حجت الاسلام قرائتی

حجت‌الاسلام قرائتی: زمینه آگاهی مردم نسبت به فرهنگ وقف فراهم شود

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اهمیّت وقف گفت: باید زمینه آگاهی مردم نسبت به اوقاف فراهم شود تا اثرات آن در جامعه بیشتر نمود پیدا کند.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اهمیّت وقف گفت: باید زمینه آگاهی مردم نسبت به اوقاف فراهم شود تا اثرات آن در جامعه بیشتر نمود پیدا کند.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در همایش وقف؛ ترویج فرهنگ قرآنی که ظهر امروز در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به نشانه‌های وقف اظهار داشت: وقف نشانه عشق به مکتب و مردم است. وقف نشانه سعهصدر، سخاوت و دوراندیشی است، ضمن اینکه وقف نشانه ایثار و یک شرکت بی‌ضرر است که حتی اگر مردم بهره‌ای از آن نبرند باز هم  فرد ثواب وقف را می‌برد.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه وقف انفاق بی‌منّت است که قلیل را کوثر می‌کند تصریح کرد: وقف از مصادیق باقیات و صالحات است، که سبب تعدیل ثروت و خروج از خودمحوری می‌شود.

قرائتی بیان کرد: برخی افراد در لحظه مرگ درخواست دارند تا به دنیا برگردند و شرایط خود را جبران کنند؛ اما این در حالی است که وقف اثرات اخروی زیادی دارد؛ به عبارت دیگر وقف ماهی‌گیری نیست بلکه توربافی است، که اثرات بلندمدت زیادی به همراه دارد.

وی افزود: اساتید دانشگاه نیز می‌توانند تجربه‌های خود را در قالب سی‌دی به مردم عرضه کرده و وقف کنند، فرد در هر شرایطی می‌تواند وقف کند و از ثواب آن بهره ببرد.

رئیس ستاد اقامه نماز تأکید کرد: باید زمینه آگاهی مردم را نسبت به اوقاف و وقف فراهم کنیم، شما که جوان هستید می‌توانید جوانی خود را وقف دین کنید؛ چرا که معامله با خدا امتیازاتی دارد، از جمله اینکه خداوند وزن کم را می‌پذیرد، خدا جنس معیوب را هم پذیراست.

قرائتی با بیان اینکه هنگام وقف اثرات وقف برای دیگران می‌ماند گفت: باید نظر کسی که وقف می‌کند تأمین شود؛ مکان‌های وقفی نباید مانند مکان‌های ملکی محاسبه شود، باید نسبت به حق اوقاف دقیق بود و حساسیّت داشت.

وی با اشاره به کمک دانشگاه تهران به زلزله‌زدگان اظهار داشت: در هر حادثه‌ای دانشگاه تهران باید پیش‌قدم باشد؛ چرا که دانشگاه مادر است، هر چند ممکن است کمک‌ها کم باشد، ولی گاهی کمک کم نیز اثرات زیادی دارد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *