ابراهیم رزاقی

دولت به تولید ملی پشت کرده است/ وقتی دولت دلار ارزان به واردکننده می‌دهد، رونق تولید ملی دور از انتظار است

یک اقتصاددان با بیان اینکه دولت به تولید ملی پشت کرده است، گفت: وقتی دولت دلار ارزان به واردکننده می‌دهد، انتظار رونق تولید ملی را نداشته باشید.

یک اقتصاددان با بیان اینکه دولت به تولید ملی پشت کرده است، گفت: وقتی دولت دلار ارزان به واردکننده می‌دهد، انتظار رونق تولید ملی را نداشته باشید.

به گزارش اسلامشهرخبر، ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع صنایع داخلی اظهار کرد: دولت با این حجم واردات کالا از طریق قاچاق و واردات قانونی به‌ویژه کالاهای دارای مشابه تولید داخلی به تولید ملی پشت کرده است.

وی ادامه داد: سیاست‌های حمایت از تولید ملی نباید تنها کاغذی باشد؛ بلکه در جهت رونق اقتصاد مملکت باید عملی شود.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه هر روز خبر تعطیلی یک کارخانه را می‌شنویم یا شاهد تعدیل نیرو و کاهش ظرفیت مراکز صنعتی کشور هستیم، گفت: اگر از تولید ملی حمایت می‌شود، پس چرا این حال و روز کارخانجات ماست؟

رزاقی با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانجات و مراکز صنعتی بستر رونق بیکاری و عدم اشتغال‌زایی را فراهم می‌کند، اضافه کرد: این اتفاقات در سالی که مقام معظم رهبری با نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامگذاری کرده‌اند، رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در حوزه تولید داخلی هم معایب زیادی وجود دارد، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این معایب به حوزه خودروسازی داخلی برمی‌گردد.

این کارشناس اقتصادی کشورمان با تأکید بر اینکه محصولات خودروسازی کشور به طور کامل تولید داخلی نیست، اضافه کرد: قطعات خودرو را از خارج وارد و در داخل به‌اصطلاح سوار می‌کنیم و اسم مونتاژ قطعات خارجی در خودرو را تولید داخل می‌گذارند.

رزاقی با اشاره به اینکه مونتاژ قطعات خارجی و سرهم‌بندی آن در خودروی داخلی و معرفی این محصول به‌عنوان خودروی داخلی متکی به دلار ارزان است، تصریح کرد: با دلار ارزان واردات باید شاهد این معضلات در بدنه تولید ملی باشیم.

وی با بیان اینکه این معضل در حوزه تولید داخل عمومیت دارد، اضافه کرد: این مشکل تنها در انحصار صنعت خودروسازی کشور نیست و سایر شاخه‌های صنعت با این قبیل مشکلات مواجه‌ هستند.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه وقتی دولت دلار ارزان به واردکننده می‌دهد، نباید انتظار داشت که تولید ملی رونق پیدا کند، تصریح کرد: در این شرایط دیگر فضای رقابت در تولید ملی در شاخه‌های مختلف وجود ندارد.

رزاقی با اشاره به اینکه تعرفه واردات به‌ویژه کالاهایی که مشابه آن در داخل با کیفیت بالا تولید می‌شود باید گران شود، اظهار کرد: بستر واردات این دست کالاها باید طوری شکل گیرد که دیگر برای واردکننده به‌صرفه نباشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *