«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس

کاهش نفوذ ایران در سوریه و توافق با روسیه راه حل رو به جلو است

وزیر خارجه انگلیس گفت: «اگر امکانی برای هماهنگی با روسیه جهت خارج کردن تدریجی اسد از قدرت همزمان با کاهش نفوذ ایران در سوریه و همچنین پیوستن به روسیه برای حمله به داعش وجود داشته باشد؛ آنگاه آن راه روبه‌جلو خواهد بود.» به گزارش اسلامشهرخبر، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که موضع کشورش […]

وزیر خارجه انگلیس گفت: «اگر امکانی برای هماهنگی با روسیه جهت خارج کردن تدریجی اسد از قدرت همزمان با کاهش نفوذ ایران در سوریه و همچنین پیوستن به روسیه برای حمله به داعش وجود داشته باشد؛ آنگاه آن راه روبه‌جلو خواهد بود.»

به گزارش اسلامشهرخبر، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که موضع کشورش درباره کنار رفتن «بشار اسد» از ریاست جمهوری سوریه سخت‌گیرانه نبوده و حتی امکان دارد با روسیه عملیات مشترک علیه گروه تروریستی «داعش» انجام دهند.

جانسون روز گذشته  طی سخنرانی در مجلس عوام بریتانیا با زیر سوال بردن درک دولت جدید ایالات متحده از ارزش توافق هسته‌ای ایران و حضور تهران در سوریه، اظهار داشت: «گزینه‌های خوبی در اینجا (سوریه) نداریم. ما برای مدت‌ها گرفتار شعار “اسد باید برود” بودیم اما در هیچ مرحله‌ای نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.»

وی به اعضای کمیته روابط بین‌المللی این مجلس گفت: «اگر امکانی برای هماهنگی با روسیه جهت خارج کردن تدریجی اسد از قدرت همزمان با کاهش نفوذ ایران در سوریه و همچنین پیوستن به روسیه برای حمله به داعش وجود داشته باشد؛ آنگاه آن راه روبه‌جلو خواهد بود.»

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وزیر خارجه انگلیس اما با بیان اینکه باید درباره «تغییر چشم‌انداز» واقع بین بود، تاکید کرد لازم است تجدید نظر کرده و حتی می‌توان در نظر گرفت که اسد در انتخابات آتی ریاست جمهوری سوریه حضور داشته باشد.

جانسون اضافه کرد: «این نظر ماست که بشار اسد باید برود، این برای مدت طولانی موضع ما بوده است. لکن ما درباره اینکه چگونه و چه زمانی این اتفاق باید بیافتد، سخت‌گیری نمی‌کند. دولت ترامپ باید بداند که هرگونه توافق با روسیه جهت پایان دادن به بحران سوریه باید با تفاهم ایران صورت گیرد.»

وی همچنین با ابراز رضایت از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، تصریح کرد: «گمان می‌کنیم ارتقای روابط با ایران از طریق این توافق، چیز خوبی است که بعنوان یکی از دستاوردهای دولت اوباما می‌توان در نظر گرفت.»

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *