کرکوک

نیروهای عراقی بخش‌هایی از کرکوک را به کنترل در آوردند

ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق امروز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای عراقی بخش‌هایی از کرکوک در شمال این کشور را به کنترل خود در آوردند.

ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق امروز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای عراقی بخش‌هایی از کرکوک در شمال این کشور را به کنترل خود در آوردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای عراقی گذرگاه پل خالد و جاده الریاض ــ دفتر خالد و گذرگاه مریم‌بیک در کرکوک را به کنترل خود در آوردند.

این ستاد افزود: نیروهای عراقی همچنین جاده الشاد به مریم‌بک به‌سمت میدان تکریت در کرکوک را به کنترل خود در آورده اند.

ستاد اطلاع‌رسانی جنگ در عراق همچنین گفت: نیروهای عراقی محله الصناعی و ترکلان و ناحیه یایجی در کرکوک را تحت کنترل خود قرار دادند.

براساس این بیانیه، تأسیسات گاز شمال و مرکز پلیس و نیروگاه برق کرکوک نیز به کنترل نیروهای عراقی درآمده است و این نیروها همچنین یک پالایشگاه کنار تأسیسات گاز را به کنترل درآورده و در کرکوک پیشروی می‌کنند.

در سایه پیشروی سریع نیروهای عراقی در کرکوک، یک منبع کرد عراقی امروز دوشنبه به خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک در عراق گفت که اقلیم کردستان عراق نیروهای تقویتی به چهار منطقه در کرکوک اعزام کرده است.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: نیروهای تقویتی به مناطق تازه، تل‌الورد، مکتب خالد و توبزاوه اعزام شده‌اند و درگیری‌ها بین نیروهای فدرال عراق و نیروهای پیشمرگه کرد در مناطق بخش الطوز خورماتو در شمال استان صلاح‌الدین و منطقه صنعتی در جنوب غربی کرکوک ادامه دارد.

شبکه المیادین نیز به‌نقل از یک منبع کرد گفت: کوسرت رسول معاون رئیس اقلیم کردستان عراق فرماندهی سه‌هزار نیروی پیشمرگه کرد را که وارد کرکوک شده‌اند، به‌عهده دارد.

این در حالی است که نجم‌الدین کریم استاندار برکنارشده و فراری کرکوک، اهالی این استان را تحریک کرد که علیه نیروهای عراقی “سلاح به دست بگیرند” و به‌ادعای او “از شهر خود دفاع کنند”.

خبرنگار المیادین گفت: خبرهایی در دست است که حکایت از عزیمت استاندار کرکوک به‌سمت شهر سلیمانیه در شمال عراق دارد.

در مقابل، محمود الحسن نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق تأکید کرد: به دست گرفتن سلاح در برابر نیروهای عراقی در کرکوک با استناد به قانون شماره ۱۳ مبارزه با تروریسم صادره در سال ۲۰۰۵ میلادی، جرمی تروریستی و مجازات آن اعدام است.

وی بر لزوم دستگیری این “باندهای قانون‌شکن” و سران و تحریک کنندگان آنان و ارجاع آنها به دادگاه عراق تأکید کرد.

برخی گزارش‌ها نیز از پیشروی نیروهای عراقی به‌سمت چاههای نفت و پایگاه هوایی “کیه واحد” در غرب کرکوک حکایت دارد.

خبرنگار شبکه المیادین تصریح کرد: نیروهای عراقی در اکثر محورها بدون درگیری درحال پیشروی هستند و برخی درگیری‌های پراکنده در الطوز خرماتو روی داده است.

وی افزود: نیروهای عراقی به‌سرعت پیشروی می‌کنند و تیپ طلایی ارتش از محور “الدبس” به‌سمت چاههای نفت و از محور “تازه” به‌سمت منطقه صنعتی حرکت می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *