عاشورا

مهّم‌ترین هدف هیئت‌های عزاداری ایجاد بصیرت عاشورایی است

معاون فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی استان تهران ضمن تأکید بر تشریح پیام عظیم عاشورا در جامعه گفت: ابعاد قیام عظیم عاشورا با تبیین جایگاه ولایت و بیان صحیح وقایع نهضت حسینی از جمله اهداف مهّم هیئت‌های عزاداری است.

معاون فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی استان تهران ضمن تأکید بر تشریح پیام عظیم عاشورا در جامعه گفت: ابعاد قیام عظیم عاشورا با تبیین جایگاه ولایت و بیان صحیح وقایع نهضت حسینی از جمله اهداف مهّم هیئت‌های عزاداری است.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین اذن‌الله خدایی امروز در گردهمایی هیئت‌های مذهبی شهرستان شهرقدس که با عنوان «پیام‌آوران عاشورا» در مسجد جامع حضرت صاحب‌الزمان(عج) شهرک کاووسیه برگزار شد ضمن بیان ضرورت زنده نگه‌داشتن قیام عاشورا اظهار داشت: هر جامعه‌ای همواره در پى یافتن الگوهایى است که بتواند با پیروى از آن‌ها راه سعادت و کمال را بپیماید و در این جستجو تلاش دارد تا بهترین‌ها را برگزیند که نهضت عاشورا از جمله باشکوه‌ترین حقیقت تاریخ است.

وی با اشاره به اینکه قیام عاشورا رخدادى است که تاریخ اسلام و حتى تاریخ بشریت همانندى براى آن سراغ ندارد افزود: موضوع قیام عاشورا رویدادی جاودانه‌ است که همچون نگینی درخشان بر تارک تاریخ و فرهنگ بشرى مى‌درخشد که تشریح ابعاد آن لازمه برخورداری از معرفت است و در این راه ارتباط و تعامل سازنده میان ارکان هیئت‌های مذهبی از جمله مسئول، روحانی، مداح، قاری و اعضای هیئت باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی استان تهران تصریح کرد: محتوای مراسم سوگواری امام حسین(ع) الهی و معنوی است که با هدف ایجاد بصیرت عاشورایی با استفاده از بیانات امام راحل، مقام معظم رهبری و با تبیین جایگاه ولایت و ایجاد بینش سیاسی در بین آحاد مردم به اجرا درمی‌آید و بیان صحیح وقایع نهضت حسینی و روشنگری در جامعه و دوری از خرافات و انحرافات از جمله اهداف مهّم آن است.

خدایی همچنین به آسیب‌های مراسم‌های عزاداری اشاره کرد و گفت: استفاده از مداحان کم‌سواد و بی‌سواد، غلو در بیان سخنرانان و مداحان، طولانی شدن مجالس عزاداری، جدا کردن دین از سیاست در مجالس عزاداری، عدم توجه به واجبات به ویژه نماز اول وقت و ایجاد برخی معضلات شهری توسط دسته‌ها از قبیل ترافیک، انباشت زباله ناشی از برپایی ایستگاه‌های صلواتی در سطح شهر و غیره را از جمله آسیب‌های عزاداری برشمرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اشاعه اعتقادات نادرست در فرهنگ عزاداری ائمه معصومین(ع) به‌ویژه در ایام ماه محرم همواره در دستور کار دشمنان قرار دارد که باید تلاش شود در این زمینه دقت لازم از سوی ارکان هیئت‌های مذهبی لحاظ شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *