ترامپ3

ترامپ بدنبال سنجش واکنش ایران است

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، ترامپ حساسیت موضوعی برخی از مسائل را در ایران دنبال می­‌کرد و حال منتظر واکنش است.

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، ترامپ حساسیت موضوعی برخی از مسائل را در ایران دنبال می­‌کرد و حال منتظر واکنش است.

به گزارش اسلامشهرخبر، «فرشید باقریان»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص مواضع اخیر دونالد ترامپ در خصوص برجام و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به اینکه ایران دنیا را به دو قطب تقسیم کرده است، بیان داشت: ترامپ کل دنیا را مخاطب خود قرار داد.

وی با توجه به مواضعی که از سوی کشورهای مختلف دنیا در قبال سخنان ترامپ علیه ایران اتخاذ شد، گفت: بسیار اشتباه است که گفته شود سخنان ترامپ مصرف داخلی دارد. انگلیس، فرانسه و آلمان هر سه به پایبندی خود به برجام اذعان و بلافاصله موضع خود را مشخص کردند.

وی با تأکید بر هم‌صدا شدن قدرت­های بین‌المللی با ایران اشاره داشت: اینجا موضوع حائز اهمیت عبارت است از اینکه ایران توانسته است دنیا را به دو قطب تقسیم کند. این امر قدرت جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد. صرفاً اسرائیل و عربستان از سخنان ترامپ استقبال کردند و بقیه جهان مخالفت خود را با آن ابراز داشتند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اعتراف رئیس‌جمهور آمریکا به قدرت ایران تأکید کرد: کسانی که در جنگ تحمیلی با ایران مخالف بودند، اکنون با کشورمان موافق هستند. این موضوع نشان‎دهنده قدرت ایران در تقسیم جهان به شر و خیر است. ترامپ به قدرت ایران اذعان کرد.

وی با توجه به استفاده از نام مجعول به جای خلیج‌فارس از سوی ترامپ گفت: متن‌ این سخنان از پیش نوشته می‌شود. این موضوع دوگانگی سیاست خارجی آمریکا را نشان می‌دهد. ترامپ به دنبال سنجش میزان ملی‌گرایی در ایران بود که از رئیس‌جمهور تا آحاد مردم ایران نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

باقریان با تأکید بر حساسیت­‌های مردم ایران اشاره داشت: همان‌طور که مردم به تمامیت ارضی و خلیج‌فارس اعتقاد دارند، به تمامیت امنیتی و اقتصادی نیز حساس هستند. جدا کردن سپاه پاسداران از آحاد مردم کار بیهوده‌ای است. ایران یک تمامیت و ارزش‌هایی دارد که آن را تشکیل داده‌اند. ترامپ بر هر کدام از این ارزش‌ها دست بگذارد، دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به اهدافی که سخنان ترامپ دنبال می­‌کرد، گفت: سخنان ترامپ احمقانه نبود. او راجع به تمام مسائل حساس ایران سخنرانی کرد تا بازتاب آن را در آینده ببیند. ترامپ حساسیت موضوعی برخی از مسائل را در ایران دنبال می­‌کرد و حال منتظر واکنش است. اگر از سوی ایران یک واکنش یکپارچه برگردد، ترامپ کاملاً از موضع خود برمی‌گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *