فراهانی زیر بار هر حرفی نرفت و استیضاح شد/ شهردار نباید پل دیگران باشد/سفر روحانی حاصلی برای چهاردانگه نداشت

امام جمعه چهاردانگه گفت: یکی از خصایصی که شهردار سابق داشت این بود که زیر بار هر حرفی نمی رفت و یکی از دلایل استیضاح وی نیز همین موضوع بود. البته پیش تر نیز مهندس رحیمی شهردار اسبق چهاردانگه به دلیل فشارهایی که به او وارد شد استعفا داد و حدود ۹ ماه نیز در آن دوره شهر بلاتکلیف بود.

اسلامشهرخبر/ چهاردانگه بخشی که از یک سمت به تهران بزرگ چسبیده و از سمت دیگر با اسلامشهر مجاورت دارد این روزها روزگار خوشی ندارد. هفت ماهی می شود که در پی کشمکش های اعضای شورای چهاردانگه و فراهانی شهردار سابق این بخش، چهاردانگه بی شهردار شده و کارهای این بخش صنعتی و البته تاثیرگذار پایتخت نیز روی زمین مانده. این مسائل در کنار سایر مشکلات چهاردانگه دلیلی شد تا سراغ امام جمعه چهاردانگه برویم. در ادامه مشروح گفت و گوی اسلامشهرخبر با حجت الاسلام محمد گلوردی امام جمعه محترم چهاردانگه را می خوانید.

امام جمعه چهاردانگه

تقدیم۳۰۰ شهید از چهاردانگه به انقلاب

چهاردانگه منطقه ای است صنعتی با مردمی متدین که شب های آن دارای ۵۰ هزار نفر اما روزهای آن دارای جمعیتی بیش از ۱۵۰ هزار نفری است که دلیل این اختلاف وجود شهرک و شرکت های صنعتی در این بخش است. مردم چهاردانگه در طول سال های پس از انقلاب همواره از ولایت مداری خاصی برخوردار بوده اند و دلیل این موضوع نیز وجود برکت خون شهدا است. چهاردانگه در طول دوران دفاع مقدس حدود ۳۰۰ شهید به انقلاب تقدیم کرده است.

جلسه ای که استیضاح را کنسل کرد

اما متاسفانه مردم این بخش با بی مهری برخی از مسئولان مواجه می شوند که یکی از این بی مهری ها نیز در رابطه با بحث شهرداری است. نزدیک ۲ سال قبل اختلافاتی میان شهردار وقت(فراهانی) و اعضای شورا پیش آمد. این اختلافات قابل حل بود و می شد که کار به جاهای باریک کشیده نشود و در همین راستا طی چندین جلسه با مسئولان و شهردار صحبت هایی انجام شد و حتی یک شب تمام اعضای شورا، شهردار و بخشدار را به منزل دعوت کردیم و آنها قول دادند مسائل حل شود و در آن برهه استیضاح کنسل شد.

امام جمعه چهاردانگه

عمل برخلاف انتظار فرمانداری

اما متاسفانه ادامه این کشمکش های منجر به این شد که چهار تن از اعضای شورا شهردار را استیضاح کنند و در ادامه مصوبه شورا به فرمانداری رفت. ما از فرمانداری انتظار داشتیم آن مصوبه را رد کند اما متاسفانه فرمانداری آن را تایید کرد و نتیجه آن این شد که چهاردانگه هفت ماه بین زمین و هوا است.

برخی از اعضای شورا توجه کافی ندارند

برخی از اعضای شورا آدم های متدینی هستند اما برخی از آنها توجه کافی را که باید داشته باشند ندارند. در ادامه و پس از استیضاح فراهانی یک نفر از شهرداری تهران معرفی شد اما مجددا به دلیل همسو نبودن مدرک این شخص با کار شهرداری او را رد کردند در حالی که ما شاهدیم بسیاری از افراد با وجود مرتبط نبودن مدرک تحصیلی و کارشان آدم های موفقی هستند.

ریشه مشکلات از شورا است

ریشه این مشکلات از شورای چهاردانگه است اما اکنون دیگر حل مشکلات در دست مسئولان است. انتظاری که هست این است که مسئولان با توجه به ولایتمداری مردم عمل کنند و بدانند که این مردم حق بزرگی بر گردن آنها دارند و همین مردم مسئولان را به این جایگاه ها رسانده اند. خدمات شهری و مسائل عمرانی از جمله مشکلاتی هستند که مردم چهاردانگه با آنها مواجه هستند ولی متاسفانه شخصی پاسخگو نیست.

پای گزینه های تحمیلی در میان است؟

برخی از افراد و برخی از اعضای شورا در رابطه با تعیین برخی از سرپرست ها و حتی معرفی گزینه های شهرداری معتقد به تحمیلی بودن این نفرات هستند. اما مسئولان بالاتر می گویند تحمیلی در کار نبوده و این نفرات تنها نفرات پیشنهادی بوده اند. ما تقاضا داریم مسئولان انتخابات شهردار را بر عهده شورا بگذارند که اگر در آینده مشکلی پیش آمد شورا آن مشکل را گردن فرمانداری و استانداری نیندازد. مسئولان باید به فکر قیامت خود باشند. این آقایان مسئول باید در قیامت به تک تک نفراتی که از خدمت رسانی مناسب محروم شده اند پاسخگو باشند.

امام جمعه چهاردانگه

شخصی که می آید باید به بیت المال حساس باشد

هنوز گزینه جدیدی برای شهرداری چهاردانگه معرفی نشده اما من با فرماندار تماس گرفتم که زودتر این موضوع روشن شود. من برای شهردار جدید چند شرط دارم. شهردار جدید باید معتقد به مسائل دینی بوده و به بیت المال حساس باشد. مدیریت داشته باشد و از توانایی نیروهایش به خوبی استفاده کند. با کار شهرداری آشنا باشد، ولایت مدار بوده و پیرو فتنه و این مسائل نباشد چرا که این منطقه مردمی متدین دارد.

شهردار نباید پل دیگران باشد

موضوع دیگری که روی آن تاکید دارم این است که شهردار جدید پلی برای دیگران نباشد و به فرض اینگونه نباشد که چون فلان عضو شورا در رسیدن شهردار به این جایگاه از او حمایت کرده حالا شهردار به درخواست های برخلاف قانون آن عضو پاسخ مثبت بدهد. اگر قرار باشد چنین اتفاقاتی بیفتد قطعا با آن برخورد خواهد شد.

فراهانی زیر بار هر حرفی نرفت و استیضاح شد

یکی از خصایصی که شهردار سابق داشت این بود که زیر بار هر حرفی نمی رفت و یکی از دلایل استیضاح وی نیز همین موضوع بود. البته پیش تر نیز مهندس رحیمی شهردار اسبق چهاردانگه به دلیل فشارهایی که به او وارد شد استعفا داد و حدود ۹ ماه نیز در آن دوره شهر بلاتکلیف بود. در حال حاضر کار از شورا گذشته و به مرحله استانداری رسیده است اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است. آخرین سفارش من در خصوص بحث شهردار به مسئولان این است که به فکر آخرت خود باشند. شاید برخی بتوانند امثال من را قانع کنند اما باید به فکر آخرت خود نیز باشند.اعضای شورا نیز فکر کنند می خواهند میزان عدل الهی را رعایت کنند و به خاطر سفارش اشخاص به یک فرد رای ندهند.

مسئله حریم مشکلات زیادی را به وجود می آورد

چهاردانگه دارای مشکلات زیادی است و با وجود اینکه قطب صنعتی کشور است اما در عین حال بیکاری در این منطقه بیداد می کند. گاهی اوقات جوانان برای پیدا کردن کار به هر دری می زنند. دیگر معضل این منطقه بحث حریم است. متاسفانه با تلاش های برخی مسئولان حق چهاردانگه در حال ضایع شدن است. بطور مثال گاهی اوقات شنیده می شود در قاسم آباد علاوه بر شهرداری چهاردانگه، شهرداری اسلامشهر نیز مجوز ساخت و ساز می دهد و این تداخل مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

امام جمعه چهاردانگه

نیاز به بودجه برای حل مشکل ترافیکی

شهرک صنعتی معضلات عظیمی دارد و همانجایی که درآمد این شهرک را مصرف می کند وظیفه نظارت بر آن را نیز بر عهده دارد. به دلیل وجود همین شهرک ترافیک بسیار سنگینی در چهاردانگه به وجود می آید. این ترافیک در شرایطی به وجود می آید که بزرگراه آیت الله سعیدی در خارج از شهر تهران و در حاشیه شهر نیز قرار گرفته است و برای بهبود وضعیت این بزرگراه از طریق تعریض آن بودجه نیاز است.

لزوم نظارت بیشتر بر فعالیت های اقتصادی چهاردانگه

ضمن اینکه این شهرک دارای مشکلات فرهنگی بسیاری نیز می باشد. پس از بحث شهرک صنعتی به باغ تالارها و قهوه های سنتی می رسیم. ما معتقدیم آن مجموعه هایی که قانونی عمل می کنند باید حمایت شوند اما باید با آنهایی که موازین قانونی را رعایت نمی کنند برخورد شود. شاهدیم برخی افراد با به همراه داشتن ناهنجاری های فرهنگی برای برپایی برنامه هایی از شمالی ترین نقاط تهران به اینجا می آیند در حالی که این مناطق، مناطقی است که مردم آن عرق دینی دارند.

سفر روحانی حاصلی برای چهاردانگه نداشت

من در خصوص سفر ریاست جمهوری گفتم این سفر مبارک باشد اما باید ببینیم دستاوردهای این سفر چه بوده است. در سفر ریاست جمهوری هیچ توجهی از نظر بودجه به چهاردانگه نشد. حتی در خصوص مسئله محل ایستگاه مترویی که در چهاردانگه قرار داده اند نیز باید گفت که دلیل این موضوع رسیدن مترو به اسلامشهر است و اگر قرار نبود مترو به اسلامشهر برود این ایستگاه هم به چهاردانگه نمی رسید. اگر از ۸۰۰ میلیارد بودجه اختصاص یافته از سفر روحانی به منطقه ۲۰ میلیارد به چهاردانگه می رسید تمام پروژه های نیمه کاره اینجا تکمیل می شد. بسیاری از پروژه های اینجا همچون پروژه ورزشی شهید همت با بودجه ای کمتر از یک میلیارد به پایان می رسد اما به دلیل نبود بودجه جوانان چهاردانگه از استفاده از امکانات محروم شده اند.

افتتاح درمانگاه فوق تخصصی قلب چهاردانگه

حتی خود مصلی و مسائل مربوط به نماز جمعه نیز نیازمند بودجه است اما ما مشکلات این مجموعه را مطرح نمی کنیم. حتی با تکیه بر دیگر منابع درآمدی ما تا ۲ ماه آینده یک درمانگاه فوق تخصصی قلب در مصلی احداث و آن را افتتاح خواهیم کرد. می توان گفت این درمانگاه در محدوده میدان آزادی تا رباط کریم درمانگاهی بی نظیر خواهد بود.

گفت و گو : دانیال درویشی

تصاویر: فرشاد برادران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 دیدگاه

 1. اسلامشهری پاسخ

  سلام، مصاحبه ی خوبی بود ولی با توجه به شناختی که از چهاردانگه دارم فکر نمی کنم مشکلات اونجا به این زودی ها حل بشود.
  ضمنا لطفا یک مصاحبه هم با امام جمعه اسلامشهر بگیرید.

 2. احمدی پاسخ

  مسولان چهاردانگه پوستشان کلفت تر از این حرفهاس. مردم باید اعتراض جدی به آنها بکنند تا اوضاع درست بشه

 3. غریبه تنها پاسخ

  سلام به جوانان خوب وفهیم اقایون درویشی وبرادران
  از توجه شما به مشکلات مردم تشکر میکنم به عنوان یک خبرنگار که باید منعکس کننده مشکلات ودغدغه مردم.باشید خوب عمل کردید موفق باشید همچنین امیدوارم بیان این مسائل تاثیر مثبتی در رفع مشکلات باشد

 4. ابراهیمی پاسخ

  سلام
  خسته نباشید,مصاحبه خوبی بود
  ولی فکر نکنم تمام این مشکل ها برا نبودن شهردار یا هر مسؤل دیگه ای باشه
  کلا بودجه ای ندارند که بخوان کار کنند

 5. ابراهیم خلیلی پاسخ

  با سلام
  با تمام وجود از امام جمعه انقلابی چهاردانگه حضرت حجت الاسلام و المسلمین گلوردی حمایت می کنیم.
  از وقتی که آقای فراهانی زیر بار گروه ۴ نفره ( خادم، آقا و خانم خزایی و خاک وطن) نرفت شهر به فنا رفت.
  شخصا در برخی از جلساتی که با حضور امام جمعه محترم برگزاری میشد شرکت کردم و با کمال تأسف باید بگویم سرتاسر حرف های شخصی که در آن جلسات صحبت می کرد تهمت و افترا بود.