علی‌رغم غوغاسالاری، تجویز دارو توسط پزشکان منطقی است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: در حوزه داروسازی تناسبی بین فارغ‌التحصیلان و فرصت‌های شغلی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اسلامشهرخبر به نقل از ایسنا، پرویز قزلباش ظهر امروز در مراسم ویژه روز پزشک و داروساز با اشاره به این‌که خدمات جامعه پزشکی در دوران بحران مانند جنگ تحمیلی محفوظ است، اظهار کرد: متاسفانه مجاهدت‌های این قشر در این مقاطع حساس بر اثر مرور زمان به فراموشی سپرده می‌شود.

وی با بیان این‌که امروز شاهدیم در حق جامعه پزشکی بی‌مهری‌هایی صورت می‌گیرد و دامنه آن در حال گسترش است، ادامه داد: جامعه پزشکی باید ثابت کند به اصول و قواعد حرفه‌ای خود پایبند است، چنانچه آمارها نیز نمایانگر این موضوع است.

قزلباش بیان کرد: ممکن است مثل هر صنفی خطاهایی نیز در جامعه پزشکی رخ دهد اما معتقدیم در جامعه پزشکی این خطاها با شفافیت پیگیری می‌شود و آمار این خطاها در سطح استان بسیار ناچیز است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با انتقاد از برخی فضاسازی‌ها علیه پزشکان در جامعه، گفت: به نظر می‌رسد این مسئله سرپوشی برای مسائل دیگر در سطح جامعه است.

این مسئول با بیان این‌که فرار مالیاتی و عدم استفاده از کارت‌خوان‌ها، قصورهای پزشکی، بحث نوبت‌دهی، از جمله مسائلی است که دائما به آن‌ها در سطح جامعه دامن زده می‌شود که غالب آن‌ها فضاسازی علیه جامعه پزشکی است، اظهار کرد: از سویی دیگر به این مسئله تاکید می‌شود که چرا مطب پزشک ارتوپد در طبقه چندم یک ساختمان قرار دارد و این در حالی است که هیچ‌گاه به این مسئله پرداخته نمی‌شود که چرا ساختمان پزشکان استاندارد در سطح استان وجود ندارد.

قزلباش در خصوص حفظ کرامت مراجعان نیز یادآور شد: قطعا شهادت می‌دهم جامعه پزشکی ما در حفظ این کرامت کوشا بوده و بحث‌های اخلاقی محوریت امور در جامعه پزشکی است.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که در حوزه داروسازی تناسبی بین فارغ‌التحصیلان و فرصت‌های شغلی وجود ندارد، گفت: بیمارپذیری و مصرف دارو ظرفیت مشخصی دارد و خود این موضوع یک چالش ایجاد کرده است که امیدواریم با یک رویکرد منطقی ساماندهی شود.

قزلباش عنوان کرد: علی‌رغم غوغاسالاری که در زمینه تجویز منطقی دارو وجود دارد، این مسئله چندان منطبق بر واقعیات نبوده و اصول و ضوابط علمی بر آن حاکم است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های جامعه پزشکی طرح دوفوریتی افزایش پذیرش دانشجو در مجلس شورای اسلامی بود و آماری که بر مبنای طرح ارائه شده منطبق بر واقعیات نیست و خوشبختانه روز گذشته در صحن علنی مجلس مطرح نشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *