نهادهای دولتی اگر از ناشران حمایت نکنند بهتر است/ ناشران دولتی دلشان برای کار نمی سوزد

مدیر انتشارات شهید هادی گفت: اگر بگوییم نهادهای دولتی حمایت نکنند بهتر است، چندین سری برخی ارگان ها همچون ارشاد آمدند حمایت کنند و تعدادی کتاب خریدند و بعضا تا یک سال پرداخت پول کتابها طول کشید.

محسن عمادی در گفت و گو با اسلامشهرخبر با اشاره به کلی گویی در برخی کتاب ها اظهار داشت: اگر به اثرگزاری کتاب توجه شود مخاطب سراغ کتاب می آید و ما در قضیه شهید ابراهیم هادی و دیگر شهدا به این موضوع توجه کردیم که وقتی این کتاب را می خوانیم حداقل خودمان لذت ببریم در نتیجه ما هرچیزی را که به دستمان رسید چاپ نکردیم.
وی افزود: ما حتی کتاب های آماده به چاپمان را به تعدادی از نفرات می دهیم و بعد از گرفتن نظرات آنها و برطرف کردن نقاط ضعف آثار را منتشر می کنیم.
عمادی در ادامه گفت: سادگی در گفتار از دیگر نکاتی است که ما به آن توجه کرده ایم و تشبیه و استعاره خیلی کم در آثار ما استفاده شده است که این موضوع در کنار نقه قوت نقطه ضعف نیز محسوب می شود اما باید درنظر داشت که مخاطبان ما عموم مردم هستند چرا که هدف اصلی ما جنبه تربیتی اثر است و ما فقط برای یک قشر خاص کتاب ننوشته ایم.
مدیر انتشارات شهید هادی با اشاره به حمایت نامناسب نهادهای دولتی از ناشران، تصریح کرد: اگر بگوییم چنین نهادهایی حمایت نکنند بهتر است. چندین سری برخی ارگان ها همچون ارشاد آمدند حمایت کنند و تعدادی کتاب خریدند و بعضا تا یک سال پرداخت پول کتابها طول کشید.
وی در ادامه گفت: در بازار کتاب ما برای ذائقه های مختلف کتاب موجود است ولی چشمگیر نیست؛ ما در حوزه دفاع مقدس نزدیک به ۱۰۰ ناشر داریم که تعداد زیادی از این ناشران دولتی هستند و دلشان برای کار نسوخته و برایشان فروخته شدن کتاب و بازگشت پول چندان مهم نیست و در نتیجه انگیزه ای برای رفتن به سراغ ایده های جدیدتر ندارند ولی نگاه می کنیم ناشرانی که در قالب خصوصی کار می کنند به دنبال تنوع در آثارشان هستند.
عمادی خاطرنشان کرد: خیلی از ناشران از بازار گلایه می کنند؛ نکته این است که باید دید زائقه مخاطب چیست، بعضا کتاب هایی را جهت انتشار برای ما می آورند که با کلی گویی خود چیز قابل توجهی به مخاطب نمی دهد، ما در حوزه کار خودمان می گوییم باید خاطرات شهدا دقیقا موشکافی شود اما بعضا مشاهده می کنیم همین کتاب هایی که با کلی گویی جمع بندی شده است در انتشارات دیگر منتشر می شوند و بعد می گویند چرا کتاب فروش نمی رود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *