ولایتی

واکنش ولایتی به خروج آمریکا از برجام: تسلیم زورگویی آمریکا نمی‌شویم

عضو هیئت نظارت بر برجام گفت: گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ثابت کرده است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در مقابل زورگویی آمریکا تسلیم نخواهد شد.

عضو هیئت نظارت بر برجام گفت: گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ثابت کرده است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در مقابل زورگویی آمریکا تسلیم نخواهد شد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر اجرای برجام عصر امروز در حاشیه دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان در جمع خبرنگاران، درباره خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکا با خروج خود از برجام تنها این را ثابت کرد که مثل گذشته هر وقت فرصت کند معاهدات را زیر پا می‌گذارد و نمی‌شود به آن‌ها اعتماد کرد.

وی افزود: انسان فراموش کار است و گذشت زمان و اصل فراموشی باعث می‌شود تا ذهنیت اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست، ضعیف شود. این یک اصل است که نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.ولایتی نامه رئیس‌جمهور ترکمنستان به رهبرمعظم انقلاب را تحویل گرفت

ولایتی با بیان اینکه روسیه، چین فرانسه، آلمان انگلیس تاکید کرده‌اند که آمریکا نباید از برجام خارج شود، گفت: با توجه به عصیان بین‌المللی که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا کرده، فکر می‌کند که سطح جهان قلمرو آمریکا است در حالی‌که این نوع ادعاها و ذهنیت‌ها مربوط به قرن نوزدهم است و الان آمریکایی‌ها فکر نکنند که می‌توانند در کشورهای دیگر طوری عمل کنند که گویی انتظارشان این است که هر سخنی رئیس‌جمهوری آمریکا بگوید از آن تبعیت کنند، زیرا عادت کرده‌اند چون بعضی از کشورها متاسفانه با توجه به ضعفی که در حکومت‌هایشان است، می‌خواهند همه را به یک چشم نگاه کنند اما به جمهوری اسلامی ایران که می‌رسند، می‌بینند یک ذهنیت دیگری دارد.

وی افزود: گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ثابت کرده است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در مقابل زورگویی آمریکا تسلیم نخواهد شد. در حالی که می‌دانیم سایر کشورها مانند روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس به آمریکا توصیه کردند که نباید از این قرارداد بین‌المللی خارج شود

عضو هیئت نظارت بر اجرای برجام درباره اروپایی‌ها و سایر کشورها، خاطرنشان کرد: تا جایی که مربوط به روسیه و چین می‌شود، تاکنون از آن‌ها نقض عهد ندیده‌ایم و همواره به تعهدات خود پایبند بوده‌اند. اروپایی‌‌ها نیز قول دادند اما همان‌طور که دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است، این دو سه هفته آزمونی برای اروپایی‌هاست برای اینکه نشان دهند واقعا به تعهدات‌شان پایبند هستند یا اینکه می‌خواهند از آمریکا تبعیت کنند و این موضوع بیش از اینکه برای جمهوری اسلامی ایران زیان‌بخش باشد، برای حیثیت سیاسی اروپایی‌ها زیان‌بخش است اگر که بخواهند تابعی از متغیر آمریکا باشند.

ولایتی تاکید کرد: نقض عهد آمریکا حد و مرزی ندارد، یک روز از کنوانسیون مربوط به محیط زیست خارج می‌شود، روز دیگر قرارداد مربوط به تولید گازهای گلخانه‌ای را نقض می‌کند و امروز هم تعهدات هسته‌ای را نقض کرده‌ اما جمهوری اسلامی ایران این توان را دارد که در مقابل تهدیدات آمریکا بایستد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *