خدمات شهری

چشم‌انتظاری مردم اسلامشهر برای ارتقاء کیفیت خدمات شهری

مردم اسلامشهر منتظرند تا با تعیین تکلیف سکانداری شهرداری و ابلاغ حکم شهردار، شاهد بهبود و ارتقاء خدمات شهری باشند.

مردم اسلامشهر منتظرند تا با تعیین تکلیف سکانداری شهرداری و ابلاغ حکم شهردار، شاهد بهبود و ارتقاء خدمات شهری باشند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم با گذشت نزدیک به ۲ماه از روی کار آمدن اعضای شورای اسلامی شهر اسلامشهر، مجموعه مدیریت شهری و شهرداری اسلامشهر چشم انتظار ابلاغ حکم شهردار از سوی وزیر کشور هستند.

عدم صدور و ابلاغ حکم شهردار برگزیده منتخبین مردم در شورای شهر اسلامشهر، مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده و برخی از فعالیت‌های مجموعه مدیریت شهری را مسکوت گذاشته و یا از سرعت انجام آنها کاسته است.

اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اسلامشهر در نخستین جلسه خود پس از آغاز فعالیت شوراهای شهر و روستا در دوم شهریورماه سال جاری از میان ۱۰ گزینه معرفی شده با ۵ رأی حسین طلا را به عنوان شهردار اسلامشهر انتخاب و بر اساس قانون جهت تأیید و طی مراحل قانونی صدور حکم به فرمانداری اسلامشهر و وزارت کشور ارسال شد.

متأسفانه بعد از گذشت ۲ماه و کسب استعلامات قانونی و علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته، هنوز وضعیت حکم شهردار اسلامشهر در بلاتکلیفی بسر برده و حکم حسین طلا صادر نشده و بر اساس آخرین نامه صادرشده از سوی وزارت کشور پرونده تعیین تکلیف حکم شهردار اسلامشهر به شورای حل اختلاف استان تهران ارسال و در انتظار رأی این شورا است.

هرچند با انتخاب داود سرمدی که از مدیران باسابقه و توانمند مجموعه شهرداری اسلامشهر به سمت سرپرست، برخی از امور به بهانه‌های واهی دچار نوعی رکود شده و زمینه بروز نارضایتی مردم را به وجود آورده است.

بنا بر سنت رواج یافته در ادارات و به ویژه در مجموعه شهرداری انجام بسیاری از فعالیت‌ها قانونمند نبوده و به جای مجموعه محوربودن به شخص‌محوری تبدیل شده و مشخص نبودن وضعیت مدیریت شهرداری آسیب بسیار جدی به این وضعیت وارد می‌کند.

نامشخص بودن وضعیت حکم شهردار منتخب مردم زمینه بروز بسیاری از کم‌کاری‌های افراد و تعطیلی فعالیت‌های شهرداری را در برداشته که نتیجه این اقدامات چیزی جز ضرر برای مردم و سپس برای مجموعه مدیریت شهری نیست.

در این بین برخی سیاسی‌بازی‌ها، رانت‌بازی‌ها و دست‌های پیدا و پنهان هم مزید بر علت شده و برخی افراد که بر اساس شواهد مطامع و منافع آنها درخطر افتاده، با استفاده از موقعیت‌ها، ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند، مانع از صدور ابلاغ حکم شهردار اسلامشهر شده‌اند.

آنچه که برای مردم شهر اسلامشهر مهم است این است که مجموعه مدیریت شهری و در رأس آن شهردار از بلاتکلیفی در آمده و در روند امور حاکم بر شهرداری تغییرات سازنده و روبه رشد و توسعه حکمفرما شود.

در همین زمینه علی‌رضا مهرپویان طارانی رئیس شورای شهر اسلامشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: انتخاب شهردار اسلامشهر پس از انتخابات اعضای هیأت رئیسه شورای شهر در نخستین جلسه رسمی شورا در دستورکار قرار گرفت که پس از بحث و بررسی اعضا ء از میان گزینه‌های مختلف، حسین طلا با کسب ۵ رأی به عنوان شهردار اسلامشهر انتخاب شد.

وی با اشاره به اینکه برای تک‌تک افراد معرفی شده برای انتخاب شهردار و سرپرست شهرداری جداگانه رأی‌گیری شد بیان کرد: در این رأی‌گیری داود سرمدی از مدیران با سابقه مجموعه شهرداری با کسب آرای اعضای شورای شهر تا زمان صدور حکم شهردار به عنوان سرپرست انتخاب شد .

رئیس شورای شهر اسلامشهر افزود: در اجرای مواد ۸۰ و۹۰ قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا مصوبات جلسه انتخاب شهردار به هیأت انطباق فرمانداری ارسال شد تا در صورت عدم مغایرت قانونی برای طی مراحل اداری به وزارت کشور ارسال شود.

طارانی تأکید کرد: بر اساس قانون، حکم شهردار برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر توسط وزیر کشور صادر می‌شود و با توجه به اینکه اسلامشهر نیز جز کلانشهرهای کشور و با جمعیتی بالغ بر ۵۰۰هزار نفر می‌باشد، مشمول این قانون می‌شود.

وی با اشاره به بلاتکلیفی اسلامشهر تصریح کرد: پس از گذشت یک ماه و با انجام استعلامات مختلف وزارت کشور، ایراداتی به مصوبه شورای شهر ارسال کرد که با اصلاح مصوبه و اصرار اعضای شورای شهر برای انتخاب گزینه معرفی شده، برای تعیین تکلیف مصوبه شورا شهر اسلامشهر به هیأت حل اختلاف استان تهران ارسال شده و تا به امروز هیچ‌گونه پاسخی دریافت نشده است.

رئیس شورای شهر اسلامشهر گفت: متأسفانه ایرادات وارده به انتخاب شهردار اسلامشهر بیشتر جنبه سلیقه‌ای و سیاسی دارد تا ایرادت قانونی و این‌گونه نگرش‌ها نوعی کارشکنی و اعمال فشار محسوب شده و برای مجموعه مدیریت شهر خوشایند نبوده و لطمه و ضرر این اقدامات متوجه شهروندان می‌شود.

طارانی در پایان خاطرنشان کرد: چون گزینه معرفی شده انتخاب نمایندگان مردم در پارلمان شهری بوده و این انتخاب براساس سلایق و آرای اعضا و با توجه به در نظر گرفتن سوابق، کارآمدی، توانمندی‌ها و … صورت گرفته، احترام به رأی نمایندگان احترام به مردم و رعایت حقوق شهروندان است و انتظار می‌رود که هیأت حل اختلاف استان هرچه سریع‌تر فارغ از هرگونه تنش و چالشی، تکلیف حکم شهردار اسلامشهر را مشخص کند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *