حق الناس، اختلاس و آرزوی وزیر بهداشت

چند سال پیش وزیر بهداشت فنلاند با افشاگری رسانه‌ها و فشار افکار عمومی مجبور به استعفا شد؛ می‌دانید چرا؟ به‌خاطر چند نوبت استفاده از تلفن دولتی برای مکالمه با همسرش … شاید شما هم این متن را خوانده یا شنیده باشید.

به گزارش اسلامشهرخبر، دکتر حسن هاشمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت : چند سال پیش وزیر بهداشت فنلاند با افشاگری رسانه‌ها و فشار افکار عمومی مجبور به استعفا شد؛ می‌دانید چرا؟ به‌خاطر چند نوبت استفاده از تلفن دولتی برای مکالمه با همسرش … شاید شما هم این متن را خوانده یا شنیده باشید.

البته فنلاند در حوزه روابط اجتماعی و سیاسی یکی از پاک‌ترین کشورهای دنیا است و علی‌رغم این‌که اعتقادات و باورهای دینی ما را ندارند، از اموال و بودجه عمومی به خوبی مراقبت می‌کنند.

یکی از آرزوهایم این است که روزی ما هم جزء ۱۰ کشور پاک دنیا باشیم و چنین عملکردی در مناسبات فردی و اجتماعی داشته باشیم.

بازخوانی خبر وزیر فنلاندی، خاطرات سال‌های اول انقلاب را در ذهن و جانم زنده کرد … کسانی که آن روزها را درک کرده‌اند، به یاد دارند که وقتی وارد اتاقی از سازمان یا اداره‌ای می شدیم، جعبه کوچکی روی میز و کنار تلفن جا خوش کرده بود، هر بار که از تلفن محل کار تماسی غیر اداری گرفته می‌شد، یک دو ریالی به سکه‌های داخل جعبه اضافه شده و هر چند روز یک بار، سکه‌ها تحویل امور مالی می‌شد.

برخی حتی بیشتر رعایت می‌کردند و مقید بودند برای تماس‌های شخصی، خود را به تلفن عمومی سکه‌ای برسانند. این شیوه اگر چه عمومیت نداشت اما فرهنگی پسندیده بود که با انقلاب جان گرفت.

امروز وقتی خبرهای رشوه و اختلاس را می‌خوانیم، دل همه مان به درد می‌آید.  به ویژه وقتی که متوجه می شویم برخی از این ره گم کردگان، جزء همان گروه معتقد و متعصب دیروز بودند.  از خداوند بزرگ و مهربان می‌خواهم هیچ یک از ما را آنی به خودمان وانگذارد؛ که شیطان همیشه در کمین است و دام وسوسه اش همواره در مسیر حیات ما گسترده.

امروز بخشنامه‌ای دیگر برای همکارانم آماده کردم، با تاکید مجدد بر حساسیت و مراقبت از بیت المال … پیش‌تر هم بخشنامه هایی مبنی بر ممنوعیت اهدای هدایا، چاپ و ارسال بنرها و… صادر شده که امیدوارم در زیر مجموعه ها به دقت اجرایی شود.

نهادینه کردن این فرهنگ، البته زمان بر است، اما تذکر و یادآوری همیشه و برای همه ما لازم است…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *