مصاحبه پلاک ۸ با رهبر انقلاب در هفته بسیج/اکثریت قاطع ملت ایران بسیجی هستند

شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که پس از شنیدن واژه«بسیجی» در ذهنمان سوالاتی به وجود آمده باشد. بسیجی کیست و …

به گزارش اسلامشهرخبر، وبلاگ پلاک ۸ در آستانه روز بسیج نوشت: شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که پس از شنیدن واژه«بسیجی» در ذهنمان سوالاتی به وجود آمده باشد. بسیجی کیست و …

پنجم آذر ۵۸ امام خمینی(ره) در فرمانی تاریخی دستور تشکیل بسیج را می دهند. این روزها پنجم آذر ۹۴ در تقویم خودنمایی می کند. سال ها از آن فرمان تاریخی می گذرد و دیگر بسیج جامه یک نهاد نوپا را از تن بیرون کرده و به الگویی برگرفته از همت، تلاش و عدم وابستگی تبدیل شده است. تفکر نهفته در بسیج دیگر برای خود مرزی نمی شناسد و در هر زمینه ای به عنوان راهکاری عملی مطرح است… در این میان اما بد نیست در آستانه روز بسیج سراغ تعریفی از بسیج، بسیجی، تفکر بسیجی و ..برویم. از ایران تا لبنان، از سوریه تا یمن و …هرجا سخن از مقاومت در برابر استکبار به میان می آید حضور پر رنگ تفکر بسیجی و بسیجیان به چشم می خورد. برای درک بهتر نقش تفکر بسیجی و همچنین آشنایی با بسیج بهتر است سراغ ولی امر مسلمین جهان برویم. رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار خود با اعضای مجمع عالی بسیج به روشنی به تعریف تفکر حاکم بر بسیج می پردازند. حال در آستانه روز بسیج به سراغ بیانات رهبر انقلاب می رویم. با ذکر این نکته که استفاده از عنوان مصاحبه در تیتر و مطرح ساختن پرسش ها تنها ابتکاری از سوی نگارنده است.

پلاک ۸: چه کسانی بسیجی هستند؟

آقا: هر فردی که با احساس مسئولیت و بصیرت مشغول فعالیت است، هر جا باشد بسیجی است، بنابراین اکثریت قاطع ملت ایران بسیجی هستند.

پلاک۸: نقش نیروی مقاومت بسیج در این میان چگونه است؟

آقا: البته قرارگاه اصلی این دایره عظیم، نیروی مقاومت بسیج است که باید الهام بخش نظم و تعلیم و تربیت، و حضور و حرکت باشد.
پلاک۸: پایه های تفکر بسیجی چیست؟

آقا: اولین و اصلی ترین پایه تفکر بسیجی که برگرفته از مبانی مستحکم دینی است، احساس مسئولیت انسانی و الهی در قبال خود و خانواده و جامعه و بشریت است .دومین پایه تفکر بسیجی که تکمیل کننده پایه اول و شرط لازم آن است، بصیرت و روشن بینی به معنای شناخت زمان و اولویت ها، شناخت دوست و دشمن و شناخت ابزار مقابله با دشمن است.

پلاک ۸: و اگر بصیرت نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آقا: نبود بصیرت زمینه ساز گرفتار شدن در شبهات، نادانی ها و کج فهمی ها می شود. کسانی که بصیرت ندارند، همانند بیچارگانی که در فتنه ۸۸ گرفتار شدند، در فضایی غبارآلود حرکت و عمل می کنند و به همین علت چه بسا به دشمن کمک کنند و دوست را هدف حمله قرار دهند. برخی افراد در دوران مبارزات قبل از انقلاب، و در سه دهه اخیر با احساس مسئولیت اما بدون بصیرت اقداماتی کردند که در نهایت به ضرر نهضت امام و انقلاب و کشور تمام شد.

پلاک۸: وضعیت افراد بی بصیرت چگونه خواهد بود؟
آقا: در همان ایام( ایام جریان فتنه سال ۸۸) برخی از تکرار موضوع بصیرت، ناراحت شدند اما من باز هم بر بصیرت تأکید می کنم، زیرا هرچه انگیزه و مسئولیت انسان بیشتر باشد ولی بصیرت نباشد، خطر بیشتر است و به این چنین فردی هیچ اطمینانی نیست.

پلاک۸: نقش حضرت امام(ره) در بسیج چگونه است؟
آقا: امام بزرگوار (ره) هم فرمان تشکیل بسیج را صادر کرد و هم جهت گیری و هدف اصلی را نشان داد و گفت: «هرچه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید.». امام(ره) فرمود:«حفظ نظام از اوجب واجبات است»، افرادی که سخنان امام (ره) را درک نکردند، در برخی مقاطع خطاهایی فاحش مرتکب شدند.

پلاک۸: بسیج در چه عرصه هایی فعالیت می کند؟
آقا: عرصه فعالیت بسیج را نامحدود و بی پایان است.عرصه های دفاع، سازندگی، سیاست، اقتصاد، هنر، علم و فناوری، تشکل های مذهبی و در واقع همه عرصه ها میدان حضور بسیج است.

پلاک۸: آیا در عرصه های ذکر شده الگوهای شاخصی نیز وجود دارد؟
آقا: در همه این عرصه ها الگوهای برجسته و شاخصی وجود دارد. این الگوها در عرصه علم و تحقیق بسیجی وار فعالیت می کنند از جمله اینکه آن زمانی که دشمن با خباثت تمام تلاش کرد تا تمام درها را به روی ملت ایران ببندد و مانع از دستیابی بیماران به رادیو داروها شود، شهید شهریاری و همکاران وی با تلاشی بسیجی، توانستند اورانیوم غنی شده بیست درصد و صفحه سوخت را تولید کنند.

پلاک۸: به نظر شما کسی می تواند در مقابل این تفکر بایستد؟
آقا: این تفکر بسیجی که پایه گذار آن امام بزرگوار (ره) بود، اکنون صادر شده و همچون عطر گل های بهاری است که کسی نمی تواند جلوی آنرا بگیرد.نسیم روح افزا و روانبخش تفکر بسیجی را اکنون در عراق، سوریه، لبنان، و غزه شاهد هستیم و به لطف خداوند در آینده نه چندان دور، در قدس شریف و برای نجات مسجدالاقصی هم شاهد آن خواهیم بود.

پلاک۸: با این اوصاف آیا رابطه ای میان شکست ناپذیر بودن کشور ما و تفکر بسیجی وجود دارد؟
آقا: براساس همین واقعیت ها و به برکت تفکر بسیجی، جمهوری اسلامی ایران شکست ناپذیر است .بسیجی بودن اکثریت قاطع ملت ایران، دلیل شکست ناپذیری نظام اسلامی است اما این به معنای غفلت از امتحان ها و جهت گیری حرکت نیست.

پلاک۸: آیا توصیه ای برای دولتمردان در خصوص تفکر بسیجی دارید؟

آقا: پایه اقتصاد مقاومتی تقویت تولید داخلی است که مسئولان دولتی در این زمینه از بسیج کمک بگیرند.

پلاک۸: در پایان چه توصیه ای برای جوانان بسیجی دارید؟
آقا: توصیه به حلم و بردباری، صدق و صفا و پاکدامنی، شجاعت و فداکاری، دوری از تکبر، جلوگیری از سایش اعتقادی، ایمانی و عملی در مواجهه با وسوسه های مختلف.

دانیال درویشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *