شهید احمد اصغری

شهید احمد اصغری

این شهید والا مقام به دلیل مشاهداتش از کمک‌های شاه به اسرائیل مکرر شاه را مورد لعن و نفرین قرار می‌داد.

شهید احمد اصغری در سال ۱۳۳۵ در یکی از روستاهای آذربایجان شرقی و در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدربزرگش روحانی و پدرش معلّم قرآن و مدّاح اهل بیت(ع)، که در تربیت مذهبی وی کاملاً مؤثر بود. پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران آمد و ادامه‌ی تحصیل داده و مدرک درجه‌ی یک مترجمی زبان انگلیسی را اخذ نمود و بعد از مدّتی به استخدام ارتش درآمد. در قالب نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به فلسطین اشغالی اعزام شد که به دلیل برقراری ارتباط با مسلمانان فلسطین پس از بازگشت، تحت نظر بود و تقریباً به حالت تبعید به شهرستان خوی منتقل شد

این شهید والا مقام به دلیل مشاهداتش از کمک‌های شاه به اسرائیل مکرر شاه را مورد لعن و نفرین قرار می‌داد. او تصمیم داشت ارتش را ترک کند که الحمدلله انقلاب اسلامی پیروز شد. وی در جریان انقلاب نیز خدماتی را در پادگان خوی جهت از کار انداختن تانک‌ها و جلوگیری از هجوم نظامی‌ها به مردم داشت. سپس از پادگان فرار کرده و مجدداً به تهران آمد. پس از پیروزی انقلاب چون خدمت در ارتش را خدمت به اسلام می‌دانست، استخدام ارتش درآمد.

او در حین انجام وظیفه در پادگان بانه به محاصره‌ی ضدّ انقلاب در آمد که آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه آن زمان تهران از آن‌ها به عنوان قهرمانان بانه نام بردند. تازه از کردستان آمده بود که جنگ تحمیلی آغاز شد او با اشتیاق فراوان جزءِ اوّلین گروه‌ها به جبهه اعزام شد. وی در جبهه راننده‌ی تانک بود و در ۲۵ مهرماه ۱۳۵۹ در دزفول (که مصادف با عید قربان بود) بر اثر اصابت تیر دشمن به ناحیه‌ی سر و شکم مجروح شد و به بیمارستان اعزام گردید و در آنجا به درجه‌ی رفیع شهادت نائل آمد.

وی در قسمتی از وصیّت‌نامه‌ی خود نوشته است: با خدای خود عهد و پیمان بسته‌ام تا آخرین قطره‌ی خون از امام و اسلام دفاع کنم. و در آخرین نامه‌ی ‌خود اینگونه نوشته است: تا بعثیّون کثیف را از خاک کشور عزیزمان بیرون نکنیم باز نخواهیم گشت.

این شهید والا مقام لقب اولین شهید شهرستان را دارد مزار این شهید در گلزار بهشت زهرا واقع شده است

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.