وقف

رفع کمبودهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با بهره‌گیری درست از سنت وقف/ ثبت ۱۴۹ موقوفه در اسلامشهر

حجت اسلام محمد ارژنگی گفت: با بهره‌گیری درست از سنت حسنه وقف می‌توان همه مشکلات جامعه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برطرف کرد و اوضاع جامعه را بهبود بخشید.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسلامشهر گفت: با بهره‌گیری درست از سنت حسنه وقف می‌توان همه مشکلات جامعه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برطرف کرد و اوضاع جامعه را بهبود بخشید.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از فارس حجت الاسلام محمد ارژنگی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسلامشهر، در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: وقف یک سنت حسنه‌ای است که با مشاوره درست از آن می‌توان در جهت رفع نیازهای جامعه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بهره برد و مشکلات جامعه را برطرف کرد.

حجت الاسلام ارژنگی با اشاره به آثار وقف، افزود: پدیده وقف دارای حیطه گسترده‌ای از فعالیت‌های قابل اجرا بوده، تا جایی که اگر به درستی هدایت شود به بسیاری از نیازها پاسخ می‌دهد و هیچگاه جامعه انسانی با کمبودهای اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی روبرو نخواهد شد.

وی بیان کرد: در اجرای سنت حسنه وقف آنچه که مهم به نظر می‌رسد این است که هم نیازهای جامعه براساس اولویت در سطح افکار عمومی معرفی شود و هم ضرورت آن عینی و متناسب با عواطف و درک و توجه واقفان لحاظ گردد.

ارژنگی با بیان اینکه تولیت وقف نوعی امانت است و باید درآمد آنها را دقیقا در همان محلی که نیت شده، مصرف شود، تاکید کرد: صاحب اصلی وقف در حقیقت خداست و موقوفات به صورت امانتی در اختیار انسان‌ها قرار داده می‌شوند، بنابراین باید امانت‌دارخوبی باشیم و این امانت‌ها را به درستی مصرف کنیم.

وی با اشاره به عدم آگاهی جامعه از برکات وقف، افزود: در راستای ترویج فرهنگ وقف باید کسانی که در راه وقف تلاش کرده‌اند را به جامعه معرفی کرد، تا مردم الگویی کامل و صحیح در این موارد داشته باشند، مردم باید بدانند درآمدهای موقوفات در چه راهی هزینه می‌گردد و با این سنت حسنه بیشتر آشنا شوند.

ارژنگی بیان کرد: باید برای ترویج فرهنگ وقف به‌ویژه وقف اجتماعی از همه پتانسیل‌ها و امکانات جامعه و رسانه‌ها استفاده کرد؛ صدا وسیما باید در این حوزه با اختصاص وقت بیشتر و برنامه‌سازی متعدد نسبت به کمبود موقوفات با نیات اجتماعی که به خوبی در این شهرستان قابل مشاهده است، اهتمام ورزد، به طوری که باید برای این کمبود فکری اساسی کرد.

وی با بیان اینکه ۱۴۹ موقوفه ثبت شده در شهرستان اسلامشهر وجود دارد، افزود: از تعداد موقوفات موجود در شهرستان اسلامشهر، تنها ۲۸ موقوفه منفعتی بوده و درآمدهای آنها صرف اجرای نیات واقفین می‌شود.

این مقام مسوول با اشاره به عدم وجود موقوفات با نیات اجتماعی در سطح شهرستان اسلامشهر، افزود: شهرستان اسلامشهر به موقوفه‌هایی با نیات کمک و مساعدت به افراد بی‌بضاعت، دانش‌آموزان مستضعف، رفع مشکلات جوانان، ازدواج و تهیه ملزومات ازدواج و موقوفات قرآنی نیاز است که باید با انجام فعالیت‌های گوناگون نسبت به ایجاد موقوفات جدید با نیت اجتماعی اقدام نمود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ۲ حوزه علمیه بزرگ در شهرستان داریم، وجود موقوفه‌ای برای کمک به حوزه علمیه‌های شهرستان از‌ نیازهای وقف به شمار می‌رود، درحالی که مدیران این حوزه‌ها برای تامین معیشت طلاب در تنگنا و سختی فراوانی هستند، در صورتی که می‌توان با ایجاد وقف اجتماعی، نیازهای این حوزه را تامین کرد.

رئیس اداره اوقاف اسلامشهر با اشاره به میزان درآمدهای موقوفات، بیان کرد: طی ۸ ماه گذشته در سال جاری قریب به ۵۶۰ میلیون تومان از موقوفات منفعتی جمع‌آوری و صرف نیت واقف شده و در طی همین مدت نیز بالغ بر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در بقاع متبرکه جمع‌آوری شده که بیش از ۷۰ درصد این مبالغ صرف اقدامات عمرانی بقاع و بقیه نیز در جهت امور فرهنگی و هزینه‌های جاری گردیده است.

وی تاکید کرد: باتوجه به وضعیت اقتصادی روز جامعه، خیرین و نیکوکاران می‌توانند از طریق وقف بخشی از اموال خود را برای رفع نیازهای جامعه بردارند و از برکات اجرای این سنت حسنه حتی بعد از فوت خود و در عالم آخرت بهره‌مند شوند.

ارژنگی درخصوص موقوفه‌های مشارکتی، بیان کرد: افراد خیری که تمایل به وقف بخشی از مال خود را دارند، اما به دلیل وضعیت اقتصادی کم بودن مورد وقفی خود رغبتی نشان نمی‌دهند، می‌توانند به‌صورت مشارکتی به چند نفر، مورد وقفی را به ثبت برسانند.

وی تصریح کرد: متاسفانه اقشار مختلف مردم سنت وقف را نمی‌شناسند و یا وقف را بد می‌شناسند و فقط وقف را در ایام ماه محرم و صفر و توزیع نذورات می‌دانند، درحالیکه احداث درمانگاه، مسجد، مدرسه، تامین هزینه در راه ماندگان و کمک به افراد مستمند و… از موارد صرف وقف است که می‌توان نام برد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان اسلامشهر با تاکید بر اینکه وقف می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… را در جامعه برطرف نماید،گفت: در راستای ایجاد موقوفات جدید کارشناسان و مشاوران ما سعی می‌کنند با پیشنهاد نیت وقف برای نیازهای اجتماعی، واقفان را برای وقف زمینه تامین نیازهای روز جامعه تشویق کنند.

وی با اشاره به برنامه‌های دهه وقف و هفته فرهنگی اسلامشهر، بیان کرد: با توجه به تقارن دهه وقف و هفته فرهنگی اسلامشهر، ویژه برنامه‌هایی با مشارکت دستگاه‌های مختلف شهرستان به اجرا درآمد که به نواختن زنگ وقف، نگارش انشاء با موضوع وقف، تجلیل از واقفین، خادمین بقاع متبرکه، برگزاری محافل انس با قرآن و برگزاری نشست‌های بصیرت افزایی و تشکیل جلسات بصیرت افزایی و… اشاره کرد.

ارژنگی خاطر‌نشان کرد: ادامه روند اجرای طرح توسعه و بازسازی حرم مطهر امامزاده عقیل (ع) اسلامشهر به‌عنوان بقعه متبرک و شاخص شهرستان اسلامشهر با برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکار جدید، پس از یک وقفه طولانی به‌زودی آغاز خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *