مشاور املاک

معامله فیش زمین «هیات امنایی» در اسلامشهر/قیمت پایین و وسوسه خرید

معاملات فیش های موسوم به «هیات امنایی» در حالی به دلیل قیمت پایین در اسلامشهر رواج پیدا کرده است، که مسئولان این شهرستان از اساس این معاملات را ممنوع می دانند.

معاملات فیش های موسوم به «هیات امنایی» در حالی به دلیل قیمت پایین در اسلامشهر رواج پیدا کرده است، که مسئولان این شهرستان از اساس این معاملات را ممنوع می دانند.

اسلامشهرخبر: «فیش هیات امنایی» اصطلاحی است، که به تازگی در بنگاه های معاملات ملکی اسلامشهر رواج پیدا کرده و بازار خرید و فروش آن ها داغ شده است.

۱۵ تا ۸۰ میلیون تومان قیمت خرید و فروش فیش های هیات امنایی

اما این که « فیش هیت امنایی» چیست، سوالی بود، که صاحبان یکی از بنگاه های معاملات ملکی در اسلامشهر در پاسخ به آن به خبرنگار مهر گفت: افرادی دور هم جمع می شوند و یک هیات امناء را تشکیل می دهند و سپس اقدام به خرید یک زمین کرده و سپس اراضی خریداری شده را تحت عنوان اراضی مسکونی به متقاضیان می فروشند.

وی افزود: معمولا این اراضی قیمت هایی کم تر از ارزش واقعی ملک در منطقه مذکور دارند و به همین دلیل استقبال خریداران از آن ها زیاد است.

این فعال بازار مسکن ادامه داد: افرادی دور هم جمع می شوند، که هنوز نه ملکی خریدند و نه تعاونی به ثبت رساندند و در این مرحله اقدام به فروش فیش می کنند، که این فیش ها نه قیمت ملک، که امتیاز خرید ملک در یک منطقه است و بین ۱۵ تا ۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

وی گفت: شخصی که مثلا فیش را ۳۰ میلیون تومان خریده اقدام به فروش آن به مبلغ ۵۰ میلیون تومان می کند و همین طور زنجیره خرید و فروش ادامه می یابد، اما ممکن است، در نهایت نه زمینی خریداری شود و نه تعاونی به ثبت برسد و آن زمان است، که پرداخت این چرخه معیوب خریدوفروش سبب ایجاد پرونده های قضایی متعدد و شکایات مردمی و مالباختن عده ای می شود.

اخطار شدید فرماندار اسلامشهر به مشاوران املاک

خرید و فروش این فیش ها در حالی است، که بارها دستگاه قضایی و اداره تعاون نسبت به آن تذکرهای لازم را به شهروندان داده اند.

فرماندار اسلامشهر نیز نسبت به خرید و فروش این فیش ها هشدار داده و در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این که برخی از شهروندان گمان کنند، که ممکن است، با خرید چنین فیش هایی سود کنند، اشتباه است.

مسعود مرسلپور اضافه کرد: می بایست شهروندان از خرید و فروش هر فیش اراضی موسوم به « هیات امنایی» خودداری کنند، خرید و فروش این فیش ها طبق قوانین و مقررات خرید و فروش مسکن و نیز قانون سامان دهی عرضه و تولید مسکن و قوانین بالادستی تعاونی ها قانونی نیست و هیچ مجوز قانونی برای تشکیل هیات امنا جهت خرید و فروش و ساخت مسکن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: از کلیه شهروندان درخواست داریم، تا از خرید و فروش اینگونه فیش ها بپرهیزند.

نماینده عالی دولت در شهرستان اسلامشهر گفت: به همه مشاوران املاک شهرستان اسلامشهر نیز اعلام شده است، که از این پس در صورت خرید و فروش این فیش ها برخورد شدید قانونی با آن ها به عمل خواهد آمد.

قیمت پایین فیش ها سبب وسوسه شدن افراد و خریدوفروش می شود

اما یکی از افرادی که اقدام به خرید این فیش ها کرده بود، در مورد علت خرید این فیش ها گفت: این فیش ها به مراتب با توجه به اداره و یا نهاد متولی ارزان قیمت تر از خرید زمین و یا واحد مسکونی برایمان تمام می شوند.

وی افزود: در حال حاضر برای خرید یک واحد ۱۰ سال ساخت ۵۰ متری باید حدود ۱۳۰ میلیون یا حتی بیشتر پول پرداخت کنیم، آن هم در یک مجتمع شلوغ آپارتمانی، اما این فیش ها به صرفه تر است.

به نظر می رسد، که علاوه بر تشدید نظارت ها برای جلوگیری از چنین خرید و فروش های کاذب، می بایست خود مردم نیز هوشیار باشند و برای به دست آوردن سود بیشتر اقدام به معاملات اینچنینی نکنند، تا در آینده مجبور نباشند، برای زنده کردن اندک پس انداز خود بارها و بارها پله های دادگستری را بالا و پایین کنند.

مهر- وحید محمدی یکتا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *