نصرالله

نصرالله معادلات عربستان را به هم ریخت

سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان درباره تحولات اخیر این کشور پس از استعفای اجباری سعدالحریری، حائز نکات فراوانی است.

سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان درباره تحولات اخیر این کشور پس از استعفای اجباری سعدالحریری، حائز نکات فراوانی است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، شاید تصور اولیه عربستان پس از استعفای سعدالحریری این بود که سید حسن نصرالله در اولین واکنش به این اقدام، دولت لبنان و نیز شخص حریری را هدف قرار دهد تا از این طریق بتواند برنامه‌های خود را علیه حزب الله در لبنان بهتر پیش ببرد که نه تنها این خواسته عربستان محقق نشد بلکه سید حسن نصرالله در سخنان خود از دولت حریری و جایگاه وی در مقام نخست وزیری تمام قد حمایت کرد و از آرامش ایجاد شده و وفاق سیاسی و همدلی بین جریانهای سیاسی این کشور بعد از انتخاب میشل عون رئیس جمهور و نیز دولت جدید دفاع کرد و آن را عامل ثبات و پیشرفت این کشور ارزیابی کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان با وجود اختلاف نظر در رویکردهای سیاسی با شخص سعدالحریری و جریان المستقبل، در این مقطع عقده گشایی نکرد و لب به اعتراض نگشود بلکه انتقادها را متوجه عربستان دانست و از نخست وزیر لبنان و نیز نحوه کناره گیری وی که به اجبار ریاض صورت گرفت انتقاد گرفت و دولت فعلی را دولتی مشروع و قانونی دانست و تاکید کرد که این نحوه استعفا به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که وی بنا به میل و خواسته خود کناره گیری نکرده و تا زمانی که سعدالحریری به لبنان بازنگردد و استعفای خود را مستقیم تقدیم نکند دولت وی همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

وی فراتر از آن در اولین واکنش خود از خبری پرده برداشت که خیلی ها در ابتدا تصور این را نمی کردند که ریاض با متحد و همپیمان نزدیک خود چنین کند، آنجا که خبر از استعفای اجباری و نیز بازداشت و ممنوع الخروجی وی داد که بعداز گذشت یک هفته صحت سخنان نصرالله بر همگان روشن شد به طوری که گزارش ها خبری حکایت از آن دارد که عربستان به دنبال جایگزین شخص دیگری به جای حریری است. نصرالله همچنین از همه لبنانی‌ها خواست که در برابر این عمل سکوت نکنند و این اقدام عربستان را محکوم کنند چرا که این اقدام سعودی ها، اهانت به کل لبنانی ها تلقی می شود.

سید حسن نصرالله در سخنان خود سناریوی از پیش برنامه ریزی شده عربستان در لبنان را به هم ریخت. دشمنان لبنان منتظر بودند که سید حسن نصرالله در این مقطع فعلی، دولت لبنان و شخص سعد را هدف قرار بگیرد تا آن را بهانه ای برای هدف قرار دادن حزب الله قرار دهند تا از این طریق مقاومت لبنان را به کارشکنی در عملکرد دولت لبنان و به زعم خود اجرای برنامه های ایران در لبنان معرفی کنند. رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی بعد از سخنان نصرالله تلاش کردند که فضای لبنان را امنیتی جلوه دهند و این طور القا کنند که فضای لبنان برای بازگشت سعدالحریری مهیا نیست و حتی شبکه العربیه وابسته به عربستان سعودی خبر از طرح ترور حریری را داد که ارتش و دستگاههای امنیتی ضمن رد این ادعا اعلام کردند که اخیرا مورد یا طرح مشکوکی برای ترور شخصیت های لبنان از جمله حریری مشاهده نشده است .

سخنان هوشمندانه و اطمینان بخش نصرالله فضای سیاسی لبنان که دشمنان این کشور سعی دارند تصویری پر اضطراب و بحرانی از این کشور ترسیم کنند و حتی برخی از کشورهای عربی همسو با عربستان اتباع خود را از این کشور فرا خواندند، آرام کرد چون یکی از طرح های دشمنان لبنان به خصوص رسانه های سعودی این بود که شیعیان و اهل سنت را مقابل هم قرار دهند و از آتش برافروخته شده نهایت استفاده را ببرند که این ترفند هم با هوشیاری طرف ها و جریان های سیاسی مختلف لبنان تاکنون به جایی نرسید .

نحوه برخورد سعودی ها با نخست وزیر لبنان حتی سروصدای طرفداران عربستان را هم در آورد به طوری که جریان المستقبل از این اقدام سعودی‌ها انتقاد کرد و خواستار بازگشت سعدی الحریری به کشور شد. ولید جنبلاط رئیس دروزی‌های لبنان از نحوه برخورد عربستان ابراز تعجب کرد و انتظار چنین برخوردی را از عربستان که چندین دهه از متحدینش بوده‌اند، نداشت. جنبلاط گفت: جای بسی تاسف است که پس از ده‌ها دوستی، عربستان با لبنان این چنین برخورد می‌کند .

با توجه به سخنان سید حسن نصرالله، امروز لبنان در پیچ تاریخی و سرنوشت سازی قرار دارد که گذر از این مرحله نیازمند هوشیاری همه جریانهای سیاسی است تا با درک شرایط سیاسی این کشور از هرگونه اقدامی که به تنش و درگیری دامن می زند خوداری کنند و بهانه را از فرصت طلبان بگیرند.

حسن رستمی کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *