عتمادسازی یا اعتمادسوزی

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی اتفاقات رخ داده در کنگره حزب اعتمادملی را بررسی کرد.

کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی اتفاقات رخ داده در کنگره حزب اعتمادملی را بررسی کرد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم عباس سلیمی نمین کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نکاتی را درباره حوادث رخ داده در کنگره حزب اعتماد ملی مطرح کرده است.

در این این یادداشت آمده است:

فعالیت مستمر و جریان‏‌ساز هسته‏‌های کوچک سیاسی می‏‌تواند به‌‏تدریج با کسب اعتماد مردم احزابی ماندگار را بنیان گذارد و احزاب به عنوان نهادهای مدنی برخاسته از متن جامعه به دلیل فعالیتی شفاف و قانونمند در توسعه سیاسی کشور نقش چشم‌گیری ایفا نمایند؛ زیرا ارتقای جایگاه آن‎ها با اقناع اعضا و هواداران نسبت به درستی برنامه‌ها و راهکارها برای حل مشکلات جامعه رابطه تنگاتنگی دارد، اما در این میان گروه‏‌های قدرتی نیز شکل می‎گیرند که نمود حزبی دارند، اما کارکرد واقعی آن را فاقدند؛ به عبارت دیگر از منافع تشکل سیاسی و حزبی در دست‏یابی به مصادر و سکوهای قدرت بیشتر بهره‌مند می‌شوند‌، امٌا کمتر به کارکرد تولید اندیشه و برنامه پای‏بند می‏‌مانند.

شاید بتوان گفت بدترین شق ممکن در این زمینه باندهایی‌‏اند که رسماً وجود ندارند، اما عملاٌ با پیوندهایی قبیله‏‌گونه بدون کمترین شفافیتی در شکل‌‏گیری نهادهای انتخابی ایفای نقش می‌کنند و هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال نیروهای انتخاب شده خود به‌‏عهده نمی‎گیرند.

در چهار دهه گذشته علی‏رغم اذعان همگان به ‏اهمیت حضور از احزاب قانونمند وشفاف و کارکرد آن‌ها، نسبت به تأسیس و تقویت چنین نهادی اقدامات در خوری صورت نگرفته است و در حالی‏که جامعه ما به شدت نیازمند احزابی قابل اعتماد است متاسفانه همچنان برخی زیاده خواهی‌‏‏ها و سهل طلبی‎ها تصویر جذابی از احزاب شکل گرفته در سال‏های اخیر ترسیم نمی‌‏کند.

برای نمونه، آن‏ چه جمعه گذشته در کنگره دوم حزب اعتماد ملی رخ داد بازتاب بسیار تأسف‌باری داشت. بدون این‏که بخواهیم در مورد روایات متناقض اعضای این حزب پیرامون چرایی ناتمام ماندن کنگره اظهار نظر و قضاوتی کنیم بر ضرورت زدودن رسوبات ذهنی جامعه نسبت به احزاب تأکید می ورزیم؛ زیرا در تاریخ این مرز وبوم همواره احزاب شتاب‏زدگی فوق العاده‌ای برای دست‏یابی به قدرت از خود بروز دادند و به همین دلیل عموماٌ با دیوار بی‌اعتمادی مردم برخورد کرده و استمرار نیافته‎اند؛ به ویژه احزابی که در وادی پیوندهای غیر متعارف با بیگانگان قرار گرفته‎اند.

اکنون باید دید رفتارهایی که جامعه از اعضای حزب اعتماد ملی مشاهده کرد چه تأثیراتی به‏‌جای خواهد گذاشت. بدون این‏که خواسته باشیم در مقام تأیید یا رد یک گرایش در روایت‏ها برآییم ابتدا به برخی اظهارات نظری می‏‌افکنیم:

به گزارش ایلنا، محمد جواد حق‏‌شناس _عضو حزب اعتماد ملی_ در مورد آن‏چه موجب ناتمام ماندن کنگره شده مدعی است: “کنگره حزب اعتماد ملی که با شعار اتحاد و انسجام آغاز شد … با اقدامات سازمان یافته گروه فشار و علی‏رغم رأی اکثریت به شورای قبل ناتمام ماند”.

این اظهارات مبهم و چند پهلو ظاهرا قصد فرافکنی مسائل داخلی حزب را دارد، اما مشخص نمی‏‌سازد چه افرادی و با چه انگیزه‌ای در صدد اخلال در تلاش‌‏های حزبی آنان بر آمده‌اند. در همین حال، آقای مهرداد سایه‎وند عضو دیگر این حزب که وی نیز در کنگره حضور داشته است، می‌نویسد:”هیچ گروه فشار مرسومی در سالن کنگره حضور نداشت…گروه فشار حاضر در سالن کنگره، اعضای استیجاری بودند که ضمن برگزاری کنگره، وسط سخنرانی‌‏ها بلند می‎شدند و از گرامی‎مقدم و امثالهم تعریف و تمجید می‏‌کردند. جناب حق‏‌شناس! در شورای شهر هم برای پایتخت این‏گونه تصمیم‌‏گیری می‏‌کنید؟ جناب حق‌شناس! راستگویی و شرافت ویژگی مؤمن است، از دروغ‏گویی دست بردارید. گروه فشار را شما به کنگره آوردید.”

ظاهراٌ این عضو مدعی است که برخی دعوت‎شدگان به کنگره حق رأی نداشته‎اند، اما در قیام‎ها و قعودها و فضاسازی ایفای نقش کرده‏اند و همین امر اعتراضاتی را برانگیخته است.

اسماعیل مقدم _ سخنگوی حزب _نیز در مصاحبه‎ای با ایلنا در این زمینه می‎گوید : در مرحله اول اساس نامه و مرام نامه حزب و همچنین ابقای شورای مرکزی کنونی را با قیام وقعود رأی‏گیری کردند که به اتفاق آرا، اعضا رأی به ابقای اعضای شورای مرکزی کنونی و اصلاحات صورت گرفته در اساس‎نامه و مرام نامه دادند…در این میان تشنج اندکی هم در جلسه رخ داد که بیشتر افرادی بودند که خارج از حزب بودند و با برنامه و سازمان دهی از قبل پیش‏بینی شده قصد برهم زدن کنگره را داشتند که برنامه کنترل شد”. (ایلنا،۴/۳/۹۷) هر چند سخنگوی حزب، معترضان به نحوه رای گیری در ابقای شورای مرکزی را غیر حزبی اعلام می‌‏دارد دست کم معترضی چون آقای مهرداد سایه‌‏وند به طور قطعی در این حزب عضویت دارد. منابع و افراد دیگری نیز مدعی‏اند که به دنبال استقرار عضوی از این حزب در خیابان بهشت رقابت برای بهره مندی بیشتر از موهبت‏های “بهشت” تشدید شده است.

برای نمونه، سایت اصلاح‌طلب انتخاب، دلیل اصلی درگیری‌‏های درون‏‌حزبی را تغییرات در شهرداری تهران خوانده و می‏‌نویسد:” بسیاری از اعضا صرفاٌ به فکر تقسیم غنائم شهر، پس از فتح شهرداری بودند.”(سایت انتخاب،۵/۳/۹۷)

چنان‏چه اشاره شد، حکمفرما شدن نگاه کوتاه مدت و سطحی به قدرت در برخی احزاب به شدت آن‏ها را ضربه‌پذیر می‌‏کند. در حالی که بزرگترین سرمایه و پایدارترین قدرت برای احزاب، اعتماد مردم است و منافع کوتاه مدت فردی مانع شکل‌‏گیری اعتماد ملی می‌‏شود چرا نباید صادقانه با مردم سخن گفت؟ همان گونه که برخی معترضان صدای خود را به مردم رساندند و مشخص شد تعبیر “گروه فشار” صرفاٌ چماقی برای ساکت کردن اعضای منتقد بوده از جمله آقای رحمت‌الله بیگدلی (عضو شورای مرکزی این حزب) است؛” در حالی که عده‏‌ای از اعضا همزمان، اعضای شورای مرکزی احزاب دیگر هم هستند در جایگاه هیئت رئیسه موقت قرار گرفتند. اعتراض ما این بود که مرام نامه و اساس نامه حزب رعایت نشده است. همچنین اعضایی که حق رأی نداشتند از سالن بیرون نرفته و در میان اعضای حزب حضور داشتند با وضعیتی که پیش آمد امکان رأی گیری برای اعضای شورای مرکزی مهیا نشد.”(روزنامه قانون،۶/۳/۹۷)

اگر اظهارات اعضای منتقد کمترین بهره را از حقیقت برده باشد، چرا باید برای منافع زودگذر فضای سیاسی جامعه را آلوده ساخت و با اظهاراتی مبهم به گونه‌ای سخن گفت تا این گونه تلقی شود که رقیب سیاسی یک حرکت قانونمند حزبی را تخریب کرده است؟! هرچند این شیوه‌ها در هیاهوی انتخاباتی بعضاٌ کارایی داشته و توانسته است رقیب را تخریب کند، اما قطعاً در فضای غیرانتخاباتی نتیجه عکس به بار خواهد آورد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *