کاشت ۴۲ هزار اصله نهال زیتون در اسلامشهر

مدیر سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر از کاشت ۴۲ هزار درخت زیتون توسط هیأتی‌ها و قرآنی‌های اسلامشهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اسلامشهرخبر، به نقل از فارس حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر اظهار داشت:به‌مناسبت ۴۲ سالگی انقلاب اسلامی ایران۴۲ هزار اصله درخت زیتون در سطح شهرستان اسلامشهر توسط اعضای هیات‌های مذهبی و فعالین قرآنی کاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به مناسبت گرامیداشت در روز درختکاری، هیأتی‌ها و فعالین قرآنی این شهرستان برای حفظ محیط زیست و درختکاری به میدان  آمدند، افزود: امروز درهمایش همیاران محیط زیست که با حضور پرچمداران و مسؤولان هیأت‌های مذهبی و مسؤولان خانه‌ها و موسسات قرآنی شهرستان و فعالان فرهنگی یعنی مدیران کانون‌های فرهنگی و تبلیغی برگزار شد، راهکارهای اجرایی طرح درختکاری و چگونگی مشارکت اقشار مختلف مردم بیان و نقطه نظرات افراد حاضر در جلسه  بررسی و برنامه‌ریزی لازم تدوین شد.

مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر افزود: براساس تدابیر اتخاذ شده، بنا شده است همزمان با آغاز هفته درختکاری، ۴۲ هزار اصله نهال مثمر زیتون که در قرآن هم از آن نام برده شده است با محوریت هیأتی‌ها و فعالین قرآنی  درسطح شهرستان غرس شود.

موسوی با بیان اینکه در این جلسه پیرامون اهمیت درختکاری و تاکیدات اسلام بر این مباحث، مطالبی ارائه شد، گفت: در روایتی از امام صادق(ع) داریم که بعد از درگذشت انسان ۶ یادگار باقی الصالحات از او باقی خواهد ماند،که یکی از آن‌ها کاشت یک درخت و نگهداری از آن برای به ثمر نشستن است، مادامی که مردم از سایه، اکسیژن، میوه و … این درخت استفاده کنند پاداش و ثوابی به حساب آن فرد می‌رسد.

وی با بیان اینکه قطعا اشاره شدن به نام چند میوه خاص  از جمله زیتون در آیات قرآن بی‌دلیل نیست، افزود: باید در خیابان، پارک‌ها و … این نهال‌های قرآنی و یا نهال‌های تاکید شده در روایات معصومین کاشته شود، امیدوارم روزی مردم در خیابان‌ها با درختانی با میوه‌های مثمر و قرآنی مواجه شوند و فقرا و نیازمندان در خیابان و پارک، از میوه‌های آن‌ها مصرف کنند.

مدیر سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر، با اشاره به اهمیت غرس درخت زیتون، بیان کرد: زیتون یک میوه استراتژیک است که هم میوه آن و هم روغن حاصل از میوه آن قابلیت استفاده دارد و چند سال قبل نیز مقام معظم رهبری بر کاشت و بهره‌برداری از این درخت و استفاده و ورود میوه و روغن آن به زندگی مردم توصیه کرده بودند که متاسفانه این بیانات مغفول مانده است، مقام معظم رهبری ۱۴ دی‌ماه سال ۸۴ فرمودند؛ بایدبر روی دانه‌های روغنی و کُلزا یا زیتون هم کار شود.

موسوی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب دولت این است که  متولیان امرمی‌خواهند زیتون را هر چه بیشتر از پیش ترویج و وارد سبد غذایی مردم کنند، که جزو کارهای بسیار خوب است، البته کشور بایستی حتماً در برنج، گوشت و لبنیات هم به خودکفایی برسد، این از جمله کارهایی است که مسؤولان دولتی باید انجام دهند.

وی تصریح کرد: در آستانه سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۰ درصد روغن مصرفی مورد نیاز کشور وابسته به واردات و خارج است، در حالی که می‌توانیم روغن زیتون را جایگزین کنیم، الحمدلله اقلیم شهرستان اسلامشهر سازگاری با کشت زیتون دارد و امیدواریم با سرمایه‌گذاری در این عرصه بتوانیم در سال‌های آینده، هم مانع آلودگی هوای این شهرستان شویم و هوای پاک برای مردم ایجاد کنیم و هم این محصول را از این شهرستان وارد بازار کنیم و بتوانیم با احداث یک کارخانه روغن‌گیری و فرآوری این محصول در سطح شهرستان، برای تعدادی از جوانان منطقه ایجاد اشتغال کنیم.

مدیر سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه زیتون نماد مقاومت است و جمهوری اسلامی نیز ۴۲ ساله شده است، کاشت ۴۲ هزار نهال زیتون را در دستور کار گذاشته‌ایم، گفت: ۴۲ سال است که دشمن تلاش می‌کند تا جمهوری اسلامی ایران نباشد اما ما مقاومت کردیم و امروز با انگیزه بیشتری در گام دوم انقلاب وارد عرصه‌های متعدد شده‌ایم.

موسوی با اشاره به اینکه کاشت نهال‌ها در ۳ قالب انجام می‌شود، گفت: در قالب اول هیأتی‌ها و قرآنی‌ها نهال‌ها را میان مردم در نقاط مختلف شهرستان از چهاردانگه تا احمدآباد مستوفی و واوان و … توزیع می‌کنند تا آنان وارد عرصه شوند و درختان را بکارند که این قالب اصلی ما است و در قالب دوم، احداث باغ‌های زیتون است که به مسؤولان در در روستاها و مناطق  محروم شهرستان اسلامشهر مانند مرجان آباد، کاشانک، ایرین، چیچکلو و … اعلام کردیم اگر فردی زمین دارای آب دارد و علاقه‌مند است تا به باغ زیتون تبدیل کند، ما آمادگی داریم تا برای او، به صورت رایگان باغ احداث کنیم.

وی تصریح کرد: در قالب سوم  ادارات، مساجد و حسینیه‌هایی هستند که  محوطه ای در اختیار دارند که در آنجا امکان کاشت درخت وجود دارد، بسیاری از این‌ها با ارسال نامه‌هایی تقاضا داشتند که در هفته آینده درختانی در این مراکز کاشته  شود.

مسئول هیأت یا مهدی(عج) واوان در شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه کاشت این درختان از ۱۵ اسفندماه آغاز می‌شود،بیان کرد: امیدواریم روند کاشت این نهال ادامه داشته باشد تا روزی اسلامشهری‌ها در تولید روغن زیتون موثر باشند.

موسوی خاطرنشان کرد: ما سال گذشته  ۵ هزار اصله نهال زیتون در محله‌ای که مسجد موسی بن جعفر (ع) و هیأت یامهدی (عج) قرار داشت، کاشتیم ،ان شاء الله در سال‌های آینده شاهد رونق درختکاری در میان فعالین فرهنگی، هیأتی و قرآنی باشیم.

انتهای پیام/*


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *