرد تولید بالا که می‌تواند جایگزین خوبی برای محصول برنج در استان هایی بجز دو استان گیلان و مازندران باشد.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده بذر محصول کینوا با اختصاص یارانه در اختیار کشاروزان قرار می‌گیرد و آموزش‌های لازم برای کشت نیز با همکاری مروجان انجام می‌شود.
خاکسار گفت: بوجاری و فراوری محصول کینوا در همان کارخانجات شالی کوبی برنج امکانپذیر است و البته احداث و توسعه صنایع وابسته به این محصول نیز پیش بینی شده است.
وی افزود: قیمت تمام شده محصول کینوا برای کشاورز و مصرف کننده مقرون به صرفه است و این گیاه در تمام اراضی کشور قابل کشت است.
مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی همچنین توسعه کشت محصول سورگوم را در کنار ذرت علوفه‌ای از دیگر اقدامات دانست و گفت: سال گذشته ۱۹ رقم علوفه‌ای و ۱۶ رقم دانه‌ای کشت و در نتیجه رقم مناسب که به کم آبی و تنش‌های خشکی مقاوم است انتخاب شد.
وی افزود: هم اکنون سطح زیر کشت محصول سورگوم که از خانواده ذرت علوفه‌ای است از ۲۲ هزار به ۴۰ هزار هکتار رسیده است.
مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این گیاه پر محصول و مقاوم به شوری آب و خاک می‌تواند بصورت مخلوط با ذرت علوفه‌ای برای خوراک دام استفاده شود.
خاکسار افزود: در صورتی که دامداران برای استفاده از سورگوم تمایل پیدا کنند کمک بزرگی به مدیریت آب، تامین خوراک مورد نیاز دام از داخل و ایجاد تعادل در قسمت خوراک دام و در نهایت هزینه تمام شده محصول نهایی خواهند کرد.
وی گفت: براساس بر آوردهای انجام شده برای کشت محصول سورگوم در هر هکتار ۴ کیلو بذر و برای ذرت ۳۰ کیلو بذر مصرف می‌شود.
مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در مدت دوره کشت محصول سورگوم حداقل سه دوره آبیاری کمتر از محصول ذرت مصرف می‌شود و تا دو بار نیز می‌توان از مزرعه محصول سورگوم را برداشت کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *