چهل سال پرافتخار و آینده‌ روشن 

اینک چهلمین سال از انقلاب اسلامی پیش روی ماست و وقتی به پشت سر خویش می نگریم تاریخی را می بینیم که با حضور مردمی استوار و باوفا رقم خورده است، با خون هزاران شهید و ایثار هزاران جانباز، با ترور مردان و زنان بزرگ، با تهدید و تجاوز و تحریم های ظالمانه.

این وفاداری و ایستادگی منحصر به فرد مردم ایران پدیده ای است که جهانیان را به شگفتی وا داشته و دشمنان را دلسرد و ناامید کرده است. از این روست که هیچ خدمتی به این ملت بزرگ، جبران حضور موثر آنان در همه صحنه ها نیست و افتخاری نیز والاتر و بالاتر از خدمت به این ملت وجود ندارد آن هم در زمانه ای که دشمن با استفاده از ابزارهای اقتصادی و فرهنگی و رسانه ای سعی در تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی و ناامید ساختن مردم شریف ایران دارد.

آنچه تاکنون برای توسعه ایران اسلامی رقم خورده و برای سرافرازی ایران هزینه شده هزاران دستاورد علمی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را در برمی‌گیرد اما باید اذعان داشت که با رشد سریع دانش و فناوری هنوز به تمامی آرمان‌ها دست نیافته‌ایم که نیاز است در دهه پنجم انقلاب با ارزیابی گذشته و استفاده از ظرفیت های متعدد و متنوع پیش رو و به ویژه نیروی جوانان تازه نفس گام های سریعتر و موثرتری برداریم.

امروزه اگر نگوییم دستاوردهای بخش ارتباطات و فناوری ‌اطلاعات کشور بی سابقه و بی نظیر است، دست کم باید بگوییم کم سابقه و کم نظیر است و این توفیق ها حاصل خودباوری و اعتماد به نفس جوانان دیروز و امروز این حوزه است.

از سوی دیگر، فضای‌ مجازی فرصت‌های استثنایی پیش روی ما گذاشته است که بارها رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید فرموده‌اند. در همین راستا، ضرورت دارد که با شناخت صحیح از چالش‌های موجود، از حضور جریان‌ساز و ترویج گفتمان انقلاب‌اسلامی در فضای‌مجازی، حمایت ویژه‌ای صورت بگیرد تا همگام با توسعه زیرساخت ها، نهضت تولید محتوا و ارتقای سواد رسانه ای نیز شکل گیرد.

در حال حاضر در لایه زیرساخت شبکه ‌ملی ‌اطلاعات پیشرفت‌های ارزشمندی صورت گرفته ‌است. تمامی شهرها تحت پوشش نسل سوم و چهارم اینترنت قرار گرفتند. به‌منظور گسترش عدالت‌همگانی نیز پوشش روستایی به ۶۶درصد افزایش یافت. ۲۲۰۰کیلومتر فیبرنوری جدید بین‌استانی جدید احداث شد. ظرفیت انتقال شبکه ملی اطلاعات ۲٫۴برابر افزایش یافت و رشد ترافیک داخلی نسبت به خارجی ۶برابر گردید. سهم محتوای فارسی در وب به ۲درصد افزایش یافت که بالاتر از زبان‌های ترکی، چینی و عربی قرار می‌گیرد.

توسعه خدمات دولت الکترونیکی گام بزرگی در شفافیت و بستن مسیرهای رانت و فساد است و اکنون از سوی ۳۷ دستگاه ۴۸۹ خدمت به مردم ارائه می شود که در صورت همراهی همه دستگاه ها می توان امیدوار بود این مهم به سرانجام لازم برسد و شاهد افزایش بهره وری قابل ملاحظه ای در بخش هایی چون صنعت، کشاورزی و خدمات باشیم.

طرح هایی چون «کارت سوخت بانکی»، «رجیستری گوشی تلفن همراه» و «بسته یارانه ای کالا»، علاوه بر هزاران میلیارد تومان صرفه جویی، راه رانت، فساد و سوظاستفاده و قاچاق را مسدود کرده است. تعداد تراکنش‌های ماهانه مرکز ملی تبادل به ۹۵میلیون رسید که به معنای کاهش ۹۵میلیون مراجعه‌حضوری مردم و در پی‌آن، تسهیل خدمت به مردم و کاهش‌جدی هزینه‌ها است.

این در حالی است که در توسعه کسب و کارهای هوشمند مبتنی بر فناوری اطلاعات، نیز توفیقات خوبی حاصل شده و شاهد افزایش چشمگیر شرکت های استارت‌آپی هستیم. خوشبختانه دهه فجر امسال پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات سجاد با سرمایه گذاری وزارت ارتباطات افتتاح می شود و امکان رشد شرکت های جوان و ورود آنها به بازارهای ملی و بین المللی را فراهم خواهد آورد. افزایش تعداد نرم‌افزارهای بومی از ۱۳۰هزار به ۲۵۰هزار و سهم ICT از تولید ناخالص داخلی به ۱٫۵درصد نشان‌از افق‌های روشن پیش‌رو دارد.

در عین حال با پرداخت بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال وام وجوه اداره شده به کسب و کارهای بزرگ مبتنی بر فناوری اطلاعات و حمایت از بیش از ۱۱۲۰ ایده تولید محتوای بومی درجشنواره کودکآنلاین، عرصه جدیدی در خدمت رسانی و اشتغال زایی برداشته شده است.

با توجه به بحران بیکاری طرح های چهار گانه اشتغال برای ایجاد ۸۷۰۰۰ شغل تهیه شده که با اتکا بر ظرفیت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه ایجاد اشتغال نیروهای جوان و تحصیلکرده را فراهم می کند.

از سوی دیگر، جهت ساماندهی فضای‌پیامکی، طرح ساماندهی ۳۰ میلیون سیم کارت فعال بدون هویت، ایجاد امکان حذف پیامکهای تبلیغاتی و ارزش افزوده، مسدود کردن بیش از ۷۰ هزار سیم کارت ارسال کننده پیامک های تبلیغاتی مزاحم، رسیدگی به تخلفات در حوزه پیامک های ارزش افزوده و برگرداندن بیش از ۳۲ میلیارد تومان حقوق تضییع شده مشترکان، انجام شده است. و اینها تنها گوشه‌ای از خدمات متعدد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالهای اخیر است.

واقعیت آن است که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باید پیشتاز حضور در جهان فعلی باشد و هدف ما نیز آماده سازی زیرساخت های لازم برای حضور مقتدرانه و جریان ساز در انقلاب چهارم صنعتی است. انقلابی فراگیر که چه بخواهیم و چه نخواهیم همه اجزای زندگی ما را در بر خواهد گرفت پس بهتر است از این فرصت طلایی پیش رو برای توسعه و پیشرفت همه جانبه کشورمان بهره ببریم. مسلما با این گذشته پرافتخار، آینده روشن است.

محمدجواد آذری جهرمی
وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *