تندیس

تندیسی برای سالها قدردانی از مستند سازان

تندیس نخستین جشن مستقل سینمای مستند رونمایی شد.

تندیس نخستین جشن مستقل سینمای مستند رونمایی شد.

به گزارش اسلامشهرخبر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، آیین رونمایی از تندیس جشن مستقل سینمای مستند امشب سه شنبه ۷ شهریورماه با حضور جمعی از هنرمندان در موزه سینما برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی ضمن خوش آمد گویی گفت که ما مستند سازان با سند سر و کار داریم. امروز روز بسیار مهمی است چرا که ما سنیما داریم. شاید تمام مردم ما می دانند که اگر سینما نداشتیم امروز چه جایگاهی در سطح بین المللی داشتیم. در موزه سینما بخش مستند فعال نبوده است و از امروز در این مکان فعالیت های مستند بیشتری را شاهد خواهد بود. امروز ما گرد هم آمده ایم تا تندیس جشن مستقل سینمای مستند را رونمایی کنیم. برای شناخت تندیس جدید می توان تصور کرد که شهر تاریخی است در شهر رویا که وقتی نزدیک می شویم متوجه می شویم که این همان شیر سنگی خودمان است.
سام کلانتری دبیر جشن مستقل سینمای مستند اظهار کرد: امروز روز ویژه ای است چرا که از تندیسی رونمایی می شود که سالها برای خانه سینما و مستند ایران خواهد ماند. ما امسال در سالن کتابخانه ملی جشن مستقل سینمای مستند را برگزار می کنیم. از آقای شاهسواری که همواره همراه ما بوده اند تشکر می کنم.
در ادامه این مراسم فیلم مراحل ساخت تندیس جشن مستقل سینمای مستند به نمایش در آمد.
سپس هارون یشایایی دبیر نوزدهمین جشن سینمای ایران روی صحنه می آید و از حامد رشتیان سازنده تندیس جشن مستقل سینمای مستند تجلیل می کند .
هارون یشایایی در این مراسم اظهار کرد: من سالها در سینمای داستانی حضور داشتم و چند سالی است که وارد حوزه مستند شدم. حوزه مستند دنیای بزرگی دارد که سالیان سال می توان در آن آموخت.
در ادامه تندیس نخستین جشن مستقل سینمای مستند وارد مراسم می شود.
محمد بهشتی در این مراسم گفت: فکر نمی کنم در بخش های متخلف سینما گزافه باشد که بگوییم بی حاشیه ترین و با سوادترین بخش سینمای ایران بخش مستند است. ما در اساتیر خودمان نمادهای مختلفی داریم که بسیاری از آن ها از میان حیوانات انتخاب شده است، مثل هدهد و سیمرغ، برخی از آن ها وجود خارجی ندارند اما بخش دیگرشان نمونه هایی دارند که جای جای این دنیا در حال زندگی هستند، مثل شیر. اولین شناختی که من از مجسمه پیدا کردم شیر بود چون در سالهای قدیم بیشتر نمادها شیر بود. شیر بودن به صفت قدرت و درندگی بود.
وی ادامه داد: تجربه این که ما ایرانیان با شیر داشتیم ترسناک نیست، مثلاً شیری که ما در تخت جمشید دیدیم علامت نوروز است. این شیر در دوران اسلامی ما را به یاد اسد الله می اندازد، پس این شیر، شیر دوست داشتنی است. در زمان قدیم شیرهای سنگی گنج ها را نشان می داد. شیر را روی سنگ قبر افراد مهم منقش می کردند، یعنی افرادی که کسی بودند، این کس بودن گنج است. مستند سازان کسان را ثبت و ضبط می کنند، ناکسان را که همه دوربین های مداربسته هم می توانند ثبت کنند. این تندیس شیر، برای افراد درست شده است که کس هستند پس نقش درستی است.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز اظهار کرد: برای من یکی از بهترین روزهایی که مدیرعامل خانه سینما بودم امروز است چرا که از تندیسی رونمایی می شود که بچه های مستند روزهای بسیار برای آن تلاش کردند.
در پایان این مراسم تندیس جشن مستقل سینمای مستند به موزه سینمای ایران برده شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *