افسردگی

شبکه‌های اجتماعی باعث افسردگی خواهند شد

مطالعات اخیر نشان داده است که شبکه‌های اجتماعی باعث افسردگی خواهند شد؛ بنابراین افسردگی مجازی را جدی بگیرید.

مطالعات اخیر نشان داده است که شبکه‌های اجتماعی باعث افسردگی خواهند شد؛ بنابراین افسردگی مجازی را جدی بگیرید.

به گزارش اسلامشهرخبر برای کاهش تأثیر شبکه‌های اجتماعی به‌صورت منفی بر روحیات مردم تنها یک‌راه وجود دارد و آن استفاده بیشتر از دنیای واقعی است.

در پی استفاده زیاد یک فرد از شبکه‌های اجتماعی، سرمایه اجتماعی وی کاهش خواهد یافت یا از بین خواهد رفت؛ یعنی نقش دوستان واقعی، خانواده، اطرافیان و … در زندگی چنین فردی کم خواهد شد.

یکی دیگر از وجوه غیرمستقیم شبکه‌های اجتماعی و تأثیر آن بر افسردگی نیز به حس درماندگی مربوط است. افسردگی ناشی از یک احساس درماندگی نسبت مشکلات، آینده، رسیدن به آینده خوب و … برمی‌آید؛ فردی که درمانده نشود، دچار افسردگی نیز نخواهد شد.

وقتی هر کدام از ما در شبکه‌های اجتماعی با سیلی از اتفاقات غیرعلمی و بدون حد و مرز مواجهیم، در وهله اول انتظاراتمان غیرواقع‌بینانه خواهد شد.

در پی انتظارات غیرواقعی ما با مشاهده سبک زندگی انسان‌های دیگر در مکانی غیر از مکان خودمان احساس می‌کنیم زندگی ما مطلوب نیست؛ احساسی که تغذیه‌کننده درماندگی است و درماندگی تغذیه‌کننده افسردگی خواهد بود.

همچنین شبکه‌های اجتماعی به‌صورت قارچ‌وار احساسات دیگران را تولید و تکثیر می‌کنند.

راه حل چیست؟ تنها راه‌حل اهمیت دادن بیشتر به دنیای واقعی است. تنها در صورتی‌ که بتوانیم این کار را بکنیم آسیب‌های دنیای مجازی کاهش خواهد یافت.

البته شبکه‌های مجازی فوایدی زیادی نیز دارند؛ اما در صورتی‌ که ما آن‌ها را به‌جای دنیای واقعی قرار ندهیم.

منبع: تبیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *