سلیمی‌نمین

نیاز مبرم به گفت‏ وشنود منطقی

جامعه ما نیاز مبرم به گفت‏ وشنود منطقی دارد. در این میان تعاملاتی آرامش‌‏بخش خواهد بود که با متانت و بردباری صورت گیرد تا سایر اقشار جامعه را به تحمل آرای دیگران رهنمون سازد.

جامعه ما نیاز مبرم به گفت‏ وشنود منطقی دارد. در این میان تعاملاتی آرامش‌‏بخش خواهد بود که با متانت و بردباری صورت گیرد تا سایر اقشار جامعه را به تحمل آرای دیگران رهنمون سازد.
به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم متن یادداشت عباس سلیمی نمین به شرح ذیل می باشد:

هفته گذشته وزارت امور خارجه در واکنش به یک میزگرد تلویزیونی که به بهانه دومین سالگرد اجرای برجام برگزار شده بود، بیانیه شدیداللحنی صادر کرد.

با شناختی که از حلم و بردباری سکان‏دار دیپلماسی کشور دارم،چنین واکنشی برایم بسیار دور از انتظار بود ؛ نه به این دلیل که منتقد توافق‏نامه برجام در برنامه ثریا از دایره انصاف خارج نشده بود بلکه از آن جهت که ادبیات پرخاشگرانه به اندازه کافی در فضای سیاسی فاجعه به بار آورده است.

نباید فراموش کرد که تندی تعاملات و گفت‏ وگوهای سیاسی نیروهای به اصطلاح فرهیخته جامعه چگونه به اقشار پایین‏تر تسری می‌‏یابد و به چه میزان فاجعه‌‏بارتر خواهد شد.

به این عبارات توجه کنیم:” زمان این تردستی های ژورنالیستی مدت‏هاست که گذشته و مردم ما فریب صحنه‌‏سازی‏های سیاسی توسط تازه از راه‌‏رسیدگان ناشی و کم‌‏اطلاع را نخواهند خورد.”،”هنوز عده ای دست از عقده گشایی برنداشته و با استفاده از فرصتی که متاسفانه رسانه ملی سخاوتمندانه در اختیارشان قرار می دهد،بی محابا…”،” در مورد این ادعای مضحک بیش از این مفصلا توضیح داده شده “، سوال از مسئولان ارشد رسانه ملی آن است…پخش چنین دیدگاه‏های متوهمانه یا مصاحبه‏ های سخیف ساختگی علیه برجام…چه سودی دارد؟”(روزنامه جمهوری اسلامی،۱/۱۱/۹۶)

باید توجه داشت رسانه ملی در این میزگرد از جناح اصلاح‌‏طلب یک مدیر مسئول روزنامه مطرح و از جناح اصول‏گرا یک خبرنگار ساده را دعوت کرده بود؛بنابر این برگزاری مناظره‏ای با این ترکیب را نمی توان جانب‏دارانه خواند ضمن این که وزارت خارجه می‌‏تواند به بهانه پاسخ‏گویی به برخی مطالب مطرح شده فرصتی برای طرح مواضع خود بیابد.

متاسفانه امروز برخی قادر نیستند بین بدعهدی آمریکا و نتایج توافق‏نامه برجام تفاوت قائل شوند؛حال آن که ما از قبل برجام به عنوان یک قرارداد بین المللی دستاوردهای مهمی را کسب کردیم و نمی‌‏توانیم اعتماد به اقوال شفاهی را که موجب شد آمریکا(به عنوان یکی از طرف‏های قرارداد) با هزینه‌‏های کمتری بدعهدی کند،دلیل بر بی نتیجه بودن آن بدانیم.

مذاکره با ۱+۵ به تعبیر مکرر رهبری توسط فرزندان امین،غیور،شجاع و متدین این مرز و بوم صورت گرفت و دستاوردشان در برخی زمینه‏‌ها قابل قبول و در مواردی دارای ایراد است.آن چه بیش از همه در این تجربه ارزشمند است این که به هیچ وجه نمی‏‌توان به قدرت‏‏‏‏های سلطه‌‏گر اعتماد کرد؛ زیرا ” فریب “،آن هم در پیچیده‏ترین اشکال، اساس رویکرد آنان در مذاکرات را تشکیل می‌‏دهد.

البته در مورد ایران آن‏ها نتوانستند از ابزار تهدید چندان بهره گیرند وگرنه مرعوب ساختن طرف مذاکره اولین حربه‏ای است که به آن توسل جسته می شود؛ به‏ عبارت دیگر با القای این موضوع که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکره،جنگ حتمی خواهد بود نمایندگان ملت‏ها را در موضع ضعف قرار می‌‏دهند.

خوشبختانه هیئت ایرانی در مذاکره با شجاعت از منافع ملت ایران دفاع کرد، اما در مواردی به اقوال شفاهی اعتماد کرد یا درصدد دریافت تضمین‏‌های جدی برنیامد،همین نیز موجب شد که بد‏عهدی ها به‌‏ویژه از سوی آمریکا به‌‏سرعت آغاز شود.

متاسفانه امروز منتقدان برجام عمدتاً براساس این نقض عهد، حکم کلی در مورد برجام صادر می کنند که قطعاً نگاهی تک‌‏بعدی و قضاوتی غیر‏منصفانه را به نمایش می‏‌گذارد،اما آن چه در این میان قابل قبول نیست نوع مواجهه وزارت امور خارجه با این منتقدان برجام است.

دستگاه دیپلماسی که به‏ درستی قائل است از طریق مذاکره با بیگانگان می ‏تواند در آن ها تاثیر گذارد چرا با چنین سعه‏‌صدری در میان سلایق مختلف داخلی ظاهر نمی شود.آیا تحت فشار قرار دادن رسانه ملی برای جلوگیری از بازتاب نظرات برخی، سلایق جامعه ما رو به جلو خواهد برد؟

میزگردی در دومین سالگرد برجام برگزار شده که در آن غلبه با طرفداران مطلق این توافق‏نامه بوده است،ضمن پذیرش این مطلب که نظرات منتقد چندان اصولی نبوده است باید این واقعیت را نیز پذیرفت که فرد نمایندگی‌‏کننده گرایش‏‌های دولت نیز نتوانسته است قوی ظاهر شود؛بنابراین شایسته آن است که با زبانی ملایم تر، دست‏کم آن گونه که با دیپلمات‏های خارجی سخن گفته می شود، شهروندان خود را با آن چه حق می‏‌پنداریم آشناتر سازیم.استفاده از تعابیر تند نه تنها منتقد را قانع نمی سازد بلکه وی را در عقیده اش بیشتر متصلب می سازد.

خوشبختانه شب گذشته معاون سیاسی وزارت امور خارجه با حاضر شدن در برنامه” جهان آرا “شبکه افق این ضعف را تا حدودی جبران کرد.باید به این مهم توجه داشت که جامعه ما نیاز مبرم به گفت‏ وشنود منطقی دارد. در این میان تعاملاتی آرامش‌‏بخش خواهد بود که با متانت و بردباری صورت گیرد تا سایر اقشار جامعه را به تحمل آرای دیگران رهنمون سازد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *