سیگار

زخم معده در افراد سیگاری به‌سختی درمان می‌شود

مصرف دخانیات مقاومت معده و روده برابر باکتری‌ها را کم می‌کند و باعث تضعیف معده در خنثی شدن اسید معده می‌شود؛ زخم معده در افراد سیگاری به‌سختی درمان می‌شود و احتمالاً بهبودی این بیماری تا زمانی که فرد سیگار می‌کشد بسیار اندک است.

مصرف دخانیات مقاومت معده و روده برابر باکتری‌ها را کم می‌کند و باعث تضعیف معده در خنثی شدن اسید معده می‌شود؛ زخم معده در افراد سیگاری به‌سختی درمان می‌شود و احتمالاً بهبودی این بیماری تا زمانی که فرد سیگار می‌کشد بسیار اندک است.

به گزارش اسلامشهرخبر  با مروری گذرا به چند دهه قبل و محاسبه علت مرگ‌ومیر در دنیا و کشورمان متوجه خواهیم شد که در گذشته علت اصلی مرگ‌ومیر مردم، بیماری‌های عفونی مثل آبله، وبا، سرخک، طاعون و … بوده است.

 

با گسترش و کشف آنتی‌بیوتیک‌ها و واکسیناسیون عمومی، آمار مرگ‌ومیر بیماری‌های عفونی به‌طور قابل ‌ملاحظه‌ای کاهش یافته است؛ همگام با پیشرفت جوامع، آمار مرگ‌ومیر بیماری‌های مزمن افزایش‌ یافته و در حال حاضر، بیماری‌های مزمنی مثل بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا، سرطان‌ها و مصرف دخانیات همچنان از عوامل اصلی مرگ‌ومیر در ایران و جهان در کنار تصادفات جاده‌ای است.

 

در بین بیماری‌های مزمن که به‌صورت طولانی‌مدت کیفیت و کمیت زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مسأله دخانیات از جهاتی کاملاً قابل تأمل است. برای پی بردن به اهمیت این موضوع، دکتر سیدقاسم موسوی، پزشک خانواده  توضیحاتی ارائه داده است که بسیار راهگشاست.

 

خبرنگار: آقای دکتر! با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، امروزه دخانیات یکی از عوامل مهم مرگ‌ومیر شناخته شده، درباره اهمیت این مسأله توضیح بفرمایید.

 

موسوی: مسأله دخانیات از دو نظر قابل اهمیت است؛ اول اینکه برخلاف سایر بیماری‌های مزمن که علت و درمان آن در خیلی از موارد مشخص نیست، دخانیات شایع‌ترین عامل قابل پیشگیری مرگ‌ومیر در جهان است که با برنامه‌ریزی و مدیریت درست می‌توان مرگ‌ومیر ناشی از دخانیات را کاهش داد.

 

دوم اینکه دخانیات یکی از علت‌های اصلی شروع و بدتر شدن بیماری‌های مزمن مثل فشارخون و بیماری‌های قلبی و … است که اگر مدیریت مناسبی در این قضیه صورت گیرد، شاهد کاهش آمار بیماری‌های مزمن نیز خواهیم بود.

 

خبرنگار: با وجود اینکه عواقب استعمال دخانیات بر کسی پوشیده نیست؛ اما همچنان عده‌ای تعلق خاصی به استفاده آن دارند. مضرات مصرف دخانیات به نظرتان خوب مطرح شده است؟

 

موسوی: دخانیات باعث کاهش ترشح بزاق، خشکی دهان و خراب شدن دندان‌ها و آفت مکرر و زرد شدن دندان‌ها می‌شود.

 

افراد سیگاری ۴۰ درصد بیشتر از سایران در معرض آب‌ مروارید در چشم هستند و مونوکسیدکربن موجود در سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود.

 

استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب و بالارفتن فشار خون و گرفتگی زودرس عروق قلبی و افزایش سکته قلبی می‌شود.

 

همچنین مصرف دخانیات مقاومت معده و روده برابر باکتری‌ها را کم می‌کند و باعث تضعیف معده در خنثی شدن اسید معده می‌شود؛ زخم معده در افراد سیگاری به‌سختی درمان می‌شود و احتمالاً بهبودی این بیماری تا زمانی که فرد سیگار می‌کشد بسیار اندک است.

 

در دوران بارداری نیز مصرف دخانیات باعث افزایش خطر زایمان زودرس و زایمان نوزاد با وزن کم می‌شود؛ علاوه بر همه این‌ها سقط‌جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتر است.

 

ناباروری جنسی نیز در مردان سیگاری بیشتر از مردان غیرسیگاری است.

 

خبرنگار: بیشتر مصرف دخانیات به‌صورت سیگار، قلیان و پیپ است و قطعاً مصرف سیگار تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب می‌شود؛ دود سیگار چه مضراتی و تأثیرات منفی بر بدن دارد؟

 

موسوی: دود سیگار دارای چهار هزار ماده شیمیایی سمی و زیان‌بخش است که از این مواد، می‌توان به نیکوتین، بوتان، آمونیاک، مونوکسیدکربن، ددت، آرسنیک، استون و متوپرن و … اشاره کرد.

 

از بوتان در ساخت فندک جیبی و از آرسنیک در مرگ موش، از ددت در حشره‌کش‌ها، از استون در پاک کردن لاک و از متوپرن در آفت‌کش‌ها و از آمونیاک در مواد شوینده استفاده می‌شود.

 

ماده اصلی اعتیادآور در دخانیات نیکوتین است. نیکوتین طعم تلخی دارد و از اسم گیاه نیکوتینا توباکوم گرفته شده است.

 

نیکوتین بعد از ورود به بدن سریعاً از شش‌ها وارد جریان خون و مغز می‌شود و جایگزین ماده‌ای در بدن به نام استیل کولین می‌شود.

 

استیل کولین طبیعی بدن در انتقال پیام عصبی نقش دارد و با مصرف طولانی‌ مدت دخانیات، نیکوتین به‌طور کامل جایگزین این ماده شده و با تغییر شکل گیرنده‌های طبیعی استیل کولین باعث می‌شود که استیل کولین نتواند به کار طبیعی خودش ادامه دهد و فقط با مصرف دخانیات و نیکوتین کارکردهای استیل کولین در بدن انجام شود.

 

یک نخ سیگار حدوداً ۱/۲ میلی‌گرم نیکوتین دارد که اگر این مقدار را به‌طور مستقیم به فردی تزریق کنیم قادر است هفت فرد بزرگسال را به‌صورت آنی از بین ببرد؛ اما در زمان استنشاق سیگار درنهایت یک میلیاردیم این مقدار به مغز فرد می‌رسد که همین مقدار زیادی فرد را ارضا می‌کند.

 

خبرنگار: مصرف سیگار علاوه بر تأثیر بر ظاهر مصرف‌کننده قطعاً تأثیرات منفی داخلی زیادی نیز دارد؛ آیا ترکیبات موجود در سیگار باعث به وجود آمدن بیماری‌های سخت می‌شود؟

 

موسوی: مونوکسیدکربن موجود در سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود.

 

استعمال دخانیات و مصرف سیگار باعث افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشارخون و گرفتگی زودرس عروق قلبی و افزایش سکته قلبی می‌شود؛ مقاومت معده و روده برابر باکتری‌ها را کم می‌کند و باعث تضعیف معده در خنثی شدن اسید معده می‌شود، زخم معده در افراد سیگاری به‌سختی درمان می‌شود و احتمالاً بهبودی زخم معده تا زمانی که فرد سیگار می‌کشد بسیار اندک است.

 

در دوران بارداری نیز مصرف سیگار باعث افزایش خطر زایمان زودرس و زایمان نوزاد با وزن کم می‌شود، علاوه بر این سقط‌جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتر است.

 

ناباروری جنسی در مردان سیگاری بیشتر از مردان غیرسیگاری است.

 

خبرنگار: اکثر مردم گمان می‌کنند خطرات قلیان به خاطر تصفیه دود آن توسط آب از سیگار کمتر است؛ آیا این مطلب صحت دارد؟

 

موسوی: خیر. دود قلیان در مقابل یک نخ سیگار آرسنیک، سرب و نیکل بیشتری دارد و حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است که توسط آب تصفیه نمی‌شود.

 

در مصرف‌کنندگان قلیان همانند سیگار، چیزی که به ریه فرد می‌رسد همان دودی است که حاوی مواد سرطان‌زا و مضر است؛ علاوه بر این استفاده مشترک از دهانه قلیان احتمال انتقال بیماری‌هایی مثل هپاتیت را بالا می‌برد.

 

بیماری هپاتیت تا مدت‌های زیادی ممکن است در فرد علامت‌دار نباشد و فردی ندانسته با این شیوه افراد دیگری را آلوده کند.

 

خبرنگار: درباره مضرات تنباکوهای میوه‌ای چه نظری دارید؟ آیا تنباکوهای میوه‌ای نسبت به تنباکوهای معمولی ضرر کمتری دارند؟

 

موسوی: خیر. تنباکوهای میوه‌ای علاوه بر تمام ضررهای موجود در سیگار و قلیان، به خاطر مواد عطری و اسانس داری که به آن اضافه می‌شود خاصیت سرطان‌زایی بیشتری دارد.

 

ترکیبات بودار موجود در سیگار از حلقه‌های بَنزِن است که سرطان‌زایی آن اثبات شده است.

 

خبرنگار: نظر شما در مورد استفاده از پیپ و عوارض آن چیست؟

 

موسوی: در قدیم دانشمندان طب سنتی کشور ما به این مهم دست یافته بودند که پیپ قادر است ترکیبات استنشاقی گیاهان دارویی را به عمیق‌ترین قسمت‌های ریه ببرد؛ دود ناشی از پیپ خاصیت قلیایی بیشتری دارد و عمق نفوذ آن از سیگار و قلیان بیشتر است.

 

مصرف‌کنندگان پیپ بیشتر به بیماری‌های ریوی و سرطان‌های سر و گردن مبتلا می‌شوند.

 

خبرنگار: قطعاً دود ناشی از استعمال دخانیات عوارضی برای اطرافیان هم ایجاد می‌کند؛ توضیحات خود را در این‌باره ارائه فرمایید؟

 

موسوی: اجازه دهید کمی اختصاصی‌تر به این سؤالتون پاسخ دهم. سیگار با سوختن سه نوع دود ایجاد می‌کند؛ دود اولیه همان دودی است که با هر پک وارد دستگاه تنفس فرد سیگاری می‌شود و مقداری از آن دوباره به محیط برگردانده می‌شود.

 

دود دست دوم از قسمت مشتعل سیگار که می‌سوزد ایجاد می‌شود.

 

دود دست سوم نیز باقی‌مانده از دود محیطی ناشی از دخانیات بر روی اشیا و لوازم است.

 

به‌تازگی مشخص‌شده که دود دست دوم و سوم تا ماه‌ها در محیط پایدار و هستند و به‌مراتب خطرناک‌تر از دود دست اول هستند.

 

در یک تحقیق مشخص شد نیکوتین موجود در ادرار و موی اطفالی که والدین آن‌ها سیگاری است هفت برابر کودکان والدین غیرسیگاری است. این مطلب یعنی کودکان والدین سیگاری در معرض تمام عوارض دخانیات مصرفی والدین هستند و علاوه بر این نیکوتین موجود در سیگار طعم تلخی دارد و افرادی که برای اولین بار سیگار می‌کشند دچار سردرد، تهوع و طعم بد در دهان می‌شوند؛ اما کودکانی که والدین سیگاری دارند و والدین در محل زندگی سیگار می‌کشند به خاطر اینکه از قبل سطح نیکوتین خونی آن‌ها بالاتر بوده و این طعم را تجربه کردند با مصرف سیگار دچار حالت‌های مشابه نمی‌شوند و مانند یک فرد سیگاری قهار از سیگار کشیدن لذت می‌برند و این یکی از علت‌های اصلی بالا بودن آمار مصرف سیگار در فرزندان آنهایی است که در منزل سیگار می‌کشند.

 

ریه‌های افرادی که در کنار فرد سیگاری زندگی می‌کنند به‌مراتب ضعیف‌تر از افراد عادی است.

 

قرار گرفتن در معرض سیگار در بالغین ۲۵ درصد و در اطفال ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عفونت‌های تنفسی را افزایش می‌دهد.

 

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از ۳۰ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و یک‌سوم بیماری‌های تنفسی در افرادی ایجاد می‌شود که سیگار نمی‌کشند اما در معرض دود دخانیات در منزل، ادارات، مغازه‌ها و خاطرات شیرین قهوه‌خانه‌ها هستند.

 

متأسفانه دود سیگار تا ماه‌ها در محیط‌های بسته مثل محیط‌های کاری و … باقی می‌ماند.

 

خبرنگار: آیا از هزینه‌هایی تحمیلی ناشی از سیگار بر سیستم سلامت آماری در دسترس است؟

 

موسوی: در ایران سالانه چیزی در حدود دو هزار میلیارد تومان سیگار مصرف می‌شود و حدود پنج هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های درمانی و معالجه بیماری‌های منتقله از دخانیات می‌شود که با این مبالغ می‌شود چندین بیمارستان ایجاد کرد.

 

خبرنگار: با توجه به مضراتی که به‌خوبی اشاره کردید، آیا راهکاری برای کاهش مصرف دخانیات مدنظر دارید؟

 

موسوی: ممنوعیت جامع تبلیغات، موجب کاهش مصرف مواد دخانی می‌شود. مواد دخانی نباید در مغازه‌ها در جلوی دید باشند و از فروش سیگار به شکل نخی باید جلوگیری شود.

 

ممنوعیت استعمال دخانیات در محیط کاری می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش مصرف باشد.

 

خبرنگار: با توجه به مضراتی که اثبات شده است و بر همه روشن است؛ گاهی می‌شنویم که برخی افرادی را سراغ دارند که با مصرف چندین ساله دچار عارضه‌ای نشدند، آیا پاسخی برای این افراد وجود دارد؟

 

موسوی: بله. برای روشن‌ترشدن این مطلب مثالی می‌زنم؛ همه ما در بین اطرافیان کسانی را می‌شناسیم که با سرعت بسیار بالا رانندگی می‌کنند و تا الآن تصادفی نداشته‌اند.

 

آیا می‌توانیم بگوییم رانندگی با سرعت ‌بالا مخاطره‌آمیز نیست؟ اکثر کسانی که در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند سرعت‌ بالایی داشته‌اند؛ در مورد دخانیات هم همین‌طور است اگر ما به بخش سرطان ریه هر بیمارستانی مراجعه کنیم اکثریت قریب به‌اتفاق سیگاری هستند و اکثر کسانی که سیگار می‌کشند دچار عارضه خواهند شد.

 

عارضه دخانیات به ژنتیک فرد بستگی دارد و برای همین افرادی دیرتر به عوارض آن مبتلا می‌شوند اما در آسیب‌رسان بودن دخانیات هیچ شکی نیست.

 

خبرنگار: سپاسگزاریم از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید؛ توضیحات کامل و جامعی بود.

 

موسوی: از لطف شما ممنونم.

 

====================

 

گفت‌وگو از: محدثه عباسی

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *