چگونه سران صهیونیست در پوشش فعالیت تجاری پول به جیب می‌زنند؟

بسیاری از شخصیت‌های درجه اول و مدیران ارشد اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی بعد از بازنشستگی اقدام به تاسیس شرکت‌های خصوصی امنیتی می‌کنند تا در راستای منافع اسرائیل جیب خود را پر پول کنند.

بسیاری از شخصیت‌های درجه اول و مدیران ارشد اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی بعد از بازنشستگی اقدام به تاسیس شرکت‌های خصوصی امنیتی می‌کنند تا در راستای منافع اسرائیل جیب خود را پر پول کنند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، از اواسط دهه نود قرن گذشته میلادی، شرکت‌های امنیتی خصوصی رژیم صهیونیستی در گوشه و کنار مناطق مورد تنازع در دنیا خود را نشان دادند. آنها تلاش می‌کنند در ازای مشاوره‌های امنیتی و اطلاعات جاسوسی و خدماتی از این دست و انتقال اطلاعات نظامی، برای خود مشتری دست‌و‌پا کنند.

روسای سابق کابینه‌های رژیم صهیونیستی و فرماندهان نظامی و ژنرال‌های این رژیم نظیر ایهود باراک و ایهود اولمرت و دان حالوتص و رهبران و افسران ارشد موساد نظیر شبتای شاویت و دانی یاتوم و یوسی مایمن مالکان این شرکت‌ها هستند و از این طریق اموال نجومی را البته در راستای منافع سیاسی ، نظامی و اقتصادی رژیم صهیونیستی به جیب می‌زنند.

مرکز مطالعات و پژوهش‌های دمشق با عنوان اختصاری «مداد» در گزارشی به بررسی نقش و ابعاد خطرات این شرکت‌ها در تحولات منطقه و جهان پرداخته است:

چهارم: مهمترین شرکت‌های امنیتی رژیم صهیونیستی و رؤسای آنها

شوکی سادیه روزنامه نگار اسرائیلی در پیوست اقتصادی روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مقاله‌ای با عنوان « فعالیت های تجاری ژنرال‌ها، نحوه ثروتمند شدن باراک و اولمرت» می‌نویسد که وزارتخانه ها و موسسات ویژه اسرائیلی شامل وزارت دفاع و سرویس‌های اطلاعاتی این رژیم تمامی صاحبان شرکت‌های امنیتی در تخصص‌های مختلف را موظف کرده تا هر نوع مشاوره و قراردادهای منعقد شده بین شخصیت‌های بازنشسته صهیونیست و طرف‌های دیگر در کشورهای جهان را به اطلاع رژیم صهیونیستی برسانند. کابینه اسرائیل معتقد است که اطلاعات و مناسباتی که افرادی نظیر روسای سابق موساد و نخست وزیران سابق نظیر اولمرت و باراک و روسای سابق ستاد ارتش و افسران عالی رتبه ارتش طی سال‌های متمادی در روابط با کشورهای دیگر به دست آورده اند، می تواند قابل توجه باشد. در عین حال این مناسبات که تحت عنوان مشاوره‌های امنیتی و انتقال تجربه و صادرات تکنولوژی نظامی و امنیتی اسرائیل انجام می‌شود، می‌تواند برای تل‌آویو خطرآفرین باشد، از این رو باید زیر نظر موسسات دولتی انجام شود.

هاآرتص در همین رابطه به یک کمیته ویژه اسرائیلی اشاره می‌کند که مسئولیت پیگیری هماهنگی‌ها و اطلاع از معامله‌های منعقد شده بین شرکت‌های اسرائیلی و طرف‌های خارجی را عهده‌دار است. این اتفاق به ویژه زمانی مهم‌تر می‌شود که صاحبان یا مدیران یا شرکای شرکت‌های مذکور از مسئولان طراز اول یا مدیران درجه دوم در موسسات دولتی و نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی باشند. گیورا آیلند رئیس بخش اطلاعات نظامی سابق رژیم صهیونیستی که بعد از استعفا صاحب یکی از این شرکت‌ها شده است، می گوید: در هر باری که شرکت بخواهد قراردادی را با هر یک از طرف‌ها امضا کند، باید مجوز وزارت جنگ رژیم صهیونیستی را دریافت کند.

سادیه در همین مقاله اسامی شرکتهای رژیم صهیونیستی متخصص در فعالیتهای بازرگانی و صاحبان آنها را که مسئولان بازنشسته سابق رژیم صهیونیستی بودند، برشمرده است که از جمله این افراد می‌توان به ایهود اولمرت نخست وزیر سابق و ایهود باراک نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی و فرماندهان موساد و روسای ستاد ارتش و ژنرال‌ها و مشاوران نظامی و اعضای بازنشسته کنیست رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

الف: ایهود اولمرت نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی( ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹)

ایهود اولمرت در سال ۲۰۰۹ یعنی دو ماه بعد از سقوط کابینه خود یک شرکت بین‌المللی با نام شرکت سرمایه گذاری ایهود اولمرت را ثبت کرد. تخصص این شرکت مشاوره‌های امنیتی و نظامی و سیاسی و فعالیت‌های مرتبط با این اقدامات بود. وی همچنین مدتی بعد رئیس شرکت دیگری به نام هولدینگ لیونات شد که از بزرگترین شرکتهای حمل و نقل و لجستیک در سرزمین‌های اشغالی به شمار می‌رود. او دان حالوتس رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی را نیز که در سال ۲۰۰۷ از سمت خود برکنار شده بود را به کار گرفت و مائیر داگان رئیس سابق موساد نیز از دیگر اعضای این شرکت بود. عوفر دیکل معاون رئیس سابق موساد و بنی شفر از عناصر موساد از دیگر افرادی بودند که در این شرکت شروع به کار کردند.

شرکت مشاوره ایهود اولمرت یانکی گالانتی مشاور سابق اطلاع‌رسانی اولمرت و همچنین شالوم تورگمان مشاور سیاسی و رئیس کمیته مذاکرات با فلسطینی‌ها در دوران نخست‌وزیری اولمرت را نیز جذب خود کرد. همچنین این شرکت قرارداد مشارکت با دیکیل و یووال رابین پسر اسحاق رابین به نمایندگی از شرکت اونیدا امضا کرد که متخصص در زمینه صنایع الکترونیکی بود و مرکز آن در هند قرار داشت. این قرارداد برای ترویج کالاهای شرکت مذکور و کالاهای امنیتی و نظامی اسرائیل در آفریقا در ازای سود مشترک بود. این شرکت در همین رابطه موفق به عقد قرارداد با کشور نیجریه شد.

ب: ایهود باراک

ایهود باراک رئیس بخش برنامه ریزی در ستاد مشترک ارتش در سال ۱۹۸۲ و رئیس بخش اطلاعات نظامی از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ و معاون فرمانده ستاد ارتش از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ و رئیس ستاد ارتش از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ بوده است. او بعد از بازنشستگی از ارتش به مدت یک سال در سال ۱۹۹۵ به عنوان وزیر خارجه رژیم صهیونیستی انتخاب شد و بعد از آن از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود. او در سال ۲۰۰۷ وزیر جنگ اسرائیل شد و این سمت را تا سال ۲۰۱۳ حفظ کرد.

او بلافاصله بعد از استعفا از وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۳ به سمت فعالیت‌های خصوصی بازرگانی کشیده شد تا از طریق ارائه مشاوره‌های نظامی و امنیتی و سیاسی در عرصه بین الملل به سود بالایی دست پیدا کند. او سهام شرکت آمریکایی سیالوم را که در زمینه مواد شیمیایی فعالیت می‌کرد را خریداری کرده و تولیدات این شرکت را به کشورهای عضو پیمان ناتو و ارتش آمریکا فروخت.

باراک همچنین به عنوان مشاور امنیتی و استراتژیک شرکت «اِرگو گروپ» فعالیت می‌کند که یک شرکت بین‌المللی متخصص در ارائه خدمات و مشاوره‌ها در رابطه با خطرات سیاسی و امنیتی است. باراک همچنین مشاور ویژه بانک سوئیسی یولیوس بایر است.

باراک در روز ۲۰ مارس ۲۰۱۳ و تنها یک روز بعد از استعفا از وزارت جنگ اسرائیل شرکت هایپریون را ثبت کرد که متخصص در زمینه ارائه مشاوره‌ها و خدمات امنیتی و تسلیحاتی و رفع خطرات مختلف بود. باراک شخصا مدیریت این شرکت را در دست گرفت.

سایت ال مانیتور و روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت فاش می‌کند که استنلی فیشر یهودی آمریکایی که تابعیت اسرائیلی نیز دارد و پیش از این سمت‌هایی نظیر نفر دوم صندوق بین المللی پول و رئیس بانک مرکزی اسرائیل را بر عهده داشته، روابط حسنه‌ای با حسن واتارا دارد. واتارا پیش از اینکه در سال ۲۰۱۱ نخست وزیر دولت ساحل‌عاج شود، در صندوق بین المللی پول کار می کرد. همسر واتارا نیز که یک زن فرانسوی است، دوست همسر فیشر است.

هنگامی که واتارا در سال ۲۰۱۲ به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد، از فیشر خواست تا در انتخاب یک شرکت متخصص در زمینه‌های اطلاعاتی برای حفاظت از خود و توسعه فعالیت‌های ارتش ساحل عاج به وی کمک کند. فیشر شرکت باراک را به وی پیشنهاد داد و زمینه‌ساز ارتباط آنها با یکدیگر شد.

فیشر در زمان فعالیت در صندوق بین المللی پول مسئول سلام فیاض نخست وزیر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین نیز بود.

ج: دانی یاتوم: رئیس سابق موساد ( ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷)

وی از سال ۱۹۹۷ یک شرکت خدمات امنیتی و مشاوره نظامی را تاسیس کرد. او گفت که با دولت‌ها قراردادهای پیمانکاری امضا می‌کند، اما در واقع فعالیتهای وی با هماهنگی و موافقت وزارت جنگ رژیم اسرائیل انجام می‌شد. یاتوم در این رابطه می‌گوید: هر کاری که من انجام می‌دهم در راستای امنیت اسرائیل است و برای من سود به دنبال دارد.

د: ژنرال عاموس یارون

این ژنرال صهیونیست برای مدت زمان طولانی مدیرکل وزارت جنگ رژیم صهیونیستی بوده است. وی شرکتی را برای فروش تسلیحات و تکنولوژی نظامی رژیم صهیونیستی تاسیس کرد. ماجرای کنار گذاشتن وی از وزارت جنگ اسرائیل به زمانی باز می‌گردد که سیستم‌های رادار نظامی آمریکا را در سال ۲۰۰۵ برخلاف میل آمریکایی‌ها به چین فروخت. یارون در حال حاضر به عنوان مشاور شرکت‌ها و دولت‌های متعدد در امور ارتش و تسلیحات فعالیت می‌کند.

ه: یووال دیسکین:

دیسکین رئیس سابق سرویس اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) بود. او در سال ۲۰۱۲ و بعد از بازنشستگی شرکتی را در زمینه تکنولوژی فضای سایبری با عنوان شرکت دیسکین سایبر تاسیس کرد. ۶۰ درصد از سهام این شرکت متعلق به این افسر عالی رتبه امنیتی رژیم صهیونیستی است.

و: شلومو بن عامی: وزیر خارجه دولت ایهود باراک ( ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱)

بن عامی با مشارکت ژنرال یسرائیل زیو یک شرکت تاسیس کرد. این دو نفر قراردادهای امنیتی و آموزشی را با دولت‌های آمریکای لاتین به امضا رساندند. زیو متولد سال ۱۹۵۷ و رئیس بخش عملیات در ستاد ارتش رژیم صهیونیستی بود که در سال ۲۰۰۵ بازنشسته شد. او همچنین شرکت گلوبال سی اس تی در زمینه مشاوره‌های امنیتی و آموزش نظامی را به نام خود ثبت کرد و خدمات متعددی را به مزدوران کشورهای مختلف و دولت‌های آفریقایی و آمریکای لاتین ارائه می‌داد. بن عامی که به زبان عربی و اسپانیایی و انگلیسی مسلط است، از اندوخته‌های زبانی خود استفاده کرده و فعالیت‌های خاصی را در اوستیای جنوبی در گرجستان و همچنین کلمبیا داشته است.

دیوید تسور نماینده بازنشسته پلیس اسرائیل که در حال حاضر عضو کنیست رژیم صهیونیستی است، نیز در قراردادهای این شرکت مشارکت داشته است. سرتیپ بازنشسته افرایم سنیه معاون وزیر دفاع سابق رژیم صهیونیستی در دوران نخست وزیری اسحاق رابین در سال ۱۹۹۲ از دیگر عناصر فعال در این شرکت است. با این وجود سنیه در سال ۲۰۰۸ شرکتی را برای خود تاسیس کرد که فعالیت‌های مرتبط با امنیت و مسائل نظامی را دنبال می‌کند.

ز: شالوم سیمحون

او وزیر صنایع سابق رژیم صهیونیستی است که تحت پوشش تجربه های زراعی شرکتی را برای خود تاسیس کرده و شالوم کیدمی مدیر دفتر خود را نیز در این شرکت به کار گرفته است. شالوم کیدمی فرزند آسا کادمی است که از عناصر فعال موساد در روسیه در دوره پایان اتحاد جماهیر شوروی بوده و ارتباطات بین‌المللی گسترده‌ای داشته است. سیمحون نام این شرکت را « دیمتر اِی دبلیو ای» گذاشت. این شرکت متخصص مشاوره و تامین مالی و سرمایه گذاری کشاورزی است.

ادامه دارد…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *