سراقی

کار تمیز فرهنگی در حجاب و عفاف، انفرادی نمی‌شود

یک فعال فرهنگی در اسلامشهر گفت: کار فرهنگی تمیز در حجاب و عفاف این است که یک جمع با همدیگر متحد شوند و تخصصی پیرامون این موضوع فکر کنند و ایده‌های جذاب مطرح کنند وگرنه با یک نفر نمی‌شود کار کرد.

یک فعال فرهنگی در اسلامشهر گفت: کار فرهنگی تمیز در حجاب و عفاف این است که یک جمع با همدیگر متحد شوند و تخصصی پیرامون این موضوع فکر کنند و ایده‌های جذاب مطرح کنند وگرنه با یک نفر نمی‌شود کار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب اله سراقی در گفت‌و‌‌‌‌گو با خبرنگار اسلامشهرخبر، با اشاره به جایگاه حجاب در اسلام خاطرنشان کرد: حجاب یک امر واجب الهی است که خداوند هم در سوره احزاب و هم در سوره نور به آن اشاره ‌کرده است. در روایات نیز احادیث زیادی در مورد حجاب وجود دارد. حجابی که برای بانوان در نظر گرفته شده است یک چهارچوبی دارد و خداوند بیش از آن هم نمی‌خواهد.

وی ادامه داد: گاهی اوقات دیده می‌شود که بانویی چادر به سر کرده است اما چادری پوشیده که جلب ‌توجه می‌کند حجاب آنی است که معقول باشد و دستوری که اسلام گفته انجام گیرد و جلب ‌توجه نامحرم نکند. حجاب تنها مختص بانوان نیست مردان نیز باید حجاب را رعایت کنند، همان غریزه‌ای که در مرد قرار داده شده در زن نیز قرار داده شده است زن نیز با نگاه به مرد احتمال تحریک و به گناه افتادنش وجود دارد.

عفت در رفتار و گفتار انسان‌هاست

وی اضافه کرد: در اسلام حداقل حجاب برای مردان در نظر گرفته شده است از این جهت که خلقت بدن مرد طوری است که خشن است اما زن تمام اندامش ظریف و تحریک‌آمیز است و اگر بخواهد بی‌ حجاب در ظاهر شود جامعه به خطر می‌افتد.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات اسلامشهر به نسبت میان حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: حجاب در پوشاندن اندام و ظاهر است عفاف در رفتار و گفتار است اینکه خانمی حجابش خوب است و طوری راه می‌رود که مردان را تحریک می‌کند یا مرد در بیانش عفت کلام ندارد عفیف نیست.

وی گفت: حجاب یک امر الهی است و در تمام ادیان نیز وجود دارد یهودیان مقید زنانشان محجبه‌اند و حجابشان از زنان مسلمان خیلی سخت‌تر است متأسفانه دشمنان موضوع حجاب را طوری بیان می‌کنند که گویی فقط اسلام پوشش را برای زنان قرار داده است بحث اجبار نیست بحث نوع آفرینش است آفرینش طوری صورت گرفته که افراد جامعه باید پوشش و حجاب داشته باشند.

حجت‌الاسلام سراقی تصریح کرد: به دلیل اینکه حجاب باعث می‌شود امنیت روانی در جامعه ایجاد شود و مردم گرایششان به سمت خالق و دین بیشتر شود. بهترین جایی که می‌شود دین‌داری مردم جامعه را گرفت زمانی است که حجاب را از آن جامعه بگیرند وقتی در جامعه حجاب نباشد فساد ایجاد می‌شود.

اجباری که در حجاب مطرح است به عنوان واجب دینی است

وی با اشاره به مطرح شدن بحث «حجاب اجباری» از سوی برخی خاطر نشان کرد: اجباری که در حجاب مطرح است به عنوان واجب دینی است وقتی کسی اسلام را قبول کرد حجاب را به عنوان واجب دینی باید بپذیرد. وقتی کسی وارد کشوری شد که قوانینی دارد باید طبق قوانین آن کشور عمل کند.

وی یادآور شد: ممکن است که بانوان بی‌ حجاب بگویند که مردان نگاه نکنند اما این سؤال ایجادمی شود که یک بانو برای چه بی ‌حجاب در مجامع حاضر می‌شود؟ برای اینکه به او توجه شود. اگر این شرایط اتفاق بیفتد و جوان دنبال زنان و دختران رفت و فساد گسترش یافت در زمان جنگ و حمله آیا آن فرد قدرت و غیرت لازم را دارد تا از کشورش دفاع کند؟

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر مردم در زمان رضاخان مقابل کشف حجاب نمی‌ایستادند و شهید و زخمی نمی‌دادند آیا انقلابی صورت می‌گرفت؟ آیا وقتی صدام به کشور حمله می‌کرد جوانی بود که دفاع کند؟

وی با اعلام اینکه سازمان سیا در سال ۸۸ به این نتیجه رسید که باید به جای آتش زدن سطل زباله و مغازه‌ها زنان را به سمت ابتذال بکشاند خاطرنشان کرد: چادر پرچم اسلام است و دشمن متوجه شده که حجاب چه تأثیری در پیش برد اسلام دارد لذا با هر هجمه‌ای شده قصد دارند زنان و دختران جامعه را تحریک کنند که چرا حجاب باید اجباری باشد.

جامعه ایران مانند یک لباس سفید است که تعدادی لکه روی آن وجود دارد

وی با اشاره به فعالیت برخی از مسئولین در زمینه ترویج بی‌ حجابی خاطرنشان کرد: در ساخت برخی از فیلم‌ها شما ببینید بانوی باحجاب و بانوی بی‌حجاب چگونه معرفی می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «وضعیت حجاب در جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: جامعه ایران مانند یک لباس سفید است اصل جامعه یک جامعه تمیز است که تعدادی لکه روی آن وجود دارد این موضوع در آیین‌های مذهبی مانند محرم و راهپیمایی‌ها کاملاً مشهود است و بانوان بی ‌حجاب جامعه در مقایسه با بانوان باحجاب کمتر دیده می‌شوند اما در یک جامعه شیعی و علوی یک بدحجاب یا بی‌ حجاب هم زیاد است.

وی اظهار داشت: وقتی در مهدکودک‌ها دست دختر و پسر را در دست هم قرار می‌دهند این فرزند با این تربیت شکل می‌گیرد دشمن فهمیده کجا باید سرمایه‌گذاری کند و ما با پذیرش سند ۲۰۳۰ خیلی راحت سیستم آموزش خود را تقدیم دشمن کرده‌ایم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص آتش به اختیار و کار تمیز فرهنگی گفت: در بحث حجاب و عفاف در ابتدا هر فرد باید خود قاعدهٔ اصلی آن را بداند. در بحث حجاب اکنون یک نفره نمی‌توان عمل کرد و به نشست و کارگاه‌های تخصصی خودجوش نیاز دارد. از پارک‌ها و اماکن عمومی می‌توان استفاده کرد و با این بانوان ارتباط گرفت تا این فرد به این نتیجه برسد که اگر باحجاب باشد چه حسن‌هایی دارد و اگر حجابی مناسبی نداشته باشد چه اشکالاتی دارد.

افسردگی بانوان باحجاب، غلط و دروغ است

حجت‌الاسلام سراقی اعلام کرد: کار فرهنگی تمیز در حجاب و عفاف این است که یک جمع با همدیگر متحد شوند و تخصصی پیرامون این موضوع فکر کنند و ایده‌های جذاب مطرح کنند وگرنه با یک نفر نمی‌شود کار کرد.

وی متذکر شد: باید در این کار صبور و بامحبت بود گاهی اوقات برخی از دختران، محجبه بودند اما بر اثر اخلاق بد خانم باحجاب حجابش را کنار می‌گذارد این یک بهانه است ولی اتفاق افتاده است. چیزی که اکنون جا می‌اندازند این است که می‌گویند کسانی که چادری و باحجاب هستند اکثراً افسردگی دارند این غلط و دروغ است یا این موضوع را القا می‌کنند که اگر حجاب داشته باشی نباید از خانه خارج شوی در حالی‌ که اسلام این را نمی‌گوید.

وی تأکید کرد: با وجود اینکه در انقلاب اسلامی فضا برای فعالیت اجتماعی بانوان خیلی باز است اما شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی به صورت متحد در حال فعالیت پیرامون مسئله حجاب و فعالیت اجتماعی بانوان هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *