کسب مقام قهرمانی برای مسئولان اسلامشهر عادی شده است/ امکانات اسلامشهر در حد قهرمانان بین‌المللی نیست و در حد یک ورزشکار معمولی است

بانوی ورزشکار اسلامشهری گفت: متأسفانه امکانات شهرستان در حد قهرمانان بین‌المللی نیست و بیشتر در حد یک ورزشکار معمولی است و ورزشکاران حرفه‌ای به خوبی حمایت نمی‌شود.

به گزارش اسلامشهرخبر هرچند زخم‎‌های بی‌التیام شهرستان اسلامشهر را پایانی نیست و محرومیت و کمبودها پشت وعده‌های مسئولان جا خشک کرده‌اند اما آوازه قهرمان‌پروری آن مرهمی بر این زخم کهنه است وقتی که پرچم سه رنگ ایران در دستان یک اسلامشهری بر روی سکوهای جهانی به اهتزاز در می‌آید محرومیت، چند صباحی از چهره این شهر رنگ می‌بازد.

 

امروز ورزشکاران اسلامشهری به ویژه بانوان در شهر حافظان قرآنی و قهرمانان ورزشی توانسته‌اند علی‌رغم کمبودها و مشکلات بسیار با پوشش اسلامی آتش به اختیار پرده از محرومیت‌ها کنار کشیده و به عنوان نماینده جامعه ورزشی جمهوری اسلامی ایران با حضور در میادین ورزشی جهان ضمن کسب مدال‌های بسیار سرود حماسی ایران را در جهان طنین‌انداز کنند.

 

معصومه قارلقی و ثریا آبیار دو تن از این ورزشکاران اسلامشهری هستند که توانسته‌اند با عضویت در تیم ملی دراگون‌بوت بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا که ماه گذشته در چین برگزار شد با کسب مقام پنجم جهان، محدودیت حضور بانوان ایرانی با حجاب اسلامی در میادین ورزشی را به فرصت تبدیل کردند.

 

خبرنگار: خودتان را معرفی کنید؟

 

قارلقی: معصومه قارلقی، مهندس IT و عضو تیم ملی دراگون بوت قایقرانی جمهوری اسلامی ایران هستم.

 

آبیار: ثریا آبیار هستم عضو تیم ملی قایقرانی رشته دراگون بوت دارای دو مقام پنجمی جهان در کشور چین در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، دو مدال برنز و یک نقره باشگاه‌های جهان در مجارستان زیر ۲۴ سال و در فستیوال چین ۲۰۱۶ هم دو نقره و سه برنز و چندین مقام قهرمانی کشوری و بین‌المللی هم در کارنامه خود دارم.

 

خبرنگار: مسابقات جهانی چین چگونه بود؟

 

قارلقی: در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ که در چین برگزار شد موفق شدیم مقام پنجم جهان را از آن خود کنیم و همچنین در مسابقات IDBF مالزی نیز حائز رتبه پنجم شدیم.

 

خبرنگار: از چه زمانی تصمیم گرفتید ورزش کنید؟

 

قارلقی: از کودکی فعالیت ورزشی داشتم چون در خانواده ورزشی بزرگ شدم  و در رشته‌های مختلف ورزشی کار می‌کردم و حدود ۹۰ درصد رشته‌های ورزشی را هم تمرین کرده‌ام و به همه آن‌ها علاقه‌مندم، ابتدا در ورزش‌های رزمی و سپس به صورت حرفه‌ای در رشته ووشو و کیک‌بوکسینگ ورزش می‌کردم که چندین مدال و مقام قهرمانی در رشته ووشو و کیک بوکسینگ هم دارم که البته در حال حاضر داور درجه یک ووشو هستم و یک دوره هم مربی تیم ملی کیک‌بوکسینگ بوده‌ام.

 

خبرنگار: چه شد که رشته قایقرانی را انتخاب کردید؟

 

قارلقی: یک روز که به دریاچه رفته بودم رشته قایقرانی را دیدم و علاقه‌مند شدم و دوست داشتم تست کنم که آیا در این رشته هم می‌توانم موفق شوم و این‌گونه بود که برای تست رفتم و بعد از تمرین‌های بسیار وارد بازی‌های لیگ شدم و پس از آن هم از بین ۳۰۰ شرکت‌کننده که برای تست تیم ملی آمده بودند همراه ۱۱ نفر دیگر انتخاب و به اردوی تیم ملی برای مسابقات ۲۰۱۸ چین دعوت شدم.

 

خبرنگار: با این همه مشغله و تمرین در دو رشته ورزشی چگونه کار می‌کنید؟

 

قارلقی: مشغله برای همه است اما اگر برای هدفی که در زندگی دنبال می‌کنید برنامه‌ریزی داشته باشید متوجه می‌شوید که به کارهای بیشتری در زندگی می‌توانید برسید و من در کنار رشته‌های ورزشی که فعالیت می‌کنم باز هم دوست دارم رشته‌های ورزشی دیگر را نیز تجربه کنم و این نیست که به همین جا ختم شود و این پایان من باشد.

 

خبرنگار: کمی در مورد رشته ورزشی دراگون بوت برایمان توضیح می‌دهید؟

 

آبیار: نام رشته ورزشی ما از کلمه دراگون بوت یا اژدها قایق گرفته شده که قایق پارویی دراز پیکر باریک چینی است و در مسابقات تیمی قایقرانی استفاده می‌شود و از ۱۲ یا ۲۰ پاروزن و یک سکاندار و یک طبال تشکیل می‌شود که بالانس عرض و چیدمان خدمه نقش به‌سزایی در سرعت قایق دارد و هماهنگی و اجرای صحیح و یکنواخت بین پاروزنان از عوامل مؤثر در هدایت و سرعت قایق است.

 

خبرنگار: حضور بانوان ایرانی با حجاب اسلامی در کنار سایر ورزشکار چگونه است؟

 

قارلقی: اتفاقاً بانوان مسلمان در کنار آن‌ها احساس غرور می‌کنند من اعتقادات قوی دارم و از اینکه با این حجاب در مسابقات شرکت می‌کنم حس غرور به من دست می‌دهد وقتی با این حجاب وارد کشور دیگری می‌شویم همواره ورزشکاران دیگر کشورها نگاه متعجبانه‌ای به ما دارند که چگونه با این حجاب ورزش می‌کنیم؟ اما وقتی یک بانوی ایرانی موفق می‌شود و بر سکوهای قهرمانی قرار می‌گیرد متوجه می‌شوند که حجاب اسلامی مانعی برای موفقیت نیست و این برای من باعث افتخار است و هیچ چیزی لذت‌بخش‌تر از این نیست.

 

آبیار: ورود ما با حجاب اسلامی به دیگر کشورها چون بسیار متفاوت از دیگر ورزشکاران هستیم جذاب بوده و مورد تشویق آن‌ها قرار می‌گیریم و انگیزه ما برای آن‌ها جالب است و هر چند با حجاب تمرین کردن و مسابقه دادن دشوار است اما خدا را شاکرم که توانسته‌ایم با این پوشش به مقام قهرمانی رسیده و برای کشورم افتخارآفرینی کنم.

 

خبرنگار: آیا امکانات ورزشی اسلامشهر در حد قهرمانان بین‌المللی است؟

 

قارلقی: همان طور که همه در ایران می‌دانند شهرسان اسلامشهر در رشته‌های مختلف ورزشی ملی‌پوشان و قهرمانان بسیار خوبی دارد و ما حتی قهرمان پارالمپیک نیز در اسلامشهر داریم و خدا را شاکرم در منطقه‌ای زندگی می‌کنم که آن قدر قهرمان دارد که برای مسئولان آوردن مقام قهرمانی عادی شده است از این‌رو انتظار ما این است که مسئولان نیز توجه بیشتری به ورزشکاران این منطقه بیشتر داشته باشند.

 

آبیار: متأسفانه امکانات در حد قهرمانان بین‌المللی نیست و بیشتر در حد یک ورزشکار معمولی است و ورزشکاران حرفه‌ای به خوبی حمایت نمی‌شود، از این‌رو از مسئولان می‌خواهم به حوزه ورزش بیشتر اهمیت دهند و هنگامی که به مسابقات اعزام می‌شویم و با کسب مقام باز می‌گردیم کنارمان باشند.

 

خبرنگار: روزانه چند ساعت تمرین می‌کنید و در مسابقات چه مسافتی را پارو می‌زنید؟

 

آبیار: زمانی که در اردو هستیم در طول روز ۳ تا ۴ نوبت و در هر نوبت تا ۲ ساعت تمرین کرده و پارو می‌زنیم  و در کل در تمرین‌های استقامتی ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر nonstop و بدون مکث پارو می‌زنیم و در زمان مسابقات هم ۵۰۰ متر تا ۲ کیلومتر با هماهنگی دیگر ورزشکاران و با سرعت هر چه تمام پارو می‌زنیم تا قایق به خط پایان برسد.

 

خبرنگار: با توجه به اینکه در رشته قایقرانی فعالیت دارید و اسلامشهر فاقد دریاچه است آیا رفت و آمد به تهران برای شما مشکل ایجاد نمی‌کند؟

 

قارلقی: وقتی عشق و هدفی در دلت باشد چیزی مانع رسیدن به آن نمی‌توان باشد، همواره برای رسیدن به هدف پیچ و خم‌های زیادی وجود دارد و مشکلات رفت و آمد هم یکی از این پیچ و خم‌هاست که ما تحمل می‌کنیم.

 

خبرنگار: با توجه به اینکه هر کدام از شما در تیم‌های متفاوت کار می‌کنید چگونه برای مسابقات هماهنگ شده و پارو می‌زنید؟

 

آبیار: در اردوی تیم ملی بچه‌ها از نقاط مختلف ایران هستند و هر کدام با تکنیک که از مربی خود آموخته‌اند پارو می‌زدند، اما وجود هماهنگی یکی از اصولی‌ترین قوانین دراگون بوت است و اگر یک نفر فقط به اندازه یک صدم ثانیه با بچه‌ها ناهماهنگ شود و پارو بزند حالت ترمز در قایق ایجاد و سرعت قایق پایین می‌آید که ما سعی می‌کنیم در مدت زمان کوتاهی هماهنگی لازم را برای پاروزنی یکنواخت پیدا کنیم.

 

خبرنگار: چه توصیه‌ای برای تشویق جوانان به حضور در میادین ورزشی به ویژه در مناطق محروم و کم‌برخوردار دارید؟

 

آبیار:از جوانان می خواهم نه تنها برای قهرمانی بلکه برای سلامتی خودشان ورزش کنند و ورزش را در نیمه راه رها نکرده و تا انتها ادامه دهند که قطعاً اثرات خوب آن را در زندگی‌شان می‌بینند.

 

خبرنگار: آرزوی ورزشی شما چیست؟ آیا برای المپیک برنامه‌ای دارید؟

 

قارلقی: همیشه می‌گویم موفقیت پیش رفتن است نه به نقطه‌ای رسیدن و من تا آنجا که بتوانم تلاش می‌کنم و نتیجه برایم مهم نیست که کجا قرار بگیرم، بلکه مهم این است که همواره رو به جلو پیش روم و برای المپیک تلاش کنم.

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *