نقد کتاب

ویراستاری ” فروغ عدالت” ضعیف است/ عدالت حضرت امیرالمؤمنین (ع) به‌صورت جزئی اشاره شده است

منتقد مطرح حوزه کتاب با ایرادات کتاب “فروغ عدالت” گفت: در این کتاب عدالت حضرت امیرالمؤمنین (ع) در کنار سایر موارد شخصیتی آن حضرت به‌صورت جزئی اشاره ‌شده و علاوه بر آن بهتر بود که مطالب کتاب با یک چالش آغاز می‌شد تا خواننده به دنبال‌یافتن پاسخی برای آن باشد و مطلب را بهتر درک کند.

منتقد مطرح حوزه کتاب با بیان ایرادات کتاب “فروغ عدالت” گفت: در این کتاب عدالت حضرت امیرالمؤمنین (ع) در کنار سایر موارد شخصیتی آن حضرت به‌صورت جزئی اشاره ‌شده و علاوه بر آن بهتر بود که مطالب کتاب با یک چالش آغاز می‌شد تا خواننده به دنبال‌یافتن پاسخی برای آن باشد و مطلب را بهتر درک کند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس اکبر خرده‌چشم، از نویسندگان و منتقدان مطرح کشور عصر امروز در نقد کتاب «فروغ عدالت» در اسلامشهر اظهار داشت: نوشتن درباره ائمه اطهار (ع) افتخاری است که نصیب هرکسی نمی‌شود و جای تبریک دارد به نویسندگان کتاب فروغ عدالت که ادای دین کرده و این کتاب را درباره شخصیت یکی از ائمه تألیف کرده‌اند.

وی افزود: کتاب فروغ عدالت که به زیور طبع آراسته‌شده، نقدهایی بر آن وارد است که هدف آن نقد، ایراد گرفتن و ناراحت‌کردن نویسندگان نبوده، بلکه در جهت رفع اشکالات و خلق آثار پرمحتواتر و ارزنده‌تری در آینده از این نویسندگان بیان می‌شود.

نویسنده و منتقد مطرح حوزه کتاب تأکید کرد: این کتاب علی‌رغم داشتن طرح جلد زیبا و نامی‌نیکو و در شأن حضرت علی (ع)، دارای ویراستاری ضعیفی است که، کمتر مورد دقت و توجه قرارگرفته و درک مطالب پرمحتوای اثر را برای خواننده مشکل می‌کند.

خرده‌چشم بیان کرد: در این کتاب عدالت حضرت امیرالمؤمنین (ع) در کنار سایر موارد شخصیتی آن حضرت به‌صورت جزئی اشاره ‌شده و علاوه بر آن بهتر بود که مطالب کتاب با یک چالش آغاز می‌شد تا خواننده به دنبال‌یافتن پاسخی برای آن باشد و مطلب را بهتر درک کند.

وی تصریح کرد: زیبنده‌تر بود که، مؤلفان به‌جای تاریخ‌نگاری در خلق این اثر مطالب را به‌گونه‌ای بیان می‌کردند که، نسل امروز ما که به دنبال‌یافتن پاسخ‌های بی‌شمار از وقایع و اتفاقات تاریخی هستند، اطلاعات کاملی ارائه می‌کردند.

منتقد کتاب فروغ عدالت با اشاره به ویرایش ضعیف و عدم به‌کارگیری علائم نگارشی در متن، گفت: مطالب کتاب باید به‌گونه‌ای نوشته می‌شد که جملات ابتدایی، خواننده را به‌سوی جملات بعدی هدایت کند و عدم استفاده از نثر صریح، خواننده را دچار گمراهی می‌کند.

خرده‌چشم افزود: برای تألیف این کتاب نویسندگان آن زحمات زیادی را کشیده و منابع گوناگونی را به کار گرفته‌اند، اما ارائه مطالب تهیه‌شده به‌صورت هدفمند و منسجم نبوده و این امر باعث می‌شود تا درک مفاهیم مطالب کتاب به‌سختی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه حاشیه‌پردازی در مطالب مانع درک سریع از سوی خواننده می‌شود، تأکید کرد: زندگی حضرت رسول (ص) و امام علی (ع) نیازمند کالبدشکافی و معرفی بیشتر در جامعه است، با توجه به اینکه دشمنان اسلام در تلاشند، جوانان ما را به بیراهه و گمراهی بکشانند باید مطالب ارائه‌شده در این‌گونه کتاب‌ها به‌صورت بیان شود که پاسخگوی سؤالات مخاطبان باشد.

این منتقد و نویسنده اسلامشهری خاطرنشان کرد: با توجه به نحوه نگارش و به‌کارگیری منابع متعدد در تهیه کتاب، یقین دارم مؤلفان این‌چنین کتبی می‌توانند در نگارش آثار بعدی خود، نقاط ضعف را برطرف کرده و تألیفات پربارتر و اثربخش‌تری ارائه خواهند داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *