برجام

واشنگتن: ایران به روح برجام پایبند نبوده است

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که وزیر خارجه این کشور به کنگره آمریکا اطلاع داده که واشنگتن معتقد است علیرغم آنکه ایران از برجام پیروی می‌کند اما به برجام پایبند نبوده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که وزیر خارجه این کشور به کنگره آمریکا اطلاع داده که واشنگتن معتقد است علیرغم آنکه ایران از برجام پیروی می‌کند اما به برجام پایبند نبوده است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس،‌ دولت آمریکا صبح امروز سه شنبه (دوشنبه شب به وقت آمریکا) اعلام کرد که ایران به توافق هسته ای امضا شده در دولت «باراک اوباما» در سال ۲۰۱۵ میلادی پایبند بوده است اما واشنگتن در تلاش برای اجرای سرسختانه‌تر توافق و اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران به بهانه حمایت از تروریسم است.

طبق این گزارش علیرغم آنکه واشنگتن اعلام کرده است که ایران از برجام تبعیت کرده است اما مدعی شده است که به روح برجام پایبند نبوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حین جلسه حدود یکساعته چهارشنبه هفه گذشته، تمامی مشاوران مهم امنیتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد کردند که ترامپ در حال حاضر برجام را حفظ کند.

بنا بر گزارش «واشنگتن تایمز»،‌ یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کرد، «رکس تیلرسون»‌وزیر امور خارجه آمریکا به کنگره اطلاع داده که ایران همچنان به مفاد توافق برجام پایبند است.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها از این توافق انتقاد کرده و آن را یک توافق بد خوانده است. وی حتی در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا گفته بود که از این توافق عقب نشینی خواهد کرد اما با تأییدیه امروز دولت آمریکا به نظر می‌رسد که وی دست از انتقادهای یکجانبه از این توافق کشیده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است: «وی (ترامپ) همواره بر تمایلات گسترده خود برای مانع تراشی بر سر راه برجام تأکید کرده بود. حالا این سیاست همچنان باقی است و همچنان تحت بازبینی. تعهد وی به ایجاد موانع نیز همچنان برقرار است».

ساعاتی پیش یکی از مقامات ارشد دولت سابق آمریکا اعلام کرده‌ بود: «گزارش‌هایی وجود دارند که دولت (ترامپ) ممکن است پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند. این اقدام، در صورت صحت، کوته‌بینانه، بی‌پروا و بدون توجیه است.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *