کاهش صادرات نفت ایران به تشدید بحران عرضه نفت منجر خواهد شد

یک منبع آگاه ایرانی پیش‌بینی کرد در ماه می و در نتیجه تنگ تر شدن حلقه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، صادرات نفت این کشور کاهش خواهد یافت.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، یک منبع آگاه ایرانی طی مصاحبه‌ای گفت: در پس تحریم آمریکا علیه ایران و تنگ‌تر شدن حلقه صادرات نفت این کشور، فروش نفت ایران کاهش خواهد یافت. این مسئله به تشدید بحران در عرضه نفت به بازار جهانی ناشی از تحریم نفتی ونزوئلا از سوی آمریکا و توافق کاهش عرضه نفت از سوی اوپک منجر خواهد شد.

تحریم نفتی ایران در ماه نوامبر باعث شده است که صادرات نفت این کشور به حدود نصف کاهش یابد. واشنگتن قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر کاهش دهد و اعلام کرده است از امروز تمام معافیت تحریمی از خرید نفت ایران ملغی خواهد بود .

یک منبع آگاه ایرانی می‌گوید: صادرات نفت ایران از امروز به بعد به ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

یک منبع آگاه دیگر از اوپک نیز می گوید: صادرات نفت ایران به ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

سارا وخشوری، کارشناس حوزه نفت می‌گوید: ایران احتمالاً خواهد توانست به چین و هند نفت صادر کند و بخش دیگری از نفت خود را در چین انبار کند و از طرف دیگر می‌تواند بخش دیگری از نفت خود را نیز با دور زدن تحریم‌ها بفروشد.

وی معتقد است، این مهم است که بدانیم مفهوم صفر کردن صادرات نفت ایران در ماه می بدین معنا نیست که تحویل نفت به چین و هند از سوی ایران متوقف خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی نیز صادرات نفت ایران را بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.

کارشناسان مؤسسه انرژی استکتس پیش‌بینی کردند صادرات نفت کشورمان از ماه می به بعد به ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌های نفتی، ایران در زمینه ارائه آمار تولید نفت خود محرمانه عمل می‌کند و دیگر آمارهای خود را به اوپک ارائه نمی‌دهد.

از طرف دیگر، ایران بخشی از نفت  خود را به صورت مخفیانه صادر می‌کند که ارزیابی حجم آن نیز ممکن نیست.

براساس ارزیابی مؤسسه‌ ریفینیتز اکون و کپلر، ایران در ماه آوریل بین ۱.۰۲ تا ۱.۳ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در روز صادر کرده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *