درخواست یک‌میلیون‌یورویی از رئیس‌جمهور برای نجات کرسی‌های زبان فارسی

معاون وزیر علوم در امور بین‌الملل از نامه وزیر علوم به رئیس‌جمهور مبنی بر اختصاص یک‌میلیون یورو برای تأمین اعتبار هزینه‌های اعزام استاد و تدریس مجازی در کرسی‌‌های زبان فارسی به‌صورت سالانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اسلامشهرخبر، هشتمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال آموزش زبان فارسی در جهان صبح امروز، هشتم اسفندماه، با حضور غلامعلی حداد‌عادل رئیس بنیاد سعدی، شیخ‌الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه‌، حجت‌الاسلام ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حضور مجازی سالار آملی قائم‌مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در امور بین‌الملل در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم در سخنانی گفت: گسترش زبان فارسی از هر منظر اهمیت دارد. از منظر یک ایرانی، زبان فارسی سبب ترویج و تحکیم میراث گذشته ایرانی و تمدن ایرانی ماست. اگر از منظر یک مسلمان به زبان فارسی نگاه کنیم، زبان فارسی زبان دوم جهان اسلام است؛ از منظر انقلاب هم زبان فارسی زبان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد:‌ بنیاد سعدی در این دوره ۱۰ساله حضورش مزیت‌های قابل‌توجهی ایجاد کرده است،‌ یکی مسئله نظام‌مند شدن آموزش زبان فارسی است و دوم تولید محتوای متناسب در این عرصه است که در قالب کتاب‌های آموزشی شکل گرفته است.

ایمانی‌پور:‌ وظیفه مهم سازمان فرهنگ عمل به مطالبه رهبری است

وی افزود:‌ ما در دوره دهم مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برنامه‌ای در این ارتباط تنظیم کردیم که از جمله مواردی که در برنامه تحول دیده شده است‌،‌ مسئله مرجع‌سازی روایت ایرانی از ایران فرهنگی و زبان فارسی است. ما مایلیم یک نوع مرجع‌سازی در این رابطه صورت گیرد. از جمله اتفاقات دیگری که در این برنامه تحول بِدان توجه خواهد شد، مسئله مهم مطالبه رهبر انقلاب از سازمان فرهنگ  ارتباطات اسلامی است. ایشان خواسته‌اند سازمان فرهنگ قرارگاه فعالیت‌های فرهنگی ایران باشد؛ به همین منظور در این موضوع قیام خواهیم کرد. وظیفه اصلی ما در این نگاه حمایت از همه مؤسسات، دستگاه‌ها و نهاهای دولتی و غیردولتی است که تمایل دارند در عرصه فرهنگی و غیرفرهنگی حضور داشته باشند.

ایمانی‌پور تصریح کرد:‌ از حضور همه دستگاه‌های فرهنگی و غیرفرهنگی در عرصه برون‌مرزی حمایت خواهیم کرد و این وعده را می‌دهم که به‌عنوان تسهیل‌گر کنار شما قرار داریم. آمادگی داریم از فعالیت‌های شما حمایت کنیم. تأکید ما بر این است که ظرفیت‌ها شناسایی شود. ما چه در حوزه‌های بومی چه در حوزه‌های خارج کشور از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد، بالطبع در این نگاه، اولویت را به حوزه همسایگان می‌دهیم.

انتهای پیام/*


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.