ترکیه، ایران و روسیه را به خاطر داعش از دست می دهد

ترکیه حتی حاضر است روابط سیاسی اقتصادی خود را با کشورهای همسایه که سال هاست در کنار هم مسالمت آمیز زندگی کرده اند به خاطر سیاست حمایت از تروریست ها و داعش از بین ببرد.

دولت ترکیه در ۵ سال گذشته از هیچ کوششی در حمایت از گروه های تروریستی در سوریه دریغ نکرده تا شاید بتواند با همکاری سران کشورهای مرتجع عربی منطقه دولت قانونی سوریه را سرنگون کند.

همه این تلاش ها تاکنون ناکام مانده و به نظر هم نمی رسد که با حمایت ایران و روسیه از دولت و ملت سوریه، آمریکایی ها و دیگر کشورهای حامی او بتوانند در سوریه به هدف اصلی خود برسند.

پس از اقدامات نابخردانه ترکیه در سرنگون کردن جنگنده سوخو روسیه که برای بمباران مواضع تروریست ها در سوریه به پرواز درآمده بود، روابط روسیه و ترکیه از وضعیت عادی بیرون آمد و اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد.

روابط سیاسی علیرغم تلاش های ترکیه به سردی گراییده و روابط اقتصادی دو کشور هم تعریف چندانی ندارد به گونه ای که تحریم های اقتصادی روسیه علیه ترکیه با دستور پوتین آغاز شده است.

اما ترکیه همچنان اصرار بر حمایت از تروریست ها در سوریه دارد و خواهان رفتن اسد از قدرت است. سیاستی که باعث شده است بحران در منطقه غرب آسیا وخیم تر شود.

روسیه گفته است که گروه های تروریستی در سوریه و عراق که بر مناطق نفت خیر و پالایشگاه های این دو کشور تسلط دارند، نفت حاصل از آن ها را به ترکیه می فروشند و روزانه بیش از ۵۰ میلیون دلار از این طریق درآمد دارند.

پوتین خود شخصاً به این موضوع اشاره کرد و حتی گفته شده که بنادر ترکیه در خرید و فروش نفت تروریست های سوریه و عراق نقش اساسی دارند. در این میان نام یک نفر بسیار بر زبان می آید و در رسانه های گوناگون منتشر می شود. نجم الدین بلال اردوغان. این نام چندی است که بسیار شنیده می شود.

شبکه‌های اجتماعی روسیه عکس‌هایی از پسر اردوغان در حال خوردن ناهار با افرادی شبیه به اعضای داعش منتشر کرده‌اند. به ادعای رسانه‌های روسی، یکی از افراد حاضر در عکس‌ها، از رهبران داعش است که در کشتارهای سوریه نقش فعالی داشته است. جتی گفته می شود که پسر اردوغان در خرید و فروش نفت از داعش نقش دارد.

ترکیه در شرایط کنونی از نزدیک شدن روابط ایران و روسیه هم نگران است و هم واهمه دارد به همین خاطر تمرکز و درایت سیاسی خود را از دست داده و شکست های پی در پی در سوریه هم این نابخردی را افزون کرده است.

برای همین است که مواضع سیاسی ترکیه اکنون پس از روسیه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و سعی دارد با تندخویی و سخنان نسنجیده، کشور دوست و همسایه خود را به خاطر یک مشت تروریست جنایتکار از دست بدهد.

ادعای خرید نفت از داعش از سوی ترکیه، اتهامی سنگین علیه دولت آنکارا است. اما اگر هم سند و مدرکی رو نشود که البته وجود دارد، یک تحلیل ساده می تواند ثابت کند که دولت ترکیه یکی از مظنونین جدی خرید نفت از داعش و دیگر تروریست ها است.

به این خاطر که عراق خود درگیر مبارزه با تروریست های تکفیری است و نمی تواند خریدار نفتی باشد که تروریست ها آن را استخراج می کنند. از سوی دیگر مرزهای سوریه در همسایگی با کشورهای هم مرز با لبنان و اردن درگیری شدید میان تروریست ها و ارتش سوریه ونیروهای حزب الله وجود دارد که نمی تواند مسیر امنی برای فروش نفت سوریه و عراق باشد.

اکنون بهترین و آماده ترین راه فروش نفت تروریست های سوریه و عراق، مسیر ترکیه است. دلالان نفتی ترکیه در کردستان عراق حضور دارند و بخشی از نفت خود را از عراق تهیه می کنند و بخش دیگر از خاک سوریه و مناطق نفت خیز تحت اشغال تروریست ها به دلالان ترکیه ای به فروخته می شود.

تروریست های تکفیری علاوه بر دریافت دلار در ازاء فروش نفت، نیازهای تسلیحاتی خود را برطرف می کنند. در چندین نوبت، نیروی هوایی روسیه و ارتش سوریه کامیون های حامل سلاح برای تروریست های تکفیری را هدف قرار داده اند که محموله آنها سلاح و تجهیزات نظامی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خاجه آمریکا هم اعلام کرده است علیرغم اینکه ترکیه مبادلات غیرقانونی با داعش ندارد، اما قاچاق نفت مناطق تحت تسخیر این گروه تروریستی به کمک واسطه ها به داخل ترکیه صورت می گیرد.

پس از افشاگری روسیه علیه ترکیه درباره معامله نفت با تروریست ها، اردوغان گفت که اگر روسیه  ثابت کند ترکیه با تروریست ها معامله نفتی دارد، از سمت ریاست جمهوری خود استعفا خواهد کرد.

اما ماجرای فروش نفت از سوی داعش به ترکیه همینجا پایان نیافت بلکه اردوغان روسیه را متهم به خرید نفت از داعش کرد؟! و به جمهوری اسلامی تذکر داد که با اتهام‌های پوتین در مورد معاملات نفتی ترکیه و داعش همراهی نکند.

رجب طیب اردوغان ادعا کرده که ایران نیز در برخی اتهامات با روسیه همراهی می‌کند. رئیس جمهوری ترکیه گفته «با رئیس جمهور ایران صحبت کردم و هشدار دادم که شما در برخی اشتباهات شرکت دارید. بعد از این بود که چنین افتراهایی از ادبیات مسئولان ایران و برخی منابع خبری این کشور حذف شد.»

پس از این سخنان به دور از نزاکت سیاسی و همسایگی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از دولت ترکیه خواست نزاکت و احترام متقابل در روابط را مراعات کند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم پس از اظهارات اردوغان گفت که ایران اسناد فروش نفت به ترکیه توسط داعش را در اختیار دارد. رضایی گفته است: «اگر دولت ترکیه در جریان فروش نفت داعش در کشور خود نیست ما آمادگی داریم این اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهیم.»

محسن رضایی که این مطلب را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کرده نوشته است؛ مستشاران ایران در سوریه از همه مسیرهای کامیون‌های نفت داعش به ترکیه عکسبرداری و فیلم‌برداری کرده‌اند و این اسناد قابل ارائه و انتشار است.

موضع گیری اردغان علیه ایران تازگی ندارد، او حتی پیش از سفر به تهران در فروردین ماه ۹۴ سخنانی علیه کشورمان گفت و ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه کرد.

در همان زمان مسئولین، کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهان لغو سفر او شدند. اما جمهوری اسلامی ایران با بردباری سیاسی پذیرای اردوغان شد و حتی با رهبر معظم انقلاب هم دیدار کرد که نشان دهنده اهمیت دادن به روابط ایران و ترکیه بود اما دولت اردوغان اشتباهات محاسباتی زیادی را مرتکب شد و اکنون در شرایطی قرار دارد که تصمیم گیری منطقی برای او بسیار دشوار شده است.

اگر ترکیه به سیاست های خصمانه خود علیه ایران ادامه دهد، جمهوری اسلامی ایران را هم در منطقه از دست خواهد داد، همانگونه که روسیه را از دست داد و اکنون روابط این دو کشور بسیار تیره شده است که تبعات سیاسی و اقتصادی بسیار سنگین خواهد بود.

واکنش های دولت ترکیه نشان از منطق و عقلانیت سیاسی ندارد، حمایت از تروریست های تکفیری از سوی ترکیه برای دشمنی با دولت و ملت سوریه، آیا ارزش آن را دارد که اردوغان بخواهد روابط نزدیک و صمیمی خود را با جمهوری اسلامی ایران و روسیه تیره و تار کند؟!

رفتارهای دولتمردان ترکیه علیه ایران آینده روابط خوبی را نوید نمی دهد. به همین خاطر باید دستگاه دیپلماسی برای چگونگی برخورد با دولت ترکیه خط مشی تعیین کند.

منبع: خبرگزاری میزان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *