ضرورت مدیریت منابع آب و خاک اسلامشهر

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار اسلامشهر گفت: کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی از جمله کارگروههای تخصصی و عملیاتی است که می بایست نگاه ویژه و خاصی به مصوبات این کارگروه شود.

به گزارش اسلامشهرخبر، محمود صوفی با بیان مطلب فوق در کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اظهارداشت: منابع آب وخاک شهرستان اسلامشهر بویژه آب های سطحی و زیرزمینی آن بدلایل متعدد و مختلف از جمله عدم استفاده مطلوب، بهینه ومهندسی شده ازاین منابع، حفر چاههای آب غیر مجاز و برداشت بی رویه از منابع زیر زمینی آب، در معرض خطر قرار گرفته است.
وی همچنین به عدم اجرای طرحهای آب خان داری و آب خیزداری درمنطقه، ساخت مستحدثات ساختمانی نامناسب بر رو و بالادست منابع آبهای سطحی شهرستان، عدم اجرای طرح آمایش سرزمینی، عدم رعایت الگوی کشت مناسب، کاشت محصولات ناسازگار با آب و خاک منطقه، تغییرکاریری اراضی کشاورزی ، انباشت پسماندها و نخاله های ساختمانی برروی اراضی مستعد کشاورزی، استفاده گسترده و نامناسب ونابجا ازانواع سموم دفع آفات و نباتات و کودهای شیمیایی اشاره کرد و افزود: این دلایل و بسیاری از دلایل دیگر ناشی از رفتارناهنجار انسان با طبیعت موجب کاهش منابع آب و پایین آمدن کیفیت خاک حاصلخیز منطقه شده است.
وی در ادامه بر ضرورت و اهمیت نقش و جایگاه دستگاههای اداری شهرستان در مدیریت منابع آب و خاک تاکید کرد و با اشاره به حجم بالای جمعیت ساکن در شهرستان و تراکم بالای جمعیت در واحد سطح ونیز وسعت کم  حوضه سرزمینی شهرستان خواستار توجه ویژه به مقوله مهم و تاثیرگذار آب و خاک و بخش کشاورزی درزندگی مردم منطقه شد.
صوفی اظهار داشت: در راستای استفاده بهینه و مطلوب از منابع موجود آب مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و شهرداریهای تابعه از روشهای نوین و مکانیزه جهت آبیاری استفاده کنند.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه ساماندهی و تدوین رژیم حقوقی رودخانه کن بر ضرورت انجام اقدامات و تمهیدات لازم بمنظور برقی کردن چاه های آب کشاورزی و نصب کنتور های حجمی هوشمند بر روی چاههای آب کشاورزی تاکید کرد.
معاون فرماندار اسلامشهر تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع موجود آب شهرستان دستگاههای اداری ذیر بط در کاشت محصولات کشاورزی و فضای سبز از گونه های متناسب با آب وخاک منطقه و خشکی پسند استفاده کنند.
وی ادامه داد: در جهت حفظ، حراست و صیانت از اراضی کشاورزی شهرستان دستگاههای اداری ذیربط نگاه ویژه و خاصی به این مقوله مهم داشته و از هر گونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری قانونی بعمل آورند.
صوفی در پایان تاکید کرد: در راستای مدیریت بهینه و مطلوب از منابع آب، مدیریت امور آب شهرستان با استناد به برنامه ریزیهای اصولی و هدفمند و با توجه به وضعیت منابع موجود آب شهرستان نسبت به صدور مجوز حفر چاه، مسدود کردن چاههای غیر مجاز، نصب کنتورهوشمند بر دهانه چاههای آب و… اقدام کند.

انتهای پیام/د

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *