شهاب اسفندیاری

طنز و طنزپردازی، حوزه‌ای راهبری در عرصه فرهنگی است/ جریان مذهبی کشور به برخی رشته‌های کلیدی توجه کافی نداشته است

مدیر دانشگاه صداوسیما بابیان اینکه حوزه طنز و طنزپردازی حوزه‌ای راهبری است، گفت: بسیاری از لطمه‌هایی که در مواجه فرهنگی سال‌های اخیر خوردیم به این دلیل بود که جبهه مقابل بسیاری از ارزش‌ها و مقدسات ما را به تمسخر گرفته ولی در مقابل نتوانستیم جبهه ظلم و استکبار را با زبان طنز به‌نقد بکشیم.

مدیر دانشگاه صداوسیما بابیان اینکه حوزه طنز و طنزپردازی حوزه‌ای راهبری است، گفت: بسیاری از لطمه‌هایی که در مواجه فرهنگی سال‌های اخیر خوردیم به این دلیل بود که جبهه مقابل بسیاری از ارزش‌ها و مقدسات ما را به تمسخر گرفته ولی در مقابل نتوانستیم جبهه ظلم و استکبار را با زبان طنز به‌نقد بکشیم.

به گزارش خبرنگار اسلامشهرخبر، شهاب اسفندیاری بعدازظهر امروز در جمع اصحاب رسانه شهرستان اسلامشهر که در دفتر جبهه فرهنگی جنوب غرب استان تهران در واوان برگزار شد، با مغتنم شمردن حضور در جمع اصحاب رسانه و شنیدن نقطه نظرات فعالان فرهنگی و رسانه‌ای گفت: برای ما بهترین منبع همین فعالان فرهنگی و رسانه‌ای هستند که در جریان قرار بگیریم و به مسائلی که در سطوح مختلف جامعه جاری است و گاهی ما از آن غافل هستیم توجه کنیم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ورود دیرهنگام جریان انقلابی به مسئله آسیب‌های اجتماعی گفت: بخشی از این مسئله مربوط به این است که کل تردد و رفت‌وآمد و دیدار و گفت‌وگوی مسئول مربوطه محدود به نقطه خاصی از تهران شده و عملاً حواس ما نبود که در ۲۰ سال گذشته چه اتفاقی در شرق و جنوب تهران در حال وقوع است.

مدیر دانشگاه صداوسیما با اشاره به نقاط مغفول مانده از دید جریان انقلابی گفت: علی‌رغم همه تأکیداتی که حضرت آقا با عناوینی چون شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی داشتند در طی ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی در برخی از رشته‌های بسیار کلیدی انقلاب اسلامی متأسفانه جریان مذهبی کشور به‌عنوان‌ یک جریان ریشه‌دار، عمیق و بسیار منسجم به‌اندازه کافی توجه و عنایت نداشته است.

وی به جلسات متعددی که رهبر انقلاب با هنرمندان و قشرهای مربوطه در طی سالان متمادی داشتند اشاره کرد و گفت: دلیل این امر مسئله‌ای است که ما با آن مواجه هستیم اگر امروز مقداری تحرک در این عرصه پیداشده بخش زیادی از آن مدیون درک و عنایتی است که حضرت آقا داشتند و جریانات انقلابی را سوق دادند. نقش یک شهید بزرگواری مانند شهید آوینی در این زمینه بسیار مهم و تأثیرگذار است.

اسفندیاری بابیان این نکته که «هنوز به نسبت وزنی که جریان مذهبی انقلابی در جامعه ما دارد در عرصه فرهنگ و هنر این وزن را ندارد » افزود: وقتی ورودی‌های دانشگاه را بررسی می‌کنیم از ۱۰۰ نفر که وارد رشته هنری می‌شوند شاید ۵ یا ۱۰ نفرشان افرادی هستند که با گرایشان مذهبی و انقلابی و دینی می‌آیند. در این زمینه ما معمولاً خود نیز گاهی مانع هستیم؛ یعنی اگر در خانواده فردی با قلم هنری و استعداد خوب پیدا شود و درسش هم خوب باشد همه به او رشته مهندسی و پزشکی را پیشنهاد می‌کنند اگر کسی بخواهد وارد رشته هنر یا علوم انسانی شود تحقیر می‌شود و واکنش منفی دارد.

وی با تأکید بر اینکه برخی از خانواده‌ها که شاید خیلی گرایش مذهبی ندارند متوجه اهمیت این رشته‌ها شدند و حتی قبل از دانشگاه فرزندان خود را آموزش می‌دهند خاطرنشان کرد: درنتیجه این اقدام ما با یک ورودی‌هایی در دانشگاه مواجه می‌شویم که ازنظر استعداد و هنر و توانمندی در سطح بالایی هستند و در کنار آن‌یک بچه متدین انقلابی که اطلاعات و تجربه کافی ندارد و خیلی از آنان نیز ممکن است از مناطق محروم باشند.

این مسئول با تأکید بر اینکه خروجی سینما و تلویزیون ما محصول نابرابری در ورود به دانشگاه است تصریح کرد: تا زمانی که ورودی‌هایمان این مشکل را دارد خروجی‌ها هم همین خواهد بود تا زمانی که من مانع شوم از اینکه فرزند بااستعدادم در رشته هنر ادامه تحصیل دهد این اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به نگرانی‌ها درزمینهٔ محیط و فضای تحصیل در رشته‌های هنری گفت: بنده هم در طول این سال‌های دیدم بچه‌های متدینی که وارد رشته‌های هنری شدند ولی به خاطر فضا و محیط و ارتباطات، گرایش‌ها و اعتقادات آنان تغییر کرده است. در جنگ فرهنگی کسانی که از دست می‌روند گاهی به سرباز دشمن تبدیل می‌شوند این سختی کار فرهنگی این است که کشته‌های جنگ فرهنگی از میدان خارج نمی‌شوند و تبدیل به سرباز دشمن می‌شوند.

اسفندیاری به راهکارهای ورود جوانان انقلابی به رشته‌های هنری و علوم انسانی و تأکیدات مکرر رهبر انقلاب مبنی بر تربیت نویسندگان و هنرمندان متعهد و انقلابی گفت: متأسفانه آقایان گوش نکردند برخی از روسای سازمان صداوسیما به دنبال تعطیلی دانشکده صداوسیما بودند. برخی از رشته‌ها به حدی مهم بود که در پیوست حکم حضرت آقا به آنان آمده بود ولی در حال تعطیلی بود به دلیل اینکه عده‌ای با نگاه اداری و کارمندی می‌گفتند صداوسیما جایی برای تهیه‌کننده ندارد با نویسنده نیز از بیرون قرارداد می‌بندیم پس کلاً رشته نویسندگی و تهیه‌کنندگی تعطیل. این اتفاق تا پیش از حضور بنده در حال رخ دادن بود که ما با کلی دعوا مشکل را حل کردیم.

وی با اشاره به مذاکرات دانشگاه صداوسیما با بسیج مدرسه و کانون مدارس مذهبی کشور جهت ورود نیروهای انقلابی به رشته‌های هنری و علوم انسانی گفت: اگر فردی که استعداد ادبی و هنری دارند به سمت این رشته‌ها سوق داده نشوند هم در حق او ظلم شده و هم در حق فرهنگ و دین.

مدیر دانشگاه صداوسیما با اشاره به نگرانی‌های خانواده‌های متدین درزمینهٔ ورود فرزندان به رشته‌های هنری گفت: دانشگاه صداوسیما محیط و فضای سالمی دارد و افراد گزینش و انتخاب می‌شوند. در سال‌های گذشته پذیرش دانشجو از طریق میانگین گرفتن از نمره‌های صلاحیت اخلاقی و علمی بود. درنتیجه افرادی صلاحیت اخلاقی را نداشتند و به دلیل صلاحیت علمی وارد می‌شدند یا بالعکس این حذف شد و اعلام شد که هر دو شرط را باید داشته باشند اگر فردی انگیزه مذهبی داشته باشند ولی استعداد نداشته باشد بیت‌المال را هدر خواهد کرد.

وی با اعلام آمادگی مبنی بر واگذاری تأسیس هنرستان صداوسیما به صاحبان دبیرستان‌های سطح بالای مذهبی در کشور گفت: در حال حاضر ما از بسیاری از استان‌ها نیروی بومی نداریم چون امکان آموزش در آن استان‌ها نیست. فعالیت‌های جبهه فرهنگی غرب استان تهران بسیار می‌تواند به شناسایی استعدادهای بومی و محلی به‌نظام رسانه‌ای کشور کمک کند. این کانون‌ها و انجمن‌ها یک بعد بسیار مهم آن همین شناسایی استعدادها هست که شما از قشر مذهبی و انقلابی می‌توانید داشته باشید.

این مسئول حوزه طنز و طنزپردازی رو حوزه‌ای راهبری خواند و گفت: بسیاری از لطمه‌هایی که در مواجه فرهنگی سال‌های اخیر خوردیم به این دلیل بود که جبهه مقابل بسیاری از ارزش‌ها و مقدسات ما را به تمسخر گرفته ولی در مقابل نتوانستیم جبهه ظلم و استکبار را با زبان طنز به‌نقد بکشیم.

وی تأکید کرد: اگر جریان انقلابی بتواند به مردم ثابت کند که نفع آنان هم در حضور و بروز جریان انقلابی است این مصداق وَأَمَّا مَا یَنْفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فِی الْأَرْضِ می‌شود که گره‌گشایی از مسائل مردم می‌کند و دل‌ها را به دست می‌آورد باید توجه داشت بحث کار رسانه‌ای نباید حضور چهره به چهره را تحت شعاع قرار دهد.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *