قطر

قطر خود را بازیچه دستان سعودی قرار داد

قطر به اصل تقویت داخلی توجه نکرد و خود را بازیچه دستان سعودی قرار داد کشوری که تمام مصارف روزانه خود را از بیرون تامین می کند و با پول نفت و گاز اداره میشود، حال با تمام ثروتی که دارد با یک تشر و تحریم و بسته شدن مرز زمینی تبدیل می شود به پر اضطراب ترین نقطه منطقه.

قطر به اصل تقویت داخلی توجه نکرد و خود را بازیچه دستان سعودی قرار داد کشوری که تمام مصارف روزانه خود را از بیرون تامین می کند و با پول نفت و گاز اداره میشود، حال با تمام ثروتی که دارد با یک تشر و تحریم و بسته شدن مرز زمینی تبدیل می شود به پر اضطراب ترین نقطه منطقه.

به گزارش اسلامشهرخبر  حجت الاسلام محمد ثاقبی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

اتفاقی در فضای منطقه ای بعد از اظهار نظر وزیر خارجه قطر در مورد ایران و اخوان المسلمین و زاویه دار بودن آن با نگاه سعودی افتاد که دستمایه قطع رابطه عربستان سعودی و کاسه لیسان منطقه ای او شد تا با اعمال فشار قطر را که به عنوان یک هم پیمان برای سعودی مطرح بوده به مسیر مورد نظر خود برگردانند و در این میان تحلیل ها و پیش بینی هایی از جنگ و حمله نظامی به قطر و یا انجام یک کودتا در این کشور مطرح شد.

اما متاسفانه در میان تمام این تحلیل ها و برداشتها، عده ای که از سخنان امام خامنه ای روحی فدا در سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب ناخوشنود بودند و بیان ایشان در مورد هزینه دار بودن سازش را بر نتافتند خواستند از این آب گل آلود ماهی گیری کنند و با تعبیرات این چنینی که کشور ثروتمندی مانند قطر هم از تحریم ترسید و مردم آن به فروشگاه ها حمله ور شدند و این نتیجه ایجاد چالش است، و از این دست تعبیرات حرفهای رهبری را غیر دقیق نشان دهند ؛ ولی آنچه باید به آن توجه کرد این است که قطر در کدام سوی بوده است آیا قطر سازش کار بود و یا چالش ساز ؟

آنچه در روابط میان قطر و سعودی مطرح است و تاریخچه ارتباطات و همکاری های آنها مخصوصا در سالهای اخیر نشان می دهد که همیشه قطر به عنوان یک کشور زیر سایه سعودی و سر خم کرده در برابر خواسته های وحشیگرایانه وهابی مطرح بوده است.

پس این اتفاقات چرا برای قطری که از تامین کنندگان مالی گروه های تروریستی و همراهان سیاست های آل سعود و چشم گو به خواسته های آنها بود افتاد؟؟

چون سازش کردن با قلدرها و پذیرش روشهای آنان باید همیشگی باشد و کشوری که سر در برابر زیاده خواهان خم کرد حق ندارد که سر بالا کند و حتی به اندازه یک اظهار نظر توییتری هم مخالفت نماید.

تذکر رهبری در باب هزینه سازش برای این است که حل کردن چالشها با سازش کردن ممکن نیست بلکه با مقاومت و ایستادگی و تقویت بنیه داخلی امکان دارد.
اگر این موارد فراموش شد و چشم به بیرون از خاک ها و کنار آمدن با مستکبران بسته شد هیچ وقت طعم عزت را آن کشور نخواهد چشید مگر با انقلاب و هزینه ای سنگین.

قطر به اصل تقویت داخلی توجه نکرد و خود را بازیچه دستان سعودی قرار داد کشوری که تمام مصارف روزانه خود را از بیرون تامین می کند و با پول نفت و گاز اداره میشود، حال با تمام ثروتی که دارد با یک تشر و تحریم و بسته شدن مرز زمینی تبدیل می شود به پر اضطراب ترین نقطه منطقه. اگر قطر کمی توجه به داخل داشت به جای پول خرج کردن و خرید محصولات غربی و لوکس دنیا برای آینده خود تولیداتی داشت و خود را مقاوم کرده بود امروز این اتفاق برایش نمی افتاد و حتی او را این گونه تحت فشار نمی توانستند قرار دهند.

باید بیدار باشیم و مراقب، تا بعضی ها با حرفهای زیبا و دادن آدرسهای غلط خدایی نکرده فریبمان ندهند و افرادی را با تفکر مسموم خود همراه نکنند.

تنها راه ، پیشرفت و اقتدار داخلی و حل کردن چالشهای بین المللی با مقاومت و ایستادگی است، راهی که معارف دینی ما و امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و امام خامنه ای روحی فدا بر آن تاکید دارند.

محمد ثاقبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *