همدلی و انسجام سدی در برابر عملیات روانی

روز به روز بر هجمه تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان علیه کشورمان افزوده می شود و دشمن می خواهد با خبرسازی و جریان سازی منفی، اهداف از پیش طراحی شده خود را پیاده کند. از این رو همدلی و انسجام سدی در برابر عملیات روانی دشمن است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از خبرگزاری ایرنا،بررسی خط خبری رسانه های بیگانه گویای نوعی عملیات روانی علیه کشورمان است. این رویه طی ۴۰ سال گذشته به انحاء و بهانه های مختلف همواره در دستور کار این رسانه ها قرار داشته است.

در واقع دشمنان نظام اسلامی با جنگ رسانه ای و تبلیغاتی در پی آنند که شکاف میان مردم و حکومت را دامن بزنند تا با سوار شدن بر موجِ گسل های موجود، اهداف از پیش طراحی شده خود را دنبال کنند.
بر همین اساس تحلیل‌گران معتقدند عاملان عملیات روانی و تبلیغاتی می‌کوشند تا بر نگرش‌ها و افکار عمومی مخاطبین تاثیر بگذارند.
واکاوی خط و مشی عملیات روانی سنگینی که دشمنان انقلاب اسلامی از طریق رسانه ها دنبال می کنند، نیز گویای آن است که این رسانه‌ها در پی جلب اعتماد مخاطبان از طریق ارائه گزارش‌هایی با بیان بخشی از واقعیت و استفاده از تصاویر غلط و ناکامل هستند.
بر این اساس در راستای اهدافی از پیش طراحی‌شده به جریان سازی خبری می‌پردازند. به ‌بیان‌ دیگر، تفسیر و تاویلی که این رسانه ها از اخبار ارائه می دهند، در راستای اهداف از پیش طراحی ‌شده است.
امروزه جنگ های اقتصادی و سیاسی با ایجاد فشار و به زانو در آوردن دیگران توسط قدرت های استعماری و وابسته مورد استفاده قرار می گیرد. مثلث ترامپ، نتانیاهو و عربستان با تمام توان در برابر مردم ایران قرار گرفته و برآنند تا با انواع دسیسه ها نظام جمهوری اسلامی را دچار بحران نمایند و میان مردم و حاکمیت فاصله بیاندازند.
در این میان از شیوه های مهم عملیات روانی ترساندن و تهدید کردن طرف مقابل از اقدام فیزیکی و ارعاب در راستای برنامه ها و خواست‌های مهاجم است. یکی از آخرین آن ها نیز سخنان «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا است که تهدید کرد ایالات متحده یک نیروی تهاجمی برای خاورمیانه و به منظور ارسال پیام واضح به ایران اعزام کرده است که هر گونه حمله به منافع ایالات متحده یا متحدانش را با «نیروی ضربتی» مواجه خواهد کرد.
مروری بر صفحات تاریخ انقلاب اسلامی گویای آن است که آمریکایی ها از همان ابتدا با انقلاب اسلامی مشکل داشتند و نظام جمهوری اسلامی را در برابر مطامع و خواسته های نامشروع خود مخل می دیدند و از طرفی دیگر نیز چون دستشان از منافعی که در رژیم پهلوی داشتند کوتاه شده بود، از همه ابزارها و اهرم های خود در جهت براندازی، تضعیف و فشار بر نظام اسلامی بهره برده اند. برای نمونه می توان به ترور، حمایت از گروه های تجزیه طلب و معاند، حمایت از رژیم صدام در جنگ تحمیلی، تحریم و فشارهای اقتصادی و سیاسی تا تهدید به جنگ مستقیم نظامی تنها بخشی از آنها بوده است.
آمریکایی ها امروز نیز درصدد آن هستند تا با جنگ اقتصادی و رسانه ای تمام عیار با واردکردن فشار و تحریم های گسترده شرایط سختی را برای کشورمان ایجاد کنند.
البته ایجاد چنین فشارها، امواج و خبرسازی هایی برای نخستین بار نبوده و آخرین آن هم نخواهد بود.
با توجه به این شرایط به نظر می رسد پاسخگویی به پرسش های افکار عمومی،ارائه پاسخ های به موقع، اعتمادافزایی، تقویت سرمایه های اجتماعی و همدلی می تواند به مثابه سد محکمی در مقابل جولان رسانه های معاند و بیگانه باشد.
در این میان رسانه های داخلی در اطلاع رسانی دقیق، شبهه زدایی از ابهامات و تقویت شفافیت از جایگاه برجسته ای برخوردارند.

انتهای پیام 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *