مسعود عالی

سخت‌ترین امتحان خداوند امتحان به ولایت است

یک کارشناس مسائل دینی گفت: سنگین‌ترین امتحان خداوند متعال امتحان به ولایت است که در زمان امام رضا(ع) متأسفانه افراد بسیاری از جمله خواص نیز از امتحان الهی رد شدند.

یک کارشناس مسائل دینی گفت: سنگین‌ترین امتحان خداوند متعال امتحان به ولایت است که در زمان امام رضا(ع) متأسفانه افراد بسیاری از جمله خواص نیز از امتحان الهی رد شدند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود عالی در مراسم سوگواری شهادت امام محمدتقی(ع) که شامگاه دوشنبه در حسینیه ثاراللّه حرم شهدای گمنام ورامین با حضور گسترده عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) برگزار شد با اشاره به اینکه اسامی و القاب معصومین عموماً از طرف خداوند تعیین می‌شود اظهار داشت: اسامی ائمه(ع) با اسامی ما متفاوت است، هر کدام از اسامی و القاب ائمه نشانی از یک مأموریت، کمال یا شأنی از شئون ائمه دارد.

وی افزود: این اسامی هر کدام مانند اسامی که در جوشن کبیر وجود دارد برگرفته از اسامی خود خداوند است، که نشان کمالی از کمالات خدا دارد، امام جواد(ع) نیز اسمشان محمدبن علی است؛ اما دو لقب معروف یکی تقی و دیگری جواد دارند که مظهر جود و عظمت خداوند است، هر چند همه ائمه مظهر جود و رحمت خداوند هستند، اما صفت جود خداوند در وجود امام جواد(ع) جوشش و بروز خاصی پیدا کرده است.

این کارشناس مذهبی همچنین خاطرنشان کرد: امام جواد به حدی کارگشا و بخشنده بود که در زمان خودشان هم شیعه و هم سنی به امام جواد، باب‌المراد می‌گفتند، و برای همه مشکلاتشان سراغ ایشان می‌رفتند حتی زمانی که مأمون از ایشان طلب کمک کرد حاجت او را برطرف کرد، اکنون هم امام جواد(ع) در دادن حاجات دنیوی خیلی گره‌گشا هستند.

عالی تصریح کرد: ممکن است سؤال شود که ائمه برای هدایت ما آمدند پس چرا می‌گویید حاجات خود را بخواهید، جواب این است که درست است ائمه آمدند تا دست ما را بگیرند تا به ملکوت برسیم؛ اما در دنیایی زندگی می‌کنیم و که سراسر نیاز است و باید نیازهای مادی ما برطرف شود تا به آرامش برسیم.

وی عنوان کرد: خداوند علاوه بر اسباب مادّی، اسباب معنوی هم برای رفع نیازهای ما قرار داده است و گفته شده که به ویژه زمانی که عوامل مادّی جواب نمی‌دهد سراغ ائمه بروید، خود ائمه هم فرمودند که حتی نمک زندگی خود را هم از ما بخواهید، اما اینکه بخواهیم فقط زمان گرفتاری سراغ ائمه برویم خوب نیست.

این کارشناس مسائل دینی تأکید کرد: پیش از این عالم عوالمی داشتیم و بعد از این هم عوالمی داریم، اینکه حضرت محسن(ع)، حضرت علی اکبر(ع) و یا حضرت رقیه (س) در سن کم باب‌الحوائج هستند، برای این است که در عالم قبلی و در ابتدای زندگی خود اقدامات خوبی را انجام داده‌اند.

عالی  با اشاره به اهمیّت پذیرش ولایت تصریح کرد: سنگین‌ترین امتحان خداوند متعال، امتحان به ولایت است که در زمان امام رضا(ع) متأسفانه افراد زیادی از جمله خواص از آن  رد شدند.

وی با بیان اینکه خیانت به این مردم ولایتمدار خیانتی است که خداوند آن را نخواهد بخشید عنوان کرد: امروز هم همین‌گونه است  در سال‌های پس از انقلاب دیدیم افرادی که سابقه زندان کشیدن و شکنجه داشتند، کشور را به آشوب کشیدند که نمونه آن را در فتنه ۸۸ دیدیم، رهبر معظم انقلاب اسلامی در فتنه ۸۸ مسائلی را بیان فرمودند که برخی خواص نفهمیدند؛ ولی مردم آن را درک کردند.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به شرایط زمان امام رضا و امام جواد(ع) تصریح کرد: زیرک‌ترین خلیفه بنی‌امیه و بنی‌مروان و بنی‌عباس، مأمون بود که با سند و استنباط شیعه را ثابت می‌کرد، او آنقدر زیرک بود که برخی‌ها قبول نمی‌کردند که این فرد امام رضا(ع) را به شهادت رسانده باشد؛ ولی همین فرد به شدّت از امام جواد (ع) می‌ترسید.

عالی در پایان خاطرنشان کرد: از زمان امام صادق(ع) شاگردان ایشان به عنوان علما به مناطق مختلف ارسال می‌شدند تا درس بدهند؛ ولی امروز شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی اعلام می‌کنند که شیعه از زمان صفوی به راه افتاده است که این کاملاً اشتباه است، شبکه مرجعیت که نمایندگان خود ائمه بودند از زمان خود ائمه آغاز شده است و منحصر به این سال‌های معاصر نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *