شهید حججی2

جزئیات جدید از نحوه شناسایی پیکر شهید «حججی» از طریق آزمایش DNA

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور جزئیات جدیدی از نحوه شناسایی پیکر شهید «محسن حججی» از طریق آزمایش DNA را تشریح کرد.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور جزئیات جدیدی از نحوه شناسایی پیکر شهید «محسن حججی» از طریق آزمایش DNA را تشریح کرد.

به گزارش اسلامشهرخبر محمود تولایی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, در خصوص مراحل تشخیص هویت پیکر مطهر شهید محسن حججی اظهار کرد: با بازپس گیری پیکر مطهر شهید حججی از دست تروریست‌های داعش, نمونه DNA و پروفایل ژنتیکی خانواده این شهید در مرکز ما تهیه شد و نمونه ژنتیکی پیکر مطهر شهید حججی در لبنان تهیه و برای ما ارسال شد.

وی افزود: پس از تطابق این دو نمونه ژنتیکی, پروفایل ارسالی با پروفایل خانواده ها ۱۰۰ درصد منطبق بود و هیچ ابهامی در تشخیص هویت پیکر مطهر شهید حججی وجود نداشت.

تولایی با اشاره به اینکه فرصت کافی برای تشخیص هویت پیکر این شهید وجود داشت, گفت: اگر بر روی نمونه های خون و بافت تازه کار شود نتیجه این آزمایش یک روزه قابل اعلام است و اگر بافت استخوان تازه وجود داشته باشد ۲ الی ۳ روزه قابل تشخیص است ولی اگر بافت قدیمی باشد, اعلام این نتایج زمانبر خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور بیان کرد: با توجه به اینکه وقتی چند روزی از زنده بودن انسان می‌گذرد سلول ها از بین می‌رود و دچار تجزیه و تخریب می‌شود و آن چیزی که پای برجا می ماند نمونه های استخوانی است, بر همین اساس نمونه ژنتیکی استخوانی از پیکر شهید حججی انجام شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *