کلیپ/ پاکبانان چه گناهی کرده اند؟

شله زرد، حلیم، شربت، قرمه سبزی عدس پلو و قیمه از جمله نذورات ایام محرم است اما اگر بعد از استفاده، ظروف یکبار مصرف این نذورات در مکان مناسب قرار داده نشود باعث آلودگی زیست محیطی می شود و باعث به زحمت افتادن پاکبانان می شود

به گزارش اسلامشهرخبر، یکی از صحنه‌های نامناسب و قابل‌تأمل در حاشیه برگزاری آیین‌های عزاداری در ایام محرم انبوه زباله‌هایی است که در جوی آب و معابر عمومی به چشم می‌خورد؛ که باعث زشت شدن چهره شهر، اضافه شدن زحمت پاکبانان و آلودگی زیستی محیطی می‌شود. از بین رفتن چنین صحنه‌هایی نیازمند همکاری مردم و مسئولین امر است.
مردم به‌منظور رعایت حرمت این ماه و مسئولین در تعبیه کردن سطل‌های زباله در فواصل زمانی مناسب و تخلیه به‌موقع آنان و فرهنگ‌سازی وظیفه دارند. بعد از پایان مراسم عزاداری پاکبان می‌ماند و کلی زباله داخل جوی آب و معابر شهری که باید جمع‌آوری شود.
از طرفی دین اسلام بر نظافت و پاکیزگی تأکید دارد و آن را جزئی از ایمان می‌داند، در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نیز یک دسته از افرادی که مورد لعن پروردگار هستند کسانی اند که مکان‌های عمومی، سایه‌بان‌ها، پارک‌ها، محل نزول مسافران و … را آلوده کند.
برگزاری کمپین‌های مردمی برای یاری پاکبانان، فرهنگ‌سازی درزمینهٔ آموزش صحیح ریختن زباله در محل‌های تعیین‌شده،
افزایش تعداد سطل‌های زباله، افزایش فواصل زمانی تخلیه باکس‌های زباله ازجمله راهکارهای مدیریت زباله‌ها و بهره‌مندی هر چه بیشتر از مواهب این ماه بدون دردسر است
خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز با حضور در میان مردم اسلامشهر نظر آنان را در این مورد جویا شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *