ترامپ3

کاخ سفید در حال فشار بر جامعه اطلاعاتی در موضوع برجام است

یک روزنامه غربی با تاکید بر اینکه «کاخ سفید در حال فشار بر مقامات اطلاعاتی آمریکا برای اعلام نقض برجام از سوی ایران است»، از هشدار اعضای جامعه اطلاعاتی درباره تکرار تجربه ناکام دولت جورج بوش در قبال عراق خبر داد.

یک روزنامه غربی با تاکید بر اینکه «کاخ سفید در حال فشار بر مقامات اطلاعاتی آمریکا برای اعلام نقض برجام از سوی ایران است»، از هشدار اعضای جامعه اطلاعاتی درباره تکرار تجربه ناکام دولت جورج بوش در قبال عراق خبر داد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس،  در حالی که گمانه‌زنی‌ها درباره مواضع برجامی دولت دونالد ترامپ ادامه دارد، یک روزنامه انگلیسی خبر داده که با توجه به فشار کاخ سفید بر جامعه اطلاعاتی آمریکا، این جامعه نگران تکرار تجربه دولت جورج بوش در موضوع توسل به اطلاعات ساختگی درباره برنامه سلاح‌های کشتارجمعی عراق است.

گاردین گزارش داد: «مقامات اطلاعاتی آمریکا تحت فشار کاخ سفید هستند تا توجیهی برای اعلام نقض برجام از سوی ایران درست کنند؛ اقدامی که به گفته مقامات سابق و تحلیلگران آمریکایی شبیه به سیاسی کردن جامعه اطلاعاتی در نمونه تهاجم به عراق(سال ۲۰۰۳) است».

در گزارش این رسانه آمده است: «گفته می‌شود که تحلیلگران اطلاعاتی که تجربه جنگ سال ۲۰۰۳ دولت بوش بر پایه مدارک تقلبی درباره سلاحهای کشتارجمعی  را دارند، در حال مقاومت در برابر فشار برای ایجاد شواهد درباره نقض‌های ایران(در قبال برجام) هستند».

«ند پرایس» تحلیلگر اسبق سیا که در دولت قبل آمریکا سخنگوی شورای امنیت ملی و دستیار ویژه باراک اوباما بود، در این باره اظهارنظر کرد.

او گفت: «من از اعضای جامعه اطلاعاتی این موضوع(فشار کاخ سفید بر جامعه اطلاعاتی برای ایجاد کردن توجیه درباره نقض برجام توسط ایران) را شنیدم. آنها احساس می‌کنند که تحت فشار هستند. آنها به من گفتند که یک حس تنفر شدید وجود داشت و انگار این حس حس آشنایی است و ما این فیلم را قبلا دیدیم».

یک عضو وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما و تیم مذاکرات برجام بوده، گفته که بررسی و مطالعه جامعه اطلاعاتی درباره موضوعات مختلف، امری متعارف است اما تفاوت در دولت دونالد ترامپ آن است که مقامات دولت به جامعه اطلاعاتی می‌گویند نتایج بررسی‌ها و تحقیقات چه باید باشد.

«ریچارد نفیو» گفت: «در پشت صحنه یک ماشین بزرگ در حال به روز رسانی اطلاعات برای دولت  و کنگره است. مقامات اطلاعاتی و تحلیلگران زیادی در سازمانها حضور دارند که در تلاش برای یافتن موارد عدم اجرای برجام توسط ایران، هر روز در حال بررسی زوایای مختلف گزارشهایی هستند که از ایران بیرون می‌‎آید».

وی ادامه داد: «از نظر من اگر سوال صادقانه‌ای وجود داشته باشد، چنین اقدامی اقدامی مناسب است. اینطور به نظر می‌رسد که اصطکاک و تضادی در داخل دولت(ترامپ) که در تلاش برای پایه ریزی دلیلی برای خارج شدن از برجام بر اساس اطلاعات غلط و نادرست است، وجود داشته باشد».

نفیو افزود: «جامعه اطلاعاتی(آمریکا) درسهای سختی از (جنگ ۲۰۰۳) عراق گرفته است و تحلیلگرانی اطلاعاتی که در موضوع(ایران) حضور دارند، قبل از اینکه اجازه بدهند ادبیات آنها منحرف شود و همان مسیر عراق تکرار شود، با سر و صدای زیادی استعفا خواهند داد».

«رابرت مالی» عضو ارشد تیم مذاکره آمریکا در گفتگوهای برجام هم در این باره گفته است: «تفاوت وضع کنونی با عراق آن است که موضوع عراق اتفاق افتاده است و این یعنی که هم افکار عمومی آمریکا و هم جامعه بین‌المللی قبلا تماشاگر این فیلم بوده است در نتیجه ممکن است که این بار، متفاوت از قبل واکنش نشان دهند».

وی ادامه داد: «برخی از افراد در حول و حوش دولت(ترامپ) هستند که به سختی در حال فشار آو.ردن درباره پرونده ایران هستند و می‌گویند که باید اجازه بازرسی از هر سایت و مرکز حساسی را داشته باشند تا محدودیتها و حد و مرزهای توافق(برجام) را مورد آزمون قرار دهند».

در ادامه این گزارش، نظر مشاور حقوقی سابق امور پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر کنونی  «مرکز وین برای خلع سلاح و عدم گسترش سلاح‌های اتمی» درباره مواضع دولت کنونی آمریکا در قبال برجام پرداخته شده است.

«لورا راکوود» گفت: «اگر آمریکا اطلاعاتی داشته باشد که بشود روی آن کار کرد، آن را پیگیری کرد و برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به حساب اوردن آن مفید باشد، در آن صورت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن پاسخ خواهد داد البته اطلاعاتی که درست و واقعی باشد و اطلاعات جعلی که آنها از آن در سال ۲۰۰۳ استفاده کردند نباشد».

وی افزود: «البته اگر آنها در تلاش برای ایجاد و تولید کردن مدارک باشند یا آنها در تلاش برای فشار بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها برای درخواست دسترسی(به مناطق مد نظرشان) باشند، این موضوع اثرات معکوس و ناخواسته‌ای خواهد داشت».

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *