محمود نبویان

دبیر سابق کمیسیون برجام :برجام را باید در افسانه ها خواند

برجام را باید در افسانه ها خواند و رویای اعتماد به شیطان بزرگ را به تاریخ سپرد. ما مانده ایم با افسانه برجام و از سوی دیگر، خسارت های بزرگی که به حال و آینده این ملت مظلوم تحمیل شده است.

برجام را باید در افسانه ها خواند و رویای اعتماد به شیطان بزرگ را به تاریخ سپرد. ما مانده ایم با افسانه برجام و از سوی دیگر، خسارت های بزرگی که به حال و آینده این ملت مظلوم تحمیل شده است.

به گزارش اسلامشهرخبر حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود نبویان دبیر سابق کمیسیون برجام در مجلس نهم با انتشار یادداشتی ۱۱ بندی در کانال تلگرامی خود نوشت:

برخی از منافع واقعی که با رویای افسانه برجام به دستور آمریکا و کشورهای زورگوی اروپایی از دست ملت ایران رفته است عبارتند از (آدرس ها براساس ترجمه فارسی وزارت خارجه از برجام است که با امضای آقای عراقچی به نمایندگان مجلس داده شده است):

۱- مرکز غنی سازی نطنز که در آن تا ۲۰% غنی سازی انجام می شده است، براساس تعهدات داده شده در برجام اولا: ملت ایران نمی تواند بیش از ۶۷/۳ درصد غنی سازی داشته باشد(ص۲۶بند۲۸) ، ثانیا: تمام سانتریفیوژهای نسل ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۸ باید جمع آوری و انبار گردد و ملت ایران حق استفاده از آنها را ندارد (ص۶بند۲، ص۲۶بند۲۹)، ثالثا: از حدود ۱۶ هزار سانتریفیوژ نسل یک که در نطنز نصب شده بود، صرفا باید از ۵۰۶۰ عدد استفاده کند و بقیه را باید جمع آوری و انبار کند، رابعا: تا ابد ایران حق داشتن مرکز غنی سازی دیگری غیر از نطنز را ندارد (ص۲۴بند۲۰).

۲- مرکز غنی سازی فردو که ملت ایران در آن تا ۲۰% غنی سازی می کرده است، اولا: غنی سازی به صورت کامل –و تاکید می شود به صورت کامل- نیز ممنوع شده است، ثانیا: علاوه بر غنی سازی، تحقیق و توسعه و تکمیل دانش غنی سازی در فردو نیز کاملا ممنوع شده است (ص۲۹ بندهای ۴۴ و ۴۵)، ثالثا: ملت ایران حق نگهداری بیش از ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو را ندارد و بقیه را باید جمع آوری و در نطنز –نه در فردو- انبار کند (ص۲۹ بند۴۶ و ص۳۰ بند۴۷ و ۴۸). یعنی آمریکا هم دستور تعطیلی غنی سازی و هم دستور ممنوعیت دانش غنی سازی و هم دستور جمع آوری بیش از هزار سانتریفیوژ را در فردو می دهد و هم جای انبار آنها را نیز آمریکا باید تعیین کند!!

۳- در مرکز اراک که ملت ایران راکتوری را براساس دانش خود ساخته بود و برای اقتدار و امنیت ایران بسیار مهم بوده است، به دستور آمریکا اولا: قلب راکتور اراک خارج و کانال های آن چنان با بتُن خاص باید پُر شود که قابل استفاده برای مصارف هسته ای آینده نباشد (ص۲۰ بند۳)، ثانیا: ملت ایران حق نگهداری حتی یک گرم سوخت مصرف شده را در خاک خودش ندارد و تمامی سوخت های مصرف شده تمامی راکتورهای حال و آینده ای که ملت ایران تا ابد خواهد ساخت را به خارج می فرستد (ص۸بند۱۱ و ص۲۳بند۱۷)، ثالثا: ملت ایران غیر از راکتور آب سنگین که غربی ها بجای راکتور آب سنگین نابودشده قرار است در ایران بسازند، تا ابد حق داشتن راکتور آب سنگین دیگر را ندارد (ص۲۳بند۱۶) و رابعا: ملت ایران حق انجام بازفرآوری و حتی دانش بازفرآوری و تحقیق و توسعه در زمینه آن را تا ابد نخواهد داشت (ص۲۴بند۱۸).

۴- بازرسی های آن لاین و نیز بازرسی از تمام مراکز نظامی ایران بدون هیچگونه استثنایی که شامل مراکز تولید موشک ها و محل نگهداری آنها و … می شود، باید انجام گردد (ص۳۶ بند۷۴ تا ص۳۷ بند۷۸).

۵- ایران که برای تولید رادیوداروها برای تقریبا یک ملیون بیمار سرطانی خود ۸/۴۴۷ کیلو مواد ۲۰% تولید کرده بود، همه آنها را نابود و حق نگهداری یک گرم از آن را ندارد –ضمن اینکه حق تولید آن را نیز ندارد- و برای رفع نیازش، غربی ها به ایران ۵کیلو در هر نوبت خواهند داد (ص۳۳بند۶۰)، از سوی دیگر، ملت ایران که برای تامین سوخت راکتور تولید برق بوشهر، تقریبا ۱۱تن مواد ۵/۳ تا ۵% تولید کرده بود (هرسال ۳۰تن مورد نیاز است)، حق نگهداری بیش از ۳۰۰کیلو را در خاک ایران ندارد (ص۳۱بندهای ۵۶ و ۵۷).

۶- ملت ایران حق تولید هیچ نسلی از سانتریفیوژ را سالها ندارد (ص۳۴بندهای۶۲ و ۶۳).معنای این تعهد، تعطیلی کارخانه های تولید سانتریفیوژ به مدت چندسال است.

۷- در مورد تحریم ها، اولا: تمام تحریم های به بهانه موشکی باقی خواهند ماند، ثانیا: تمام تحریم ها به بهانه حقوق بشر باقی خواهند ماند، ثالثا: تمام تحریم ها به بهانه تروریسم باقی خواهند ماند، رابعا: صرفا بخشی از تحریم ها به بهانه هسته ای یعنی روابط بانکی و مسأله انرژی در ۲۷دیماه ۱۳۹۴ (روز اجرای برجام) برداشته می شوند. (ص۱۰ بند۱۸تا ۲۵ و پیوست دوم برجام) اما اکنون (نزدیک به دوسال بعد) هیچگونه روابط بانکی برقرار نشده و پول فروش نفت ایران نیز در بانکهای اروپایی بلوکه می شود و تاسف بارتر اینکه بابت نگهداری پول، از ملت ایران کارمزد نیز می گیرند!!

۸- در حالی که در بندهای ۲۶ و ۲۷ برجام ص۱۴ تصریح شده است که آمریکا و اروپا از وضع هرگونه تحریم جدیدی که مانع بهره مندی ایران از رفع تحریم های وعده داده شده (که به آنها نیز عمل نشده است) خواهد شد، خودداری خواهند کرد، اما بعد از روز اجرا تاکنون حداقل بیش از ۵۰ مورد تحریم های جدید علیه ملت ایران وضع شده است. تحریم هایی که روح و جسم برجام را یکجا نابود کرده است.

– این موارد حاصل مذاکرات تیم مذاکراتی آقای روحانی به ریاست آقای ظریف است. نتیجه مذاکرات این شده است که ملت ایران اکثریت صنعت هسته ای را در مقابل هیچ، از دست داده است یعنی صنعت هسته ای را از دست داده ایم اما در مقابل، هیچ تحریمی برداشته نشده است.

۱۰- پیشنهاد می کنیم شیوه مذاکراتی که تیم مذاکراتی آقای روحانی در مذاکره با آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه و … بکار برده است در مورد داعش –که دست پرورده آنها است- نیز بکار ببرد، یعنی وقتی که تروریستهای داعش به مجلس شورای اسلامی حمله کردند، مناسب بود تیم مذاکرات هسته ای با تروریست ها وارد مذاکره می شد و راهبرد اساسی و عالی بُرد-بُرد را بکار می برد و بخشی از مجلس شورای اسلامی را به آنها می داد و بخش دیگر را آزاد می کرد.!! از سوی دیگر، هیچ کس نیز حق انتقاد از این شیوه عالی را نیز نباید داشته باشد.

۱۱- برجام را باید در افسانه ها خواند و رویای اعتماد به شیطان بزرگ را به تاریخ سپرد. ما مانده ایم با افسانه برجام و از سوی دیگر، خسارت های بزرگی که به حال و آینده این ملت مظلوم تحمیل شده است.

راستی چه کسی پاسخگوست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه

  1. فرخ پاسخ

     با عرض سلام متاسفانه امروز من شاهد دیدن سریال عاشقانه قسمت ۱۳ بودم که در سریال صحبت از اسلامشهر شد و خیلی از اسلام شهر بد گفتند .این بارها تکرار شده که تو فیلم ه همیشه دزد ها و خلاف کار ها رو به اسلام شهر وصل میکنند و کسی اعتراضنمیکند از شما خواهشمندم اطلاع رسانی نمایید با تشکر فراوان فرخ از فرانسه

    ثبت نظر