پایگاه خبری اسلامشهرخبر - http://eslamshahrkhabar.ir

روش‌های تشویق کودکان به کتابخوانی در کشورهای دنیا

به گزارش پایگاه خبری اسلامشهرخبر [1]، در کشورهای مختلف برنامه‌های گوناگونی در جهت ترویج  کتاب خوانی اجرا می‌شوند.این تلاش‌ها گاهی از سوی سازمان‌های دولتی انجام می‌شود، گاهی سازمان‌های مردم‌نهاد این مسئولیت را بر عهده دارند و گاهی نیز افرادی به صورت شخصی این کار را انجام می‌دهند.

مدتی است در ژاپن شیوه نوینی برای علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه در حال اجرا  است. این طرح بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده است.

نتایج این مطالعات نشان می‌دهد طراحی برنامه‌ای که براساس آن کودکان گمان کنند، عروسک‌های پارچه‌ای از خواندن لذت می‌برند، می‌تواند به آشنایی و علاقه‌مندی بیشتر بچه‌ها به کتاب کمک کند.

خواندن کتاب برای عروسک

پژوهشگران این طرح، در موسسه تکنولوژی اوساکا در ژاپن یک برنامه “جشن کتاب شب” که یک مهمانی شبانه برای ۴۲ کودک پیش‌دبستانی بود ترتیب دادند. رفتار کودکان در روز اول و سپس سه روز بعد و همچنین سه ماه بعد بررسی و تاثیر این روش و مدت زمان رسیدن به هدف ارزیابی شد.

نتایج حاصل نشان می‌دهد بلافاصله پس از برنامه طرح‌ریزی شده، تعداد کودکانی که برای حیوانات عروسکی خود کتاب می‌خواندند به‌طور چشمگیری بیشتر از کودکانی بود که این کار را انجام نمی‌دادند.

در ایالت متحده امریکا نیز شیوه‌های مختلفی برای علاقه‌مند کردن کودکان به کتابخوانی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به تاکید بر مطالعه دست‌کم ۲۰ دقیقه در روز در زمینه‌های غیر درسی در دوران دبستان و برپایی کلاس‌های رایگان کتابخوانی روزانه برای کودکان ۶ ماه‌به بالا اشاره کرد.

در این کلاس‌ها از روی کتاب‌های پرعکس و کم‌نوشته برای بچه‌ها کتاب می‌خوانند و بعد با بچه‌ها همراه سرودخوانی، بازی می‌کنند.

انتهای پیام/*