آیت الله سیستانی

نقشه راه «آیت الله سیستانی» برای آینده سیاسی عراق

آیت الله العظمی علی سیستانی مرجع عالی‌قدر اکثریت جمعیت عراق روز جمعه چهاردهم اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای دورنما و نقشه راه سیاسی انتخابات پارلمانی فرا روی عراق را ترسیم کردند.

آیت الله العظمی علی سیستانی مرجع عالی‌قدر اکثریت جمعیت عراق روز جمعه چهاردهم اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای دورنما و نقشه راه سیاسی انتخابات پارلمانی فرا روی عراق را ترسیم کردند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، بیانیه آیت الله سیستانی نقش و جایگاه مرجعیت را در بزنگاه‌های تاریخی بیش از بیش نشان می‌دهد و تاکید بر این مسئله دارد که مرجعیت در نقش و جایگاه پدری بدون جانبداری از حزب یا جریان سیاسی تنها به آبادانی، پیشرفت و اعتلای عراق می‌اندیشد.

وقتی گروه تروریستی داعش سحرگاه روز بیستم خرداد (۱۰ ژوئن ۲۰۱۴) سال ۱۳۹۳ در حمله‌ای برق آسا به موصل مرکز استان نینوا و دومین شهر بزرگ عراق واقع در ۴۰۰ کیلومتری بغداد پایتخت این کشور یورش برد و این شهر را به تصرف خود درآورد، این فتوای مرجعیت بود که فوج فوج جوانان عراقی راهسپار میدان‌های نبرد کرد و معادله جنگ را به نفع ملت عراق تغییر داد.

اکنون در آستانه فرا رسیدن انتخابات پارلمانی عراق یعنی اولین انتخابات بعد از نابودی داعش در این کشور هستیم که این امر وحدت جریان‌های سیاسی این کشور را بیش از پیش می‌طلبد.

بیانیه دیروز(جمعه چهاردهم اردیبهشت) آیت الله سیستانی برنامه‌های کسانی که تلاش دارند تا با بهره برداری از نام مرجعیت به اهداف سیاسی خود در انتخابات برسند نقش برآب کرد. ایشان در بیانیه خود بر چند نکته اساسی و کلیدی تاکید کردند که در این مطلب به آن اشاره خواهد شد.

ایشان در این بیانیه اولا بر چرخش نخبگان در نظام مردم سالار تاکید کردند که این امر در صندوق‌های رای و انتخاب نمایندگان شایسته از طرف مردم که به پاکدستی و عدم فساد شهره هستند ، تجلی پیدا می‌کند و در بیانیه خود تاکید کردند که “باید از گرفتار شدن در حکم فردی و نظام استبدادی به هر بهانه و تحت هر عنوانی پرهیز شود.”

وی همچنین در بیانیه خود بر رقابت در فضای سالم و به دور از تخریب یکدیگر تاکید و به نامزدهای انتخاباتی توصیه کردند که در این رقابت برنامه محور باشند و خواسته‌های فردی و گروهی و جناحی را کنار بگذارند.

همچنین آیت الله سیستانی بر نقش محوری و اساسی مردم در سرنوشت کشور تاکید کرد و از مردم خواست که در انتخابات نمایندگان و فرستادن آنها به پارلمان بی‌تفاوت نباشند چرا که این امر به تعبیر ایشان سبب تصدی پست‌های کلیدی از سوی افراد ناشایست و فرصت طلب می‌شود که در جای خود به گسترش فساد و به هدر رفتن بیت المال و در نظر گرفتن حقوق و امتیازهای ویژه (رانت خواری) به نزدیکان این افراد می‌شود که در چنین فضایی وظیفه خدمت رسانی به مردم و تامین زندگی سالم برای شهروندان از مسئولان سلب می‌شود.

در حالی که برخی از رسانه‌های منطقه تلاش دارند تا القاء کنند که مرجعیت از جریان یا گروه سیاسی خاصی در انتخابات حمایت می‌کند، ایشان با صدور بیانیه دیروز خود بر این شائبه مهر باطل زدند و همچون ادوار گذشته تاکید کردند که از هیچ فرد، جناح یا جریان سیاسی حمایت نمی‌کند و موضع یکسان و برابری نسبت به تمام فهرست‌های انتخاباتی دارد .

ایشان همچنین در بیانیه خود فرصت را از کسانی که درصدد بهره برداری از نام مرجعیت برای کسب رای و رسیدن به اهداف خاص خود هستند،گرفت و ویژگی‌های نامزدهای اصلح را بر شمرد که در آن نامزدها باید به صفاتی همچون شایستگی، سلامت، پاکدستی، پایبندی به ارزش‌ها، دوری از دستورکار بیگانه، احترام به قانون، آمادگی برای جانفشانی در راه نجات وطن، خدمت به مردم و قدرت عملی کردن واقعی برنامه‌های انتخاباتی برای حل مشکلاتی که سال‌ها است گریبانگیر مردم بوده است، آراسته باشند.

در بیانیه آیت‌الله سیستانی همچنین خواستار عدم دخالت کشورهای بیگانه در امور داخلی عراق شد و از مسئولان عراقی خواسته شد که مانع دخالت بیگانگان در انتخابات چه از طریق حمایت مالی و غیره شوند و فراتر از آن خواستار آن شد که در صورت نقض این امر مجازات سختی برای آن در نظر گرفته شود .

سخن آخر اینکه همان طور که دور اندیشی و فتوای آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق سبب فرو ریختن داعش در عراق شد و عراق از وجود تروریسم و تروریست‌ها پاک شد ، بیانیه دیروز آیت الله سیستانی نقشه راه آینده سیاسی عراق را روشن کرد و بر این نکته تاکید کرد که عراق برای عبور از مرحله پساداعش بیش از بیش به همدلی، وحدت و اتحاد جریان‌های سیاسی نیاز دارد نه در سهم خواهی‌های حزبی و باند بازی‌های سیاسی و حذف یک جریان سیاسی.

* حسن رستمی کارشناس مسائل بین‌الملل

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *