وضعیت معابر سالور دو و مجتمع قائم

خاک به چشم اهالی شهرک امید و کاج در اسلامشهر می‌رود/ امنیت و آسفالت گمشده این منطقه است

خاکی بودن معابر، توزیع و مصرف مواد مخدر، نبود امنیت، بوی نامطبوع ناشی از زمین کشاورزی و نبود امکانات رفاهی از جمله مشکلات مردم منطقه سالور دو و مجتمع قائم است. به گزارش اسلامشهرخبر، شهرک امید و شهرک کاج که به سالور دو نیز معروف است حدفاصل شهرک قائمیه، میدان قائم و بزرگراه آیت‌الله سعیدی […]

خاکی بودن معابر، توزیع و مصرف مواد مخدر، نبود امنیت، بوی نامطبوع ناشی از زمین کشاورزی و نبود امکانات رفاهی از جمله مشکلات مردم منطقه سالور دو و مجتمع قائم است.

به گزارش اسلامشهرخبر، شهرک امید و شهرک کاج که به سالور دو نیز معروف است حدفاصل شهرک قائمیه، میدان قائم و بزرگراه آیت‌الله سعیدی واقع‌شده است مردم این منطقه از خاکی بودن معابر، نبود فضای سبز مناسب، نبود نانوایی و نبود امنیت رنج می‌برند. اگر ساکنان مجتمع قائم را نیز به آنان اضافه کنیم حدود ۵ هزار نفر در آن منطقه زندگی می‌کنند که مشکلات مشترکی دارند.

محدوده شهرک سالور دو و مجتمع قائم در نقشه
محدوده شهرک سالور دو و مجتمع قائم در نقشه

معابر خاکی شهرک کاج و مجتمع قائم عبور و مرور را مشکل می‌کند این موضوع در زمستان و در زمان بارش‌ها بیشتر نمایان می‌شود یکی از اهالی می‌گفت: زمستان که باران می‌بارد پاهای مردم گِل می‌شود و وقتی شهرداری مراجعه و اعتراض می‌کنند خرده تراشه‌های آسفالت می‌آورند و اینجا می‌ریزند تا مردم مقداری آرام شوند، مردها همه در زمستان به پاهایشان نایلون می‌پیچند و سر خیابان درمی‌آورند.

یکی دیگر از اهالی ‌گفت: هر چه ما فیلم و عکس و کلیپ از وضعیت این منطقه تهیه کردیم تأثیری نداشت، زمستان کفش‌های ما گِلی می‌شود و می‌گویند از دهات آمده‌اید؟ مشکلات این منطقه به حدی بود که برخی مردم به این منطقه لقب غزه دو را دادند و با دیوارنوشته‌ای با محتوای «شهرک غزه دو شهردار بیدار شو» خواستار رسیدگی جدی مسئولین به این منطقه شدند.

بنابر اظهارات همایون تقی مسئول عمران شهرداری منطقه دو هر زمینی که قطعه‌بندی می‌شود آماده‌سازی آن بر عهده مالک است. آماده‌سازی باید قبل از ساخت صورت گیرد. آماده‌سازی شامل جدول‌گذاری، زیرسازی، آسفالت و لوله‌گذاری است این در حالی است که یکی از بانوان ساکن در این منطقه که به گفته خودش ۵، ۶ ساختمان در شهرک کاج ساخته به خبرنگار اسلامشهرخبر گفت: پول اسفالت را شهرداری قبل از اینکه دستور نقشه را بدهد از من گرفته است. شهرداری بعد از مدت ده سال که از من این‌همه پول گرفته نباید آسفالتش را بریزد؟

یکی دیگر از اهالی شهرک کاج گفت: درحالی‌که ما عوارض سالانه را کاملاً پرداخت کردیم، هیچ‌گونه خدماتی به ما ارائه نمی‌شود.

مسئول عمران شهرداری منطقه دو مشکل حقوقی مالکیت برخی ساختمان‌ها، وجود تعدادی درخت کاج و معارض (مالک زمین کشاورزی) را علت آماده نشدن معابر دانست و گفت: اهالی آن منطقه بیشتر برای آسفالت مراجعه می‌کنند درحالی‌که اگر کوچه آسفالت شود آب‌های سطحی باید به جایی هدایت شود اول باید نهر خیابان اصلی را انجام دهیم تا آب نهرهای فرعی بروی نهرهای اصلی سوار شود این مسئله که درگیر مسئله درختان کاج و معارض است.

زمین کشاورزی میان شهرک امید و شهرک کاج
زمین کشاورزی میان شهرک امید و شهرک کاج

تقی در رابطه با مشکل فضای سبز و معابر مجتمع قائم نیز خاطرنشان کرد: مجتمع قائم چون مجموعه جدایی از دو منطقه دیگر است شهرداری سرویس عمرانی نمی‌دهد نه‌تنها این مجتمع بلکه کل مجتمع‌های اسلامشهر به این شکل است. اگر مجتمع باشد ما خدمات عمرانی نمی‌دهیم. داخل مجتمع مدیر و هیئت‌مدیره دارند و آن‌ها پول جمع می‌کنند و فضای سبز و جدول کار می‌کنند.

در همین زمینه مهدی واعظی کارشناس ارشد شهرسازی و معماری در رابطه با مشکلات مردم این منطقه گفت: دلیل اصلی این معضلات، مشکل در مدیریت کلان اسلامشهر و دوره ی دوم شورای شهر بوده است. اینکه مدیران و تصمیم گیران زمانی که این منطقه را از حالت غیرمسکونی به مسکونی درآوردند، فکر راه دسترسی مردم این منطقه را نداشتند جای سؤال دارد. وظیفه شهرداری تنها صدور جواز نیست بلکه باید برای رفع معضلات عمرانی قبل از سکونت نیز اقدام کند.

این کارشناس در حوزه شهرسازی اعلام کرد: اساساً مجوز ساخت و تغییر کاربری زمین‌های این منطقه غلط بوده و امروز شهرداری باید تا رفع مشکلات ناشی از تغییر کاربری و صدور مجوز ساخت مجتمع و تفکیک و … مسئولیت خود را بپذیرد. درصورتی‌که مالکان مقصرند شهرداری باید به عنوان مدعی عمومی اقدام به شکایت از آنان کند.

از این گذشته وجود تعدادی ساختمان نیمه‌کاره در این منطقه مشکلات را بیشتر کرده است، یکی از اهالی ‌گفت: بچه‌های ما بعدازظهرها اینجا بازی می‌کنند اگر یک آجر از این ساختمان روی سر آنان بیافتد چه کسی باید پاسخگو باشد؟

ساختمان نیمه کاره
ساختمان نیمه کاره

از سوی دیگر این منطقه همچنین جولانگاه معتادان و دزدان است. یکی از ساکنین ‌گفت: ما اینجا احساس امنیت نمی‌کنیم یک سری از افراد هستند که بدون مشکل و راحت اینجا دور دور می‌کنند و چرخ می‌زنند و خانه‌ها را نگاه می‌کنند یک سری دزدی‌ها هم شده است وقتی شکایت می‌کنیم به ما می‌گویند برید دزد را بگیرید تحویل دهید ما دستگیر کنیم.

یک سوپرمارکت دار در این منطقه ‌گفت: در این منطقه پخش مواد مخدر زیاد است مأمورین نیروی انتظامی اینجا نمی‌آیند و اگر هم می‌آیند بی‌تفاوت رد می‌شوند.

یک مرد میانسال بیان کرد: شب‌ها اینجا شده شیشه می‌کشند حتی چند روز پیش می‌خواستند یکی از بچه‌ها را بدزدند که یکی از همسایه‌ها متوجه شد و سارق فرار کرد.

به گفته یک مرد بازنشسته، فساد اخلاقی در این محله بیداد می‌کند. بعدازظهرها دخترها و پسرهای ۱۶، ۱۷ ساله اقدامات غیراخلاقی انجام می‌دهند هر چه به نیروی انتظامی اعلام‌شده ترتیب اثر نمی‌دهد، او که یک بازنشسته است تصریح کرد: ما هم بازنشسته هستیم و کاری از دست ما برنمی‌آید.

منطقه ی گودبرداری شده و خاک های حاصل از آن
منطقه ی گودبرداری شده و خاک های حاصل از آن

به گفته اهالی، مسئولین در زمان انتخابات و دادن وعده به این منطقه مراجعه می‌کنند و پس از آن حضورشان کمرنگ می‌شود. یک زمین گودبرداری شده نیز در شهرک سفیر امید وجود دارد که گفته می‌شود جهت ساخت مسجد، رستوران و کتابخانه گودبرداری شد اما از زمان گودبرداری تاکنون پیشرفتی نداشته است. خاک‌های گودبرداری شده در زمان ورزش باد، گردوخاک را به مردم آن منطقه هدیه می‌کند.

جا دارد مسئولین مربوطه به جای فرافکنی به صورت جدی پیگیر حل مشکلات مردم این منطقه باشند و کوتاهی‌ها خود را گردن محکومان اقتصادی و این و آن نیندازند.

 

وضعیت معابر سالور دو و مجتمع قائم
وضعیت معابر سالور دو و مجتمع قائم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *