فرماندار اسلامشهر:نداشتن مدیریت در حوزه مصرف آب مشکلات فراوانی ایجاد خواهد کرد

فرماندار اسلامشهر گفت: اگر در حوزه مصرف آب شرب مدیریت صحیح و اصولی نداشته باشیم،در بخش های کشاورزی، صنعت و آب شرب مصرفی با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم بود.

به گزارش اسلامشهرخبر، امیر اله حقیقی که در سومین جلسه شورای حفاظت منابع آب منطقه ای اسلامشهر که با حضور مدیر کل شرکت منطقه ای آب استان تهران، معاونین فرماندار، بخشداران مرکزی، احمدآباد مستوفی و چهاردانگه و اعضای این شورا برگزار شد، سخن می گفت، ضمن تسلیت بمناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان و یاران باوفایش افزود: با توجه به اهمیت موضوع جلسه شورای محافظت منابع آب منطقه ای شهرستان باید بصورت ماهانه در جهت بررسی تخصصی موضوعات مربوط به منابع آب تشکیل شود.
وی با بیان اینکه موضوع کمبود آب یکی از چالش برانگیز ترین موضوعات کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان است، گفت: کشورمان ایران که در نیمه خشک کره زمین قرار دارد با کمبود منابع آبی مواجه است و در این باره توجه به کلیه منابع آبی از اهمیت بالایی برخوردار است که این امر در قالب مدیریت یکپارچه منابع آبی قابل اجراء خواهد بود.
حقیقی با اشاره به کاهش میزان نزولات جوی در سالهای اخیر در کشورمان اظهار داشت: هرچه زمان می گذرد مشکلات در حوزه آب حادتر و شدیدتر می شود و در این شرایط تهیه برنامه ی مدیریت بحران آب برای کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه بخش اعظمی از آب شرب کشور در بخش کشاورزی استفاده می شود بر ضرورت  تغییر الگوی کشت توسط کشاورزان تاکید کرد و گفت: علی رغم اینکه دولت تدبیر و امید تسهیلات خوب و بلا عوضی را برای کشاورزان در جهت استفاده از طرح های نوین آبیاری اختصاص داده با این حال استقبال کم از سوی کشاورزان در این رابطه صورت گرفته است.
فرماندار اسلامشهر همچنین با اشاره به اینکه ۸۵ درصد از آب شرب کشور از منابع زیر زمینی تأمین می شود و چاه های آب شرب از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، ادامه داد: اجرای فرایند اصلاح و بازسازی چاه های آب شرب افزایش منابع تأمین آب قابل استحصال را بدنبال خواهد داشت.
 وی در ادامه بر اهمیت فرهنگسازی و اطلاع رسانی در رابطه با بحران کمبود آب در کشور گفت: اطلاع رسانی صحیح می تواند دامنه ی بحران را محدود کرده و شرایط را برای مشارکت مردم در صرفه جویی فراهم آورد.
حقیقی آگاه سازی عمومی و مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت آب و ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه در استفاده از آب را در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت دانست و ادامه داد:همه دستگاههای اجرایی و مردم می توانند از مجریان اجرای راهبردهای مدیرت کم آبی و کاهش اثرات خشکسالی باشند.
 وی خواستار استفاده از ظرفیت رسانه ها برای اطلاع رسانی و فرهنگسازی بین شهروندان شد و گفت: باید همه ی مردم به این مساله آگاه شوند که باید صرفه جویی در مصرف آب را از خودمان شروع کنیم و نحوه استفاده صحیح آب را از همان دوران کودکی به آنان آموزش دهیم.
فرماندار اسلامشهر ادامه داد: آموزش و پرورش می تواند در زمینه فرهنگسازی درباره نحوه مصرف آب در بین دانش آموزان نقش موثری داشته باشد و باید در این باره نیز برنامه ریزی صورت گیرد.
 در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز در سخنانی از نصب هزار و ۲۰۰ کنتور بر روی چاه های مجاز آب استان در سال جاری خبر داد و گفت: نصب این کنتورها بر روی چاه های مجاز باعث صرفه جویی در برداشت حدود ۴۵ میلیون متر مکعب آب می شود.
خسرو ارتقایی با تاکید بر اینکه بیش از دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران باید از مدار بهره برداری خارج شود، تصریح کرد: خارج کردن این تعداد چاه از مدار بهره برداری باعث جلوگیری از برداشت ۹۰ میلیون متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی می شود.
ارتقایی با بیان اینکه بخشی از چاه های غیر مجاز در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰و بخش قابل توجهی از آن در دهه دوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی حفر شده تصریح کرد: بیشترین برداشت آب از چاه های زیرزمینی مربوط به چاه های کشاورزی است.
وی گفت: یکی از برنامه های عمده در بخش پایداری سفره های آب زیرزمینی جلوگیری از حفر چاه های جدید غیر مجاز، بستن چاه های آب غیر مجاز با هماهنگی جهاد کشاورزی و نصب کنتور بر روی چاه های آب مجاز است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ هزار حلقه چاه در تهران وجود دارد که میزان برداشت از آنها در حد چند متر مکعب در شبانه روز است تصریح کرد: برای صرفه جویی و جلوگیری از مصرف آب آشامیدنی برای مصارف خانگی نظیر فضای سبز و استخر به صورت قانونی برای متقاضیان پروانه حفره چاه صادر می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *