ثروتی

دولت قطره‌چکانی به صنعت تسهیلات می‌دهد/ دولت اعتقادی به اصلاح سیستم بانکی کشور ندارد

کارشناس اقتصادی کشورمان با بیان اینکه دولت قطره‌چکانی به صنعت تسهیلات می‌دهد، گفت: دولت اعتقادی به اصلاح سیستم بانکی کشور ندارد و بانک‌ها هم اعتقادی به تولید ملی ندارند.

کارشناس اقتصادی کشورمان با بیان اینکه دولت قطره‌چکانی به صنعت تسهیلات می‌دهد، گفت: دولت اعتقادی به اصلاح سیستم بانکی کشور ندارد و بانک‌ها هم اعتقادی به تولید ملی ندارند.

به گزارش اسلامشهرخبر، موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران در تشریح عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: رویکرد دولت جهت‌گیری سمت اقتصاد مقاومتی نیست.

وی ادامه داد: افراد ذی‌نفوذی وجود دارند و نمی‌گذارند کار دولت به سامان برسد، این افراد درون دولت هستند و امیدواریم این مشکل از بدنه دولت برطرف شود.

کارشناس اقتصادی کشورمان با تأکید بر اینکه یک‌هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم، تصریح کرد: این میزان نقدینگی باید به سمت صنعت هدایت شود؛تسهیلات بیشتر برای واردات و تجارت است.

ثروتی با اشاره به اینکه دولت به صنعت و کشاورزی تسهیلات کمی داده است، اضافه کرد: دولت به شکل قطره‌چکان تسهیلات در اختیار صنعت قرار می‌دهد و این ارقام اختصاصی به صنعت بسیار ناچیز و کم است.

وی با بیان اینکه صنعت کشور خوابیده است، تصریح کرد: بسیاری از کارخانجات و مراکز صنعتی تعطیل شده‌اند و بیکاری افزایش پیدا کرده است.

کارشناس اقتصادی کشورمان با تأکید بر اینکه پول بانک‌ها بیشتر در بخش خدمات و واسطه‌گری هزینه می‌شود، اضافه کرد: اصلاحات اقتصادی با این مشکلات انجام نمی‌شود و تیم اقتصادی باید هماهنگ‌تر عمل کند و اقدام مناسبی در این راستا داشته باشد.

ثروتی با اشاره به اینکه نقدینگی بالا و نمودار رشد اقتصادی پایین است، تصریح کرد: در چنین وضعی اشتغال دچار مشکل است و بیکاری در کشور افزایش یافته و توجهی به اقتصاد مقاومتی هم نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دولت در چهار سال گذشته تنها دنبال برجام بود، اضافه کرد: نتیجه‌ای هم از قبال برجام تاکنون برای کشور حاصل نشده است.

کارشناس اقتصادی کشورمان با تأکید بر اینکه سیستم بانکی کشور اعتقادی به تولید ملی ندارد، تصریح کرد: سیاست‌گذاری و استراتژیک در دولت وجود ندارد؛ زیرا اگر وجود داشت بانک‌های دولتی حامی تولید ملی بودند.

ثروتی با اشاره به اینکه دولت توان خدمات به کشاورزی و صنعت را ندارد، افزود: تا زمانی که در دولت این اراده وجود ندارد، این کار به سامان نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه از ۳۰ سال گذشته حرف از ساماندهی سیستم بانکی زده می‌شود، تصریح کرد: دولت در حال حاضر هم تنها حرف از ساماندهی سیستم بانکی می‌زند، اما در عمل اقدامی دیده نمی‌شود.

کارشناس اقتصادی کشورمان با تأکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی چندین بار برای اصلاح قانون بانک‌ها طرح داد، اضافه کرد: دولت جلوی این طرح‌ها را گرفت، به این امید که لایحه دهد، هنوز هم لایحه نداده و بعید هم هست که لایحه بدهند.

ثروتی خاطرنشان کرد: دولت اعتقادی به اصلاح نظام بانکی کشور ندارد و به همین دلیل این امر تاکنون محقق نشده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *