فعال رسانه ای

خون سردار سلیمانی ؛ بیمه عمر بقای محور مقاومت

همان‌طور که همیشه در سایه درگیری‌ها و تهدیدات، برخی به خود می‌لرزند و به سرعت خواهان مذاکره، عقب نشینی یا تسلیم می‌شوند، در ماه‌های اخیر بارها از چنین الگوهایی برای عقب‌نشینی از منطقه سخن به میان آمده است.

به گزارش پایگاه خبری اسلامشهرخبر ؛ مصطفی هدایی در یادداشتی به تحلیل روندهای اخیر در حوزه محور مقاومت پرداخت و نوشت: تحولات در عراق، لبنان، فلسطین، یمن و سوریه در ماه‌های گذشته، تصور عقب‌نشینی یا شکست محور مقاومت پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی را در میان برخی از تحلیل‌گران ایجاد کرده است. آن‌ها براین تصورند که جمهوری اسلامی ایران توان لجستیکی و ستادی – فرماندهی‌اش را به خاطر فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم و شهادت سردار سلیمانی از دست داده و قادر به حمایت از گروه‌های مقاومت نیست.

این تصور ناشی از جزئی‌نگری و تقلیل‌گرایی در بررسی تحولات و روندهای منطقه غرب آسیا و همچنین برداشت‌های کلاسیک از قدرت منطقه‌ای و موازنه قوا در غرب آسیاست. همچنین الگوی رفتاری و اقدامی محور مقاومت به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بازیگران منطقه، با الگوهای رفتاری دولت‌ها و گروه‌های مقاومت در دیگر نقاط جهان متفاوت است. ایدئولوژی قوی و آرمان‌گرایانه – الهی محور مقاومت اتکای به فرد نداشته و قائم به هدف چه در صورت شکست و چه پیروزی است. شهادت و زنده ماندن  نیروهای مقاومت در میدان نبرد حق علیه باطل ارزش‌گذاری می‌شود.

اعتماد به نفس گروه‌های مقاومت با شهادت یکی از مهره‌های اصلی یا شکست در یک میدان هرگز از بین نمی‌رود. چنین الگویی کمتر در بین گروه‌ها و جنبش‌های مقاومت با ارزش‌های دنیوی و مادی دیده می‌شود. به هر حال تحولات مقطعی منطقه به‌ویژه در کشورهای عضو محور مقاومت نمی‌تواند، به‌عنوان نشانی از پایان عمر محور تحلیل شود. همان‌گونه که شهید بهشتی با شهادتش، انقلاب را بیمه کرد، شهید قاسم سلیمانی نیز با خونش، جبهه مقاومت را بیمه کرد. به هر حال آنچه تحت عنوان محور مقاومت یا جبهه مقاومت در توصیف تعدادی از کشورها و گروه‌ها در منطقه غرب آسیا به‌کار گرفته می‌شود، بخش عمده موفقیت و شکل‌گیری آن ماحصل تلاش‌های سردار سلیمانی در قوام بخشی به مقاومت بود. از این‌رو سردار سلیمانی در الگوریتم کلی محور مقاومت نقش مهی ایفا کرد که ثمره آن در آینده مشخص‌تر می‌شود.

در چنین شرایطی، آنچه در لبنان و پس از انفجار بندر بیروت به‌وقوع پیوسته نباید باعث تحلیل‌های بدبینانه نسبت به محور مقاومت شود. نسخه پیچی امانوئل مکرون؛ رئیس جمهور فرانسه برای لبنان و شروع اصلاحات ساختاری در آن، یک سیاست اعلامی است که با وجود مقاومت حزب‌الله هرگز عملی نخواهد شد. به گمان استراتژیست‌های غربی، منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی و تضعیف اقتصادی جمهوری اسلامی، آماده برای ریشه‌کن کردن گروه‌های مقاومت از جمله حزب‌الله، حشدالشعبی، انصارالله و … است. اگر مبداء تولد جبهه مقاومت را انقلاب اسلامی ایران قرار دهیم، در طول چهار دهه اخیر، بسیاری از تحولات و رویدادها باعث قوام­‌بخشی و انسجام این جبهه شده است. جنگ­‌های داخلی، تهاجمات بین‌­المللی، ترورها و توطئه‌­های داخلی نه تنها کشورها و گروه‌­های عضو محور مقاومت را تضعیف نساخت بلکه باعث گسترش و اهمیت این محور و گفتمان آن در منطقه و جهان شد. در حال حاضر جبهه مقاومت یک بازیگر فعال و تاثیرگذار در کشورهای مبداء و سراسر منطقه است. هرگونه تغییر و تحولی بنیادی در منطقه بدون در نظر گرفتن این جبهه، امکان شکل­‌گیری و یا ادامه ندارد.

در کنار این و با نگاه واقع‌­گرایانه، وجود محور مقاومت نوع بازدارندگی در منطقه غرب آسیا به نفع کشورها و گروه­های تحت لوای آن ایجاد کرده ­است. هزینه مقابله با عناصر محور مقاومت بسیار بالا رفته و موارد متعددی در این زمینه می­توان مثال زد، از جمله می‌توان به عدم تجاوز نظامی اسرائیل به لبنان بعد از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد. انصارالله یمن با تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال ۹۴ شمسی نه تنها تضعیف نشد بلکه به بازیگر اصلی تحولات کشور یمن تبدیل شده ­است. در جنگ داخلی سوریه، علی‌رغم اتحاد بزرگ بین‌­المللی برای سرنگونی بشار اسد؛ رئیس جمهور این کشور، شکست گروه­‌های تروریستی و اعتراف جهانی به بقای اسد را شاهد هستیم. همین مورد در عراق نیز ساری و جاری است. شکست گروه­‌های تروریستی تکفیری، از جمله دستاوردهای مهم محور مقاومت در چند سال اخیر بوده که علاوه بر افزایش امنیت کشورها، دامنه نفوذ و تاثیرگذاری محور مقاومت را نیز افزایش داده ­است.

هرچند با درنظر گرفتن این شرایط نباید نه محافظه‌کارانه و نه خوش بینانه رفتار کرد. غرب آسیا همواره با حضور غرب و رژیم صهیونیستی پرتنش و بی‌ثبات بوده و از این‌رو است که تحولات بدون تنش ادامه نخواهند یافت. بلکه در صحنه بزرگ قدرت، اقدامات کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی برای تروریستی اعلام کردن گروه‌‌های مقاومت، نقطه‌زنی­‌ها، توطئه‌­های بین‌­المللی، تحریم و فشار اقتصادی و …  به‌صورت گسترده‌­ای در جریان خواهد بود و هوشیاری و آمادگی کامل برای مقابله با آن باید همیشه در دستور کار محور مقاومت و کشورهای منطقه باشد. سیاست غرب به مانند ۱۰۰ سال قبل، استعمار و استثمار کشورها و ملت‌های منطقه است. شکل جدید آن را می‌توان در اقدامات فرانسه در لبنان و آمریکا در عربستان، بحرین، کویت و قطر و … دید.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *