پایان رای‌گیری و آغاز شمارش آرا ؛ قدردانی العبادی از عراقی‌ها

مردم عراق از صبح امروز در اولین انتخابات پساداعش و در فضایی امن‌تر نسبت به انتخابات دوره گذشته برای انتخاب ۳۲۸ نماینده پارلمان جدید پای صندوق‌های اخذ رأی رفته‌اند.

مردم عراق از صبح امروز در اولین انتخابات پساداعش و در فضایی امن‌تر نسبت به انتخابات دوره گذشته برای انتخاب ۳۲۸ نماینده پارلمان جدید پای صندوق‌های اخذ رأی رفته‌اند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، هر چند مردم داخل عراق از صبح امروز شنبه بیست و دوم اردیبهشت به پای صندوق‌های اخذ رای رفته‌اند، اما عراقی‌های مقیم ۲۱ کشور جهان از جمله ایران و همچنین نیروهای مسلح دو روز زودتر یعنی روز پنجشنبه بیستم اردیبهشت(۱۰ می) پای صندوق‌های اخذ رای رفتند که مسئولان کمیساریای عالی انتخابات عراق از مشارکت ۷۸ درصد نیروهای مسلح خبر داده‌اند.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرده بود از مجموع جمعیت ۳۷ میلیونی عراق، ۲۴ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و انتخابات در ۱۸ استان عراق برگزار می‌شود به این معنی که در هر یک از استان‌ها بر اساس تراکم جمعیتی، هفت تا ۳۴ نماینده انتخاب می‌شوند.

رقابت بیش از ۷ هزار نامزد بر سر ۳۲۸ کرسی

در این انتخابات بیش از هفت هزار نامزد برای تصدی ۳۲۸ کرسی پارلمان رقابت می‌کنند.این اولین انتخابات پارلمانی بعد از شکست گروه تروریستی داعش در پایان سال میلادی گذشته و دومین انتخابات بعد از خروج آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱ میلادی به‌شمار می‌رود. این انتخابات از ساعت ۷ صبح به وقت محلی آغاز و تا ساعت ۱۸ عصر به وقت بغداد ادامه خواهد داشت.

چهار میلیون نفر رای اولی در انتخابات پساداعش

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد چهار میلیون نفر رای اولی هستند و برای اولین بار در انتخابات شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، ۲۲ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

بر اساس آمار گزارش کمیساریای عالی انتخابات عراق ۷۹۱۹ حوزه اخذ رای در سرتاسر عراق به روی رای دهندگان گشوده شده است و شهروندان عراقی رای خود را به ۴۹ هزار و ۶۷۷ صندوق خواهند انداخت.

بیش از هفت هزار نامزد برای تصدی ۳۲۸ کرسی پارلمان رقابت می‌کنند
۲۴ میلیون عراقی واجد شرایط رای در ۱۸ استان

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد از مجموع جمعیت ۳۶ میلیونی عراق، ۲۴ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و انتخابات در ۱۸ استان عراق برگزار می‌شود به این معنی که در هر یک از استان‌ها بر اساس تراکم جمعیتی، هفت تا ۳۴ نماینده انتخاب می شوند.

دوره نمایندگی پارلمان عراق که ۳۲۸ کرسی دارد، چهار سال است. به استثنای انتخاب نخست وزیر، احزابی که کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کنند باید درباره رئیس جمهور و رئیس پارلمان به توافق برسند به این معنی که عرف موجود در عراق که مورد توافق فراکسیون‌های سیاسی است مبتنی بر تقسیم ریاست سه قوه به ترتیب زیر است:

رئیس جمهور باید از کُردها باشد و نخست وزیر شیعه و رئیس پارلمان نیز باید سنی باشد.

پس از اعلام نتایج انتخابات، احزاب و گروه‌های سیاسی ۹۰ روز برای تشکیل دولت فرصت دارند.
در این میان احزاب و گروه‌های مختلف عراق با تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی به رقابت یکدیگر می‌روند؛ ائتلاف‌هایی که برخی از آنان با وجود داشتن رویکردهای نزدیک به یکدیگر به شکل جداگانه و مستقل از هم تشکیل شده است.

مهمترین فهرست‌های انتخاباتی عراق

۸۷ فهرست انتخاباتی در ۱۸ استان عراق برای کسب ۳۲۸ کرسی پارلمانی با هم به رقابت می پردازند.
ائتلاف‌” الفتح” به‌رهبری هادی عامری، “النصر” به‌ رهبری حیدر العبادی، “سائرون” به‌ رهبری مقتدی صدر، “دولت القانون” به‌رهبری نوری المالکی و “حکمت ملی” به‌ رهبری عمار حکیم، پنج فهرست بزرگ انتخاباتی جریان‌های اکثریت ملت عراق(شیعیان) هستند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *